Jak powstrzymać wypadanie włosów

„Niedawno zauważyłam, że moje włosy są słabsze niż wcześniej. Znajduję ich znacznie więcej na szczotce, rozczesując je po kąpieli albo kiedy układam fryzurę. Jak temu zapobiec?”. Ewa, 30 lat, Katowice

Włosy podlegają naturalnej wymianie, zwykle wypada ich około 50 do 100 dziennie
Włosy podlegają naturalnej wymianie, zwykle wypada ich około 50 do 100 dziennie123RF/PICSEL

Kondycję słabych, zniszczonych włosów poprawią zabiegi w domu i salonie

Warto więc pamiętać o zasadzie, że szampon dobieramy do skóry głowy, a odżywkę – do rodzaju włosów. Do zniszczonych najlepsze będą produkty przeznaczone właśnie do ich pielęgnacji. Jeśli skóra głowy jest wrażliwa, idealny będzie np. kosmetyk ekologiczny, bez środków chemicznie spieniających (SLS).

Po umyciu osłabione włosy nawilżamy odżywką do spłukiwania. Potem zastosujmy wzmacniającą ziołową płukankę (np. Urticosan 6, ok. 8 zł), a po niej wcierkę, np. z rozmarynem, która pobudza wzrost włosów (np. John Masters Organic).

Aplikujmy ją, masując głowę okrężnymi ruchami palców, by pobudzić mikrokrążenie. Na czas kuracji zrezygnujmy z tapirowania i modelowania włosów prostownicą. Najlepiej układać je szczotką z włosia.

Włosy można wzmocnić dzięki dobrze skomponowanym posiłkom

Włosom potrzeba żelaza (jest w wątróbce, grochu, szpinaku), witaminy A (w jajach, maśle), kwasu foliowego (w burakach, brukselce), krzemu, cynku i magnezu (w pestkach dyni, natce, kaszach) oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych (w siemieniu lnianym i w rybach morskich).

Skutecznie wzmacnia włosy cebula i kiszona kapusta. Warto więc zjadać co dzień jedną, np. duszoną lub w sałatkach. Radzę za to unikać nadmiaru produktów zbożowych i cukru, bo zawarta w nich duża ilość węglowodanów może przyczynić się do zaburzeń pracy mieszków włosowych.

Warto polubić pyszną surówkę z kiszonej kapusty i żurawiny. Oto przepis: siekamy 200 g kiszonej kapusty i 1/4 czerwonej cebuli. Na tarce ścieramy gruszkę. Przekładamy je do miski. Dodajemy garść żurawiny, łyżkę oleju orzechowego oraz siekanych orzechów włoskich i mieszamy.

Jeśli włosy wypadają ponad miesiąc, trzeba iść do dermatologa

Dermatolog może zlecić badania krwi (np. morfologię i poziom żelaza, hormonalne) albo włosów (trichogram), na podstawie których postawi diagnozę i zleci odpowiednie leczenie. Nadmierne wypadanie włosów bywa następstwem stresu lub choroby: włosy przestają rosnąć, szybciej przechodzą w fazę spoczynku i wypadają. Utrata jest zwykle przejściowa.

Drugi typ wypadania włosów to tzw. łysienie androgenowe, uwarunkowane genetycznie – efekt działania androgenów na słabnące mieszki włosowe. Leczenie trzeba podjąć szybko, dopóki jest dużo mieszków, które można pobudzić do działania. Pomóc może m.in. mezoterapia.

Zabieg polega na wstrzykiwaniu w skórę głowy leków z witaminami, mikroelementami i peptydami biomimetycznymi. Poprawią one ukrwienie i przyspieszą odrost włosów.

Olivia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas