Jak rozgrzać stopy i dłonie?

Stopy i dłonie jesienią i zimą ochładzają się najczęściej. Mogą one powodować silny dyskomfort, ale nie wolno zapominać, że z pozoru błaha dolegliwość może mieć poważniejsze podłoże. Okazuje się, że zimne stopy i dłonie mogą być przyczyną chorób związanych z układem krążenia. Dlatego przekonajmy się, co mogą oznaczać zimne stopy i dłonie, a także sprawdźmy, jak im skutecznie zapobiegać.

Zimne dłonie i stopy mogą być wynikiem poważnej choroby
Zimne dłonie i stopy mogą być wynikiem poważnej choroby123RF/PICSEL

Przyczyny zimnych stóp i dłoni

Najpowszechniejszą przyczyną zimnych stóp i dłoni są ujemne temperatury, ponieważ pod ich wpływem dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych, co skutkuje ich niedokrwieniem. Niestety, jeśli problem pojawia się wtedy, gdy jest na zewnątrz ciepło, trzeba dobrze znaleźć przyczynę. Czasami wynikiem zimnych stóp i dłoni jest źle dopasowany ubiór - zbyt ciasne skarpety lub bluzki, które uciskają żyły i tętnice. Oczywiście, na problem mogą również narzekać osoby, które wykonują stojącą lub siedzącą pracę, gdyż przebywanie przez dłuższy czas w jednej pozycji utrudnia przemieszanie się krwi w organizmie.

Problemu zimnych stóp i dłoni nigdy nie wolno bagatelizować. Może być również wynikiem przewlekłego stresu lub palenia papierosów. Oba te czynniki znacząco i niekorzystnie wpływają na układ krążenia. Zimne stopy i dłonie mogą również świadczyć o zakrzepicy (kiedy skrzep blokuje swobodny przepływ krwi), a także innych chorób układu krążenia: niedociśnienia, miażdżycy, anemii lub chorób nowotworowych. Poza tym zimne stopy i dłonie mogą być również wynikiem problemów z tarczycą i trzustką.

Jak poradzić sobie z zimnymi stopami i dłońmi?

Jeśli problem zimnych stóp i dłoni nie jest wywołany przewlekłą chorobą, ale jedynie przemarznięciem, warto od razu poprawić krążenie w kończynach. Można to zrobić za pomocą delikatnego masażu palcami, ale warto też sięgnąć po przyrządy usprawniające przepływ krwi w tkankach. Mogą być to rolki, szczotki z delikatnym włosiem i inne podobne akcesoria. Warto pamiętać, aby przy okazji masaży sięgnąć po krem lub balsam regenerujący, który zapobiegnie podrażnieniom suchej skóry (ona najczęściej towarzyszy zimnym kończynom).

Zimne dłonie i stopy? Sięgnij po ciepłą kąpiel!

Krótka, ciepła kąpiel nie tylko relaksuje, ale szybko rozgrzewa całe ciało
Krótka, ciepła kąpiel nie tylko relaksuje, ale szybko rozgrzewa całe ciało123RF/PICSEL

Jeśli przemarzliśmy i męczą nas zimnie stopy i dłonie, to warto po powrocie ze spaceru wziąć ciepłą, ale nie gorącą kąpiel. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do szoku organizmu i zasłabnięcia. Ciepła woda poprawi krążenie, ale dla odrobiny relaksu można dodać do kąpieli odrobinę olejków eterycznych: np. lawendowego, cytrusowego czy z drzewa sandałowego. Należy pamiętać, aby kąpiel nie była zbyt długa, ponieważ woda szybko się wychładza.

Ciepłe napoje

Kolejnym dobrym sposobem na zimne stopy i dłonie jest sięgnięcie po ciepłe napoje. W takim wypadku niezastąpiona może okazać się herbata z dodatkiem miodu, cytryny lub malin, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć go gorące kakao.

Ogrzej się własnym ciepłem

A co zrobić, kiedy przenikliwy chłód opanował nasze dłonie, a akurat jesteśmy poza domem? Warto odsłonięte części rąk ogrzać własnym ciałem: np. wkładając pod pachy, czy włożyć w okolice tułowia. Poza tym warto na sezon jesienno-zimowy zaopatrzyć się w specjalne ogrzewacze, które w kilka chwil przywrócą przemarzniętym dłonią odpowiednią temperaturę.

Nigdy tak nie rozgrzewaj zimnych dłoni i stop

Tak naprawdę istnieje wiele pomysłów na to, jak szybko rozgrzać stopy i dłonie, które nie zawsze mogą działać, a poza tym - bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Jednym z nich jest spożywanie alkoholu, stąd niektórzy polecają niewielkiej ilości wypicia trunku. Faktycznie, ta metoda powoduje, że czujemy się rozgrzani, ale efekt jest krótkotrwały, a poza tym pod wpływem rozszerzenia naczyń krwionośnych można jeszcze bardziej wyziębić organizm i narazić go na infekcje.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas