Jak pozbyć się rozstępów?

Rozstępy na ciele są przyczyną wielu kompleksów i z ich powodu wiele osób unika odsłaniania ciała np. na plaży czy basenie. Pojawiające się czerwone pasy na udach, brzuchu, plecach, pośladkach i ramionach są wynikiem rozciągania się skóry oraz osłabienia włókien kolagenowych. Rozstępy w początkowej fazie są bardzo widoczne: można dodatkowo odczuwać pieczenie i swędzenie. Niestety, jeśli nie podejmie się żadnych działań pozostają trudne do usunięcia blizny. Jak pozbyć się rozstępów? Czy istnieją na nie domowe sposoby? Co warto włączyć do diety, aby zmniejszyć ich widoczność?

Rozstępy
Rozstępy ©123RF/PICSEL

Dlaczego powstają rozstępy?

Rozstępy powstają po ciąży
©123RF/PICSEL

Rozstępy powstają na skutek szybkiego przybierania na wadze, w okresie intensywnego wzrostu, w trakcie ciąży lub w wypadku rozrastania się masy mięśniowej. Nie są groźne dla zdrowia, ale stanowią problem natury estetycznej. Niestety ciężko jest je usunąć – jeśli zabliźnią się, domowymi metodami można jedynie zmniejszyć ich widoczność. Dlatego należy działać bezzwłocznie i zacząć intensywniej pielęgnować skórę. Wystarczy ją odpowiednio odżywiać, np. smarować oliwą albo preparatami zawierającymi witaminę E oraz K.

Jak zmniejszyć widoczność rozstępów?

Oliwa z oliwek
©123RF/PICSEL

Na szczęście istnieje mnóstwo domowych sposobów, dzięki którym można zmniejszyć widoczność rozstępów. Po warto sięgnąć? Dobre efekty przynosi smarowanie ich olejkiem lawendowym, jojoba, arganowym czy migdałowym. Specyfiki warto nanosić na zmiany trzy razy dziennie. Lepszy efekt uzyska się, stosując również środki nawilżające skórę: wystarczy zwykły krem intensywnie nawilżający, ale można sięgnąć również po olej kokosowy, miąższ aloesu albo oliwę z oliwek.

Dieta

Sałata
©123RF/PICSEL

Aby zapobiegać powstawaniu rozstępów oraz zmniejszyć widoczność już istniejących, należy prawidłowo się odżywiać. Warto jak najczęściej sięgać po produkty, które zawierają cynk – znaleźć można go w orzechach, kiełkach, pestkach dyni oraz zielonych warzywach liściastych (sałacie, szpinaku, jarmużu). W profilaktyce rozstępów trzeba również suplementować witaminę K, którą występuje w jajkach, brokułach, pietruszce i kapuście. Na elastyczność i sprężystość skóry wpływa również regularne picie wody (minimum dwa litry dziennie) oraz ćwiczenia fizyczne.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas