Jak rozjaśnić piegi na skórze po lecie?

Pozostałością po wakacjach często są piegi na naszej skórze. Gdy jest ich kilka, nie ma powodu do zmartwień, a wręcz przeciwnie - taka ilość piegów wręcz dodaje uroku! Piegi mogą okazać się kłopotliwe, gdy na skórze jest ich naprawdę sporo. Często nie tylko wyglądają one nieestetycznie, ale i mogą zwiększać ryzyko rozwoju nowotworu oraz wystąpienia oparzeń na skórze. Jeśli piegi faktycznie nam przeszkadzają, możemy skorzystać z naturalnych metod, które pomogą nam je rozjaśnić. Oto one.

article cover
©123RF/PICSEL
Domowe maseczki z witaminą C - jak je zrobić?Interia DIY

Dlaczego na naszej skórze pojawiają się piegi?

©123RF/PICSEL

Piegi na skórze mogą być ozdobą, ale i utrapieniem. Jednym dodają uroku, dla innych mogą być przyczyną kompleksów. A to dlatego, że nie zawsze jest ich kilka. U piegusów pokrywają one często większość twarzy, a także ręce, dekolt i plecy.

Piegi powstają na skórze w wyniku przyspieszonej produkcji melaniny w skórze. W medycynie takie zjawisko uznaje się za zaburzenie. W efekcie na skórze pojawiają się plamki w kolorze brązowym o różnych kształtach i wielkości. Piegi bardzo często obserwujemy u osób, które mają jasną cerę oraz rude lub blond włosy.

Cera, na której występują piegi, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego warto zaopatrzyć się w kosmetyki przeznaczone dla takiego typu skóry. Będą to z pewnością preparaty z filtrem przeciwsłonecznym. Ich wybór warto skonsultować ze specjalistą.

Piegi można rozjaśniać na wiele sposobów. Obecnie salony kosmetyczne oferują różnego rodzaju zabiegi, które mają na celu rozjaśnić piegi. Możemy również udać się do lekarza, który zaleci specjalistyczną kurację rozjaśniającą piegi oraz przebarwienia na skórze. Pozostają jeszcze naturalne sposoby walki z piegami, które możemy zastosować samodzielnie w domu.

Cytryna

©123RF/PICSEL

Pierwszy z nich to cytryna, ponieważ jej sok wykazuje właściwości rozjaśniające. By uzyskać pożądany efekt, należy codziennie przecierać skórę wacikiem nasączonym sokiem z cytryny. Najlepiej robić to przed spaniem.

Ogórki

Wybielającym działaniem mogą pochwalić się również ogórki. Okłady z nich świetnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry z piegami, przebarwieniami oraz trądzikiem. Ogórki należy pokroić w plastry lub paski i nałożyć je na skórę na kilkanaście minut. Z ogórków możemy również przygotować maskę (jogurt naturalny i zmiksowane ogórki) i aplikować ją na skórę. Takiego rodzaju zabiegi należy stosować kilka razy w tygodniu, by uzyskać pożądane efekty.

Miód

Także miód pomoże w walce z uciążliwymi piegami. Wystarczy podgrzać go z dodatkiem wody, a następnie nałożyć powstałą miksturę na piegi na kilka minut. Na koniec spłukujemy skórę ciepłą wodą.

Imbir

Działanie rozjaśniające ma również imbir. By się o tym przekonać, należy rozciąć korzeń imbiru, a następnie pocierać nim delikatnie skórę przez kilka minut. Taki zabieg stosujemy codziennie przez dwa tygodnie.

Olejek rycynowy

©123RF/PICSEL

Skutecznym środkiem rozjaśniającym piegi jest olejek rycynowy. Jak go stosować? Bardzo prosto - wystarczy delikatnie wklepać go w oczyszczoną skórę dwa razy dziennie.

Oczyszczanie naparem z rumianku i nagietka

Piegi pomoże również rozjaśnić napar z rumianku lub nagietka. Na początku parzymy napar, następnie studzimy i przelewamy do buteleczki z atomizerem. Pryskamy skórę naparem dwa razy dziennie.

Peeling na bazie kwasku cytrynowego

Kolejny preparat domowej roboty, który pomoże rozjaśnić piegi, to peeling na bazie kwasku cytrynowego. Do niewielkiej ilości żelu do kąpieli dodajemy łyżkę kwasku cytrynowego, dokładnie mieszamy całość, a następnie wmasowujemy w miejsca na ciele, w których występują piegi. Peeling zalecamy stosować wyłącznie na ciało, okolice twarzy lepiej omijać.

Dieta bogata w witaminę C

Jeśli mamy problem z piegami, zadbajmy o obecność w diecie witaminy C, gdyż działa ona rozjaśniająco na skórę. Znajdziemy ją w cytrusach, pomidorach, papryce, kapuście czy brokułach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas