Domowe farbowanie

Wybór odpowiedniej farby do włosów i jej odcienia, może być bardziej skomplikowane od samego zabiegu farbowania. Styliści Wella radzą, zwłaszcza osobom pierwszy raz farbującym włosy, aby poświęcić trochę czasu na przyjrzenie się odcieniom włosów innych ludzi i gwiazd filmowych.

article cover
MWMedia

Jeżeli twoja skóra ma odcień oliwkowy, różowy lub jasny, a oczy są w kolorze orzechowym, niebieskim lub niebiesko-szarym, powinnaś zdecydować się na farbę o chłodnym odcieniu, która w opisie będzie określona jako naturalna lub popielata. Jeśli zaś ma odcień jasno-złocisty lub brązowo-złoty, a oczy są ciemnobrązowe, wybieraj kolory określone w palecie jako ciepłe lub czerwone.

Jednak najważniejszym czynnikiem, jaki powinnaś brać pod uwagę przy wybieraniu koloru, jest wyjściowy odcień twoich włosów, od którego zależy ostateczny efekt farbowania. Na przykład, jeżeli twoje włosy są ciemnobrązowe lub czarne z pewnością niemożliwa będzie radykalna zmiana ich koloru na jasne odcienie blondu. Z kolei im jaśniejszy jest wyjściowy kolor twoich włosów, tym lepsze efekty farbowania osiągniesz wybierając spośród odcieni czerwieni.

Samodzielne farbowanie włosów w warunkach domowych nie jest tak trudnym zabiegiem, jak początkowo mogłoby się wydawać. Przed rozpoczęciem farbowania należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania i podczas całego procesu stosować się do zawartych w niej wskazówek.

Zanim otworzysz opakowanie z barwnikiem, nałóż rękawiczki, które zabezpieczą skórę dłoni przed przebarwieniami. Koniecznie wykonaj też test, aby sprawdzić, czy produkt nie powoduje u ciebie reakcji alergicznej. W tym celu zmieszaj w oddzielnej miseczce równe ilości kremu koloryzującego i emulsji aktywującej i niewielką ilość otrzymanej mieszanki nałóż na skórę, np. za uchem. Jeżeli po upływie 24 godzin produkt nie wywołał reakcji alergicznej, możesz przystąpić do farbowania włosów.

Wymieszaj składniki farby bezpośrednio przed nałożeniem jej na włosy. Nie przejmuj się kolorem otrzymanej mikstury - najczęściej odbiega on od ostatecznego koloru, jaki otrzymasz w wyniku procesu farbowania. Jeżeli chcesz otrzymać jednolity kolor, wówczas na rozczesane włosy nałóż farbę. Jeżeli zaś zależy ci na uzyskaniu różnych odcieni jednego koloru, posłuż się folią spożywczą do oddzielenia poszczególnych partii włosów.

Pamiętaj, aby trzymać farbę na włosach dokładnie tak długo, jak zostało napisane w instrukcji. Tylko wtedy efekt farbowania będzie najlepszy.

Jeżeli twoje włosy są bardzo długie lub gęste, użyj dwóch opakowań farby. Niezwykle ważne jest, aby farba dotarła do każdego włosa i pokryła całą jego powierzchnię. Tylko wtedy otrzymasz równomierny, pełen blasku kolor.

Inaczej przebiega proces farbowania, jeżeli chcesz tylko odświeżyć kolor włosów i zlikwidować odrosty. Używając tego samego odcienia, którym wcześniej farbowałaś włosy, nałóż farbę tylko na odrosty. Trzymaj ją na włosach tak długo, jak sugeruje instrukcja i dopiero na pięć minut przed spłukaniem połóż resztę farby na pozostałe części włosów. Postępuj podobnie, jeśli chcesz zafarbować siwe włosy: najpierw nałóż farbę w tych miejscach, gdzie masz ich najwięcej. Zastosowanie tej metody gwarantuje zlikwidowanie odrostów, przywrócenie głębokiego koloru oraz jednolity i równomierny kolor na całych włosach.

Aby zabezpieczyć skórę przed zabrudzeniem farbą pamiętaj, żeby przed nałożeniem koloru pokryć okolice uszu, linię włosów oraz kark warstwą tłustego kremu. Uważaj jednak, aby nie nanieść kremu na włosy - mogłoby to niekorzystnie wpłynąć na efekt farbowania.

Po farbowaniu nałóż na włosy dołączoną do opakowania odżywkę. Pamiętaj też, aby zawsze używać szamponów i odżywek przeznaczonych do pielęgnacji włosów farbowanych. Dzięki temu nie tylko odpowiednio odżywisz włosy, ale również na dłużej zachowasz ich piękny blask i kolor.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas