Domowe sposoby na podpuchnięte oczy
Opuchnięte oczy najczęściej są dowodem nieprzespanej nocy albo symptomem zapalenia spojówek bądź reakcji alergicznej. Nierzadko jednak idą w parze z innymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca, choroby tarczycy, zaburzenia rytmu serca bądź schorzenia nerek. Choćby z tych powodów opuchlizny na oczach nie wolno lekceważyć i gdy problem długo nie ustępuje, ustalić w konsultacji z lekarzem jego przyczyny. Jak zaradzić opuchniętym oczom - w początkowej fazie - domowymi sposobami? Na co szczególnie zwrócić uwagę i kiedy udać się do specjalisty? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć poniżej.
Opuchnięte oczy: Najczęstsze przyczyny
Czynników, które wywołują efekt opuchniętych oczu, jest całe mnóstwo. Najczęściej są po prostu oznaką źle przespanej nocy, braku snu albo chronicznego zmęczenia. Mogą być też dowodem obecności ciała obcego w oku, stanów zapalnych (takich jak zapalenie spojówek, jęczmień czy gradówka) bądź też reakcji alergicznej. Wówczas poza obrzękami pojawia się także nadwrażliwość na światło (zapalenie spojówek), zgrubienie (jęczmień, gradówka) mrużenie, świąd bądź pieczenie oczu. Jeśli opuchlizna długo nie ustępuje, może także świadczyć o bardzo poważnych schorzeniach. Opuchnięte oczy często współistnieją z nadczynnością tarczycy, niewydolnością wątroby, schorzeniami nerek oraz zaburzeniami serca.
O czym świadczą opuchnięte oczy rano?
Opuchlizna wokół oczu, którą można zaobserwować tuż po przebudzeniu, to efekt nagromadzenia wody i toksyn. Zwykle w ciągu dnia szybko ustępuje. Jeśli tak się nie dzieje, przyczyny należy ustalić z lekarzem.
Ziołowe kompresy najlepsze na opuchnięte oczy
Jeśli opuchlizna wokół oczu pojawia się incydentalnie i nie ma podłoża chorobowego, problemu pomogą pozbyć się i ulgę przyniosą kompresy z ziół, które posiadają zdolności przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Szczególnie poleca się napar z rumianku, lipy, kasztanowca zwyczajnego, arniki oraz chabra bławatka. Zawarte w nich flawonoidy, śluzy i kwasy organiczne uszczelniają naczynia krwionośne, minimalizują obrzęk i działają ściągająco.
Rewelacyjnie na opuchnięte oczy działają też okłady z czarnej lub zielonej herbaty. Obecne w nich taniny, kwasy fenolowe, flawonole i teaflawiny obkurczają naczynia krwionośne, uelastyczniają skórę, a tym samym redukują opuchliznę.
Jak przygotować kompres na oczy?
Najłatwiej wykorzystać zioła bądź herbatę w torebce – zaparzyć je, a następnie mocno schłodzić, nałożyć na powieki i pozwolić im działać co najmniej przez 15 minut. Równie dobrze można przygotować napar na bazie suszonego surowca. W tym przypadku również trzeba go wystudzić, zamoczyć w nim wacik kosmetyczny bądź gazik i przyłożyć go do oczu.
Doskonałe efekty w przypadku opuchniętych oczu przynosi także masaż oczu kostkami lodu. Ten prosty zabieg znacznie poprawia krążenie krwi w skórze.
Pożegnaj opuchnięte oczy - postaw na zbilansowaną dietę
Mocno opuchnięte oczy często są konsekwencją braku odpowiedniej ilości płynów oraz słabo zbilansowanej diety ubogiej w w witaminy i składniki mineralne. Dietetycy zalecają, aby pić wodę - najlepiej z niską zawartością sodu, w ilości co najmniej 2,5 - 3 litrów dziennie oraz ziołowe i owocowe herbaty, a w codziennym menu umieścić warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso oraz tłuste ryby morskie oraz oleje roślinne bogate w cenne kwasy omega-3. Najbardziej pożądanym minerałem jest potas, który reguluje i stoi na straży gospodarki wodnej w organizmie. (Można go znaleźć w ziemniakach, pomidorach, marchwi, selerze czy w morelach).
Zrezygnuj z żywności typu fast food
Największą szkodę dla organizmu wyrządza wysoko przetworzona żywność, a zwłaszcza produkty typu fast food, w których przeważają sztuczne konserwanty oraz sól, która prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie.