Elitarna szkoła perfumiarzy

Zapachy często rodzą się z przypadku, jednak, ci, którzy je kreują nie mogą sobie pozwolić na przypadkowość.

zapach
zapach123RF/PICSEL
Bardzo niewiele osób poznaje tajniki perfumiarstwa
Bardzo niewiele osób poznaje tajniki perfumiarstwa123RF/PICSEL

Na palcach jednej ręki można wymienić największych perfumiarzy świata, a ich następcy uczą się tej trudnej sztuki w szkole Givaudan.

Szkoła mieszcząca się na przedmieściach francuskiego miasta Argenteuil, to miejsce szczególne, bo osoby ją kończące należą do przyszłej elity perfumiarstwa. Wśród absolwentów placówki, kierowanej przez Jeana Guicharda należ m.im: Jean-Claude Ellena, nos domu mody Hermes, Thierry Wasseur odpowiadający za kompozycje zapachowe Guerlain i Jacques Polge, który od 1978 roku kreuje zapachy Chanel.

Tę niezwykle subtelną sztukę perfumiarstwa ma okazję studiować niewielu. Z 250 studentów aplikujących do szkoły dostaje się jedynie trzech.

"Nasi studenci wybierani są pod względem wykształcenia akademickiego i osobowości. Jednak decydującym kryterium jest zrozumienie świata, który ich otacza i otwartość ich umysłów" - podkreśla dyrektor szkoły Jean Guichard.

Jak zauważa sam perfumiarz, każda epoka może wskazać wspaniałego muzyka, projektanta mody, dlatego też perfumiarz doskonały, powinien posiadać umiejętność zamknięcia we flakonie czegoś charakterystycznego dla czasów, w których żyje.

Teoretycznie w szkole dla studentów nie obowiązuje limit wieku, jednak zwykle osoby, rozpoczynają trzyletnią naukę w Givaudan mają 25 - 30 lat i już mają ukończone studia. Po zakończeniu kursu, przez pierwsze pięć lat absolwenci szkoły pracują dla niej.

"Niezależnie od tego czy perfumiarz ma za zadanie zaprojektowanie perfum, czy stworzenie nut aromatycznych do proszku do prania, niezbędna jest praktyka, która dalej pozwoli im eksperymentować z różnymi zapachami" - wyjaśnia Guichard.

W laboratorium znajduje się ponad 1300 nut zapachowych - 500 z nich studenci muszą znać jak tabliczkę mnożenia, są to zarówno proste aromaty jak i zmieszane. Następnie przyszli perfumiarze przystępują do nauki akordów - kombinacji zapachowych i grup zapachowych.

"Prawdziwe umiejętności nie polegają na zapamiętaniu składników, chodzi o innowacyjność, pomysłowość i kreowanie nietypowych mieszanek. Odwaga w kreowaniu perfum daje szansę na stworzenie czegoś wyjątkowego" - podkreśla dyrektor szkoły.


PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas