Jak zahamować wypadanie włosów na jesień?

Jesień to okres, w którym naszemu organizmowi może brakować niektórych składników odżywczych. W lecie mieliśmy ich pod dostatkiem - ze słońca czerpaliśmy witaminę D, a ze świeżych owoców i warzyw witaminy i minerały. Efektem niedoboru wartości odżywczych mogą być: słabsza odporność, gorsze ogólne samopoczucie oraz kondycja skóry i włosów. Wiele kobiet szczególnie narzeka na tę ostatnią przypadłość, gdyż jesienią włosy mogą sypać się wręcz garściami! Specjalnie dla nich przygotowałam miniporadnik, który pomoże uporać się z dokuczliwym problemem.

article cover
©123RF/PICSEL
Domowe sposoby, by włosy szybciej rosłyInteria DIY

Dlaczego włosy wypadają jesienią?

©123RF/PICSEL

Jesień, podobnie jak i wiosna, to okres, w którym możemy tracić większą ilość włosów niż zazwyczaj. Nadmierne wypadanie włosów spowodowane jest głównie niedoborem wartości odżywczych, zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi, a także produkowaniem mniejszej ilości estrogenu niż w lecie. Generalnie, nie ma się o co martwić, jeśli zaobserwujemy jesienią na szczotce lub ubraniu większą ilość włosów niż zazwyczaj. Jednak, jeśli chcemy, by nie ubyło nam ich zbyt wiele, a dodatkowo poprawić ich kondycję, warto zastosować się do kilku rad. Oto one.

Odpowiednio dobrana dieta

©123RF/PICSEL

By nasze włosy się wzmocniły, nie wystarczy tylko pielęgnować je do zewnątrz. Potrzebne będzie również wzmocnienie organizmu wartościami odżywczymi. Mowa konkretnie o witaminach: A, B1, B2, B5. B6, B7, C, E, minerałach: cynku, miedzi oraz żelazie, a także kwasach tłuszczowych omega-3. Oznacza to, że w jadłospisie powinny znaleźć się:

- brokuły, dynia, marchewka, kapusta, morele, nabiał, wątróbka - stanowią dobre źródło witaminy A;

- szpinak, gruszki i ziemniaki - zawierają witaminy B1, B2 oraz B6;

- fasola, kapusta, ryby morskie - to dobre źródła witaminy B5;

- owoce morza, soja, podroby, drób - znajdziemy w nich witaminę B7;

- jagody, maliny, owoce cytrusowe, papryka, będące źródłem witaminy C;

- orzechy, pieczywo pełnoziarniste, zielone warzywa liściaste, czyli źródła witaminy E;

- ziarna sezamu, nasiona dyni, wołowina, gorzka czekolada - źródła cynku;

- nasiona słonecznika, orzechy laskowe, kasza gryczana - zawierają miedź;

- soczewica, kasza jaglana - dobre źródła żelaza;

- olej rzepakowy i lniany, migdały, łosoś, tuńczyk, makrela - źródła kwasów omega-3.

Ponadto, warto stosować suplementy diety zawierające powyższe wartości odżywcze.

Ochrona włosów przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi

Warto pamiętać, że na nasze włosy oraz skórę mają wpływ czynniki atmosferyczne, takie jak: wiatr, deszcz, mróz, itd. Mogą one osłabić, a nawet zniszczyć włosy. By je przed nimi uchronić, warto zakładać czapkę na głowę, gdy na zewnątrz zrobi się zimno. Proponuję również zaopatrzyć się w dobrej jakości kosmetyk chroniący włosy przed działaniem wysokiej temperatury, na przykład z suszarki lub prostownicy. Warto zrezygnować również z modelowania włosów szczotkami, które mogłyby je osłabić.

Skrócenie włosów

©123RF/PICSEL

Po lecie zaleca się skrócić włosy przynajmniej o kilka centymetrów. Dzięki podcięciu będą one odżywione i mocniejsze. W efekcie będą rzadziej wypadać.

Nawilżanie

Kolejna istotna kwestia to nawilżanie włosów, a to dlatego, że po lecie mogą być one przesuszone w wyniku działania promieni słonecznych. Warto zaopatrzyć się w kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji włosów, które głęboko je nawilżą. Świetnie sprawdzą się maski do włosów, a także olejki nawilżające.

Kosmetyki do włosów wypadających i zniszczonych

Oprócz preparatów o działaniu nawilżającym polecamy zainwestować w kosmetyki hamujące wypadanie włosów. Te specjalistyczne kupimy w aptekach i dobrych drogeriach, natomiast te ogólnodostępne w sklepach kosmetycznych i drogeriach. Kurację szamponem przeznaczonym do włosów wypadających najlepiej uzupełnić o głęboko nawilżającą odżywkę. Wybór odpowiednich kosmetyków warto skonsultować z dermatologiem.

Siła w naturze

Wypadającym i osłabionym włosom pomóc mogą również domowe preparaty, które przygotujmy z naturalnych składników. Świetnie sprawdzi się tutaj płukanka ze skrzypu polnego z dodatkiem łopianu. Skrzyp polny ma wiele pozytywnych właściwości dla naszych włosów, między innymi wzmacnia je, regeneruje i chroni przed uszkodzeniami. Jak przygotować taką płukankę? W garnku należy umieścić dwie łyżki suszonego skrzypu i zalać trzema szklankami wody. Taką mieszankę gotujemy od pięciu do dziesięciu minut aż woda zacznie wrzeć. Odstawiamy wywar do ostudzenia i odcedzamy go. Po umyciu włosów płuczemy je przygotowanym wywarem. Po regularnym stosowaniu włosy będą odżywione i lśniące.

Kolejna propozycja to maska z żółtka jajka i olejku rycynowego. Te dwa składniki świetnie wpływają na włosy - żółtka jaj w naturalny sposób poprawiają ich kondycję, natomiast olejek rycynowy hamuje ich wypadanie i przyspiesza wzrost. By przygotować maskę, należy dokładnie wymieszać dwa żółtka z kilkoma kropelkami olejku rycynowego. Do maski można dodać niewielką ilość odżywki lub szamponu, ponieważ olejek rycynowy dosyć trudno wetrzeć we włosy. Maskę trzymamy na włosach przez 15 minut, następnie myjemy włosy, aplikujemy odżywkę i spłukujemy ciepłą wodą.

Powodzenia w walce z wypadającymi włosami!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas