Domowe sposoby na oparzenia

Nietrudno o oparzenia w domu. Wystarczy złapać gorącą rzecz w kuchni, wylać coś na siebie lub chwila nieuwagi, by narazić się na niebezpieczeństwo. Latem także jesteśmy narażeni na oparzenia słoneczne, których nigdy nie wolno bagatelizować. Na drobne oparzenia, zarówno te spowodowane nieuwagą, jak i te słoneczne można załagodzić, domowymi sposobami. Jednak w wypadku, gdy dochodzi do poważniejszych wypadków, należy udać się po pomoc do lekarza. Zatem, jak rozróżnić oparzenia? Jakie są najlepsze domowe sposoby na oparzenia?

Oparzenia skóry nie zawsze wymagają interwencji lekarza
Oparzenia skóry nie zawsze wymagają interwencji lekarza123RF/PICSEL

Jak rozpoznać poważne oparzenia?

Nie wszystkie oparzenia są groźne dla zdrowia i większość przypadków można leczyć domowymi sposobami. Jeśli pojawia się ból, zaczerwienienie i obrzęk, a nawet bąble, to - w przypadku mniejszych powierzchni oparzenia, wystarczy udzielić pierwszej pomocy i leczyć je domowymi sposobami. W wypadku, gdy oparzenie zajmuje dużą część ciała, a na skórze pojawiły się rozległe rany z obecnością martwej tkanki, należy udać się po pomoc do lekarza.

Tak samo jest w przypadku oparzeń słonecznych. Silne zaczerwienienie i ból można złagodzić domowymi sposobami albo preparatami aptecznymi. Ale warto pamiętać, że w każdym przypadku należy obserwować poszkodowanego. Jeśli jakiś czas po oparzeniu słonecznym występuje gorączka, silne bóle lub zawroty głowy, wymioty, przyspieszona bądź zmniejszona akcja serca, a także utrata świadomości lub omdlenia, należy natychmiast udać się na pogotowie!

Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Co zrobić zaraz po oparzeniu? Niezwłocznie ochłodzić bolesne miejsce. Na przykład wkładając część ciała pod strumień chłodnej wody albo przykładając zimny okład. Warto również ściągnąć z siebie ubranie, jeśli oblaliśmy się np. wrzątkiem albo kapnął na nas rozgrzany tłuszcz. Należy pamiętać, aby szybko ściągnąć z oparzonego miejsca biżuterię (bransoletki, pierścionki i obrączki), ponieważ obrzęk nie tylko może utrudniać ich ściągnięcie, ale także spowodować, że powyżej miejsca może nastąpić obumieranie tkanek.

Należy pamiętać, aby powstałe pęcherze z płynem surowiczym pozostawiać nietknięte. Nie warto ich naruszać, ani przebijać, bo - choć zabieg ten może przynieść ulgę - to powstała rana jest narażona na bardzo poważne powikłania, które mogą skutkować powstawaniem bardzo bolesnych stanów zapalnych, a także szpecących skórę blizn.

Przemywaj oparzenia

Nie warto stosować białka kurzego na oparzenia - grozi to powikłaniami
Nie warto stosować białka kurzego na oparzenia - grozi to powikłaniami123RF/PICSEL

Jeśli po zastosowaniu zimnego okładu odczuwa się ból, można go załagodzić przemywając skórę środkiem dezynfekującym. Czym na przykład? Jeśli nie doszło do przerwania tkanek, sprawdzi się woda utleniona albo spirytus salicylowy. W przypadku otwartej rany, lepiej sięgnąć po preparaty apteczne. Należy zaznaczyć, żeby nie stosować na oparzenia niesprawdzonych metod, które mogą jeszcze bardziej zaszkodzić w przypadku oparzenia, niż pomóc. Chodzi o stosowanie masła albo białka kurzego, które nie dość, że nie działają, to mogą narazić nas na powstanie stanów zapalnych.

Domowe sposoby na oparzenia

Aloes to sprawdzony sposób na problemy ze skórą - również na oparzenia
Aloes to sprawdzony sposób na problemy ze skórą - również na oparzenia123RF/PICSEL

Oparzenia skóry: te zwykłe, jak i słoneczne, mogą być łagodzone za pomocą różnego rodzaju okładów. W przypadku tych drugich, świetnie sprawdza się kefir i maślanka oraz miód płynny (o ile nie ma na skórze ran), ponieważ to one mają działanie chłodzące i regenerujące skórę.

Zwykłe oparzenia goją się samoistnie po około tygodniu, ale można pomóc ten proces przyspieszyć. W jaki sposób? 

1. Na oparzenia pomocny będzie żel z aloesu. To solidna dawka witaminy A i E, a także substancji czynnych, które łagodzą podrażnienia, ale także ułatwiają regeneracje tkanki.

2.
Na mniejsze stany zapalne sprawdzi się plasterek ogórka. To zielone warzywo zawiera krzemionkę, witaminę C oraz kukurbitacyny, które świetnie łagodzą ból i przyspieszają gojenie.

3. Napar z nagietka lub rumianku pomoże również na oparzenia. Wystarczy przygotować napar, ostudzić go i namoczyć nim gazę lub wacik kosmetyczny i przykładać do oparzonej skóry kilka razy dziennie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas