Reklama

Reklama

Jak zimą dbać o nogi

Chodzenie w ciepłych butach nie służy stopom. Aby wiosną nie mieć kłopotów, zacznij pielęgnację już dzisiaj.

Gdy przebywasz w zimowych butach kilka godzin w przegrzanych i suchych pomieszczeniach, Twoje nogi bardzo cierpią. Dlatego w pracy, o ile to jest możliwe, zdejmuj długie buty i wkładaj pantofle, po powrocie do domu troskliwie zajmij się stopami.

Codziennie

Reklama

Po wyjściu spod prysznica stopy starannie osusz i wmasuj w nie krem, który nawilży, odżywi i wygładzi skórę. Jeśli twoje nogi mają skłonność do nadmiernej potliwości, stosuj specjalne dezodoranty lub przesypuj je talkiem albo pudrem. Pochłaniają one zapach, regulują pracę gruczołów potowych i zapobiegają grzybicy. Pamiętaj, aby codziennie wkładać czyste rajstopy albo skarpety.

Raz w tygodniu

Zrób stopom masaż. Ugniataj kciukiem grzbiet stopy, zaczynając od palców, w kierunku kostki. Następnie uciskaj każdy palec z osobna. Na zakończenie kolistymi ruchami wymasuj sklepienie stopy, od palców ku pięcie.

Gdy pojawi się problem

Jeżeli nosisz ciasne buty, np. ze szpicem, mogą pojawić się odciski. Mocz wówczas nogi w wodzie z mydłem, a gdy odciski zmiękną, spróbuj je delikatnie usunąć. Ulgę przynosi również stosowanie specjalnych plastrów. Chodzenie utrudniają wrastające paznokcie. Gdy pojawi się obrzęk i stan zapalny, pomoże kompres z kwasu bornego lub z roztworu sody oczyszczonej. Aby zapobiec wrastaniu paznokci, zawsze obcinaj je prosto, tak, aby boczne brzegi trochę wystawały poza obręb palca. Gdy pękają ci pięty, smaruj je dwuprocentowym roztworem gencjany albo maścią tranową. Kup w aptece bez recepty wit. A w kapsułkach i wcieraj ją w obolałe pięty.

Dobroczynna kąpiel

Dla przemarzniętych stóp: garść kory dębu zalej 1/2 litra zimnej wody. Gotuj ok. 20 min. Przecedź, dodaj odwar do 2 litrów ciepłej wody i mocz nogi 10 min. Popękane i obolałe pięty mocz w krochmalu lub gotowanym siemieniu (łyżka na pół litra wody). Odprężeniem dla zmęczonych stóp jest kilkuminutowa kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem igliwia sosnowego i garści soli kuchennej. Do kąpieli warto dodać parę kropel olejku miętowego lub eukaliptusowego.

JOG

Dowiedz się więcej na temat: buty | zima | nogi | pielęgnacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje