Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny do twarzy?
Istnieją dwa popularne mity na temat filtrów przeciwsłonecznych i ich stosowania. Po pierwsze, krem z filtrem przeciwsłonecznym jest potrzebny tylko latem; po drugie, ten sam krem nadaje się zarówno do twarzy, jak i do ciała. Czym więc powinien być filtr przeciwsłoneczny i dlaczego należy go stosować na twarz?
Materiały promocyjne partnera
Jakie są dostępne filtry przeciwsłoneczne
Główne różnice polegają na konsystencji, ale także na stopniu ochrony. Krem z filtrem do twarzy może mieć postać żelu, emulsji, lotionu, olejku, stałej kredki do stosowania punktowego, a nawet sprayu.
Jakie są różnice? Kremy mają gęstszą konsystencję, ale stopień ochrony jest zazwyczaj wyższy. Oleje i emulsje mają słabe właściwości ochronne, choć są łatwe w stosowaniu i szybko się wchłaniają.
Jeśli chodzi o ochronę, kremy dzielą się na następujące kategorie:
- Słaba ochrona, do 10 SPF;
- średnie - 15, 20, 30 SPF;
- wysoki - 35, 40, 50 SPF.
Osoby o jasnej karnacji powinny pamiętać, że ich skóra wymaga najsilniejszej ochrony.
Warto pamiętać, że istnieją dwa rodzaje promieniowania słonecznego: te, które wnikają w głąb skóry, i te, które działają na jej powierzchni. Pierwsze z nich powodują fotostarzenie się skóry, a drugie powodują oparzenia słoneczne. Poziom ochrony przeciwsłonecznej podany na etykiecie to poziom ochrony przed bardziej intensywnymi promieniami UV.
Dlatego też nawet przy stosowaniu kremów z filtrem, należy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności podczas przebywania na słońcu i odpowiednio wcześnie zakrywać skórę, aby uniknąć poparzeń słonecznych. Na przykład osoby o jasnej karnacji powinny stosować filtr 50 i nie przebywać na słońcu dłużej niż 20 minut dziennie.
Jak działa filtr przeciwsłoneczny
Ochrona jest zapewniana przez filtry chemiczne lub fizyczne.
Te pierwsze reagują z promieniami słonecznymi. Produkty te należy co pewien czas zmywać i ponownie nakładać na skórę. Czas działania kremów powinien wynosić maksymalnie 2 godziny.
Te ostatnie odbijają światło słoneczne dzięki obecności dwutlenku tytanu lub tlenku cynku. Kremy z filtrami fizycznymi są lepkie i nie wchłaniają się dobrze, a po zastosowaniu pozostawiają na skórze białawy osad.
Jak prawidłowo stosować filtry przeciwsłoneczne
Nawet w zimie promienie słoneczne oddziałują na odsłoniętą skórę. Twarz i ręce to obszary najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych. O ile ręce można chronić rękawiczkami, o tyle twarz jest cały czas wystawiona na działanie promieni słonecznych.
Dlatego, aby zachować młody i piękny wygląd skóry, należy chronić ją przed słońcem przez cały rok.
Dlatego przy wyborze kremu przeciwsłonecznego do twarzy należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- kolor skóry (ciemny, jasny lub normalny);
- typ skóry (w zależności od typu skóry - wybierz konsystencję);
- pora roku (w zimie można stosować krem o niższym poziomie ochrony)
- tryb życia (nie zawsze jest możliwe odświeżanie kremu na twarzy co 2 godziny, należy to uwzględnić przy wyborze metody ochrony).
Warto również pamiętać, że kremy do twarzy, oprócz ochrony przeciwsłonecznej, zawierają zazwyczaj dodatkowe składniki o działaniu odmładzającym, ujędrniającym, regenerującym lub przeciwzapalnym.
Dlatego kupując krem do opalania, warto wybrać produkt odpowiadający potrzebom skóry i sprawdzić, czy zawiera składniki chroniące przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Ponadto nie należy zaniedbywać produktów zmiękczających promienie słoneczne, a zamiast ostrych środków do demakijażu należy stosować delikatne środki oczyszczające.