Jak zrobić parówkę na twarz?

Parówka (kąpiel parowa) na twarz to bardzo skuteczny sposób na oczyszczenie i odżywienie skóry. Ciepła para pomaga odblokować pory i odkazić je z wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki temu łatwiej będzie nam się pozbyć wągrów, trądziku i wyprysków na twarzy. Kąpiel parowa odpowiednio przygotowuje też naszą cerę na dalsze kroki pielęgnacyjne. Zawarte w kosmetykach składniki aktywne będą lepiej wnikały w głąb skóry i korzystnie na nią oddziaływały. Takie oczyszczanie można w łatwy sposób wykonać w domu, a stosowanie go regularnie sprawi, że nasza cera będzie wyglądać promiennie i zdrowo. Jak zrobić parówkę na twarz? Co nam daje?

Parówka na twarz
Parówka na twarz©123RF/PICSEL

Co to jest parówka na twarz?

Kąpiel parowa w salonie
©123RF/PICSEL

Parówka na twarz, czyli kąpiel parowa, to jeden z najpopularniejszych zabiegów oczyszczania twarzy. Często wykorzystuje się go w salonach kosmetycznych. Polega na rozpulchnianiu skóry pod wpływem wysokiej temperatury (pary). Dzięki temu pory się otwierają i jesteśmy w stanie usunąć z twarzy wszelkie zanieczyszczenia. Pozbędziemy się w ten sposób wągrów i ropnych krost. Parówka na twarz zmniejsza też podatność na stany zapalne, więc pomoże w walce z trądzikiem. Może również unormować wydzielanie się sebum, co z pewnością zainteresuje osoby z cerą tłustą. W dodatku kąpiel parowa poprawia przepływ krwi pod skórą, przez co twarz staje się gładka i rozjaśniona. Nabiera też lepszego kolorytu. Takie oczyszczanie skóry usprawnia przenikanie w jej głąb składników aktywnych zawartych w maseczkach, kremach i serum.

Jak zrobić parówkę na twarz?

Parówka oczyści zatkane pory
©123RF/PICSEL

Kąpiel parową z łatwością przygotujemy w domu. Wystarczy nam do tego duża miska lub garnek, ręcznik oraz gorąca woda i ewentualnie ziołowe dodatki. Przed przystąpieniem do zabiegu należy zrobić demakijaż i oczyścić skórę łagodnym żelem myjącym. Można także wykonać peeling, by usunąć martwy naskórek. Wlewamy do miski wrzącą wodę i stawiamy naczynie w takim miejscu, by z łatwością można było się nad nim pochylić. Nachylamy się nad miską w odległości 30-40 cm i nakrywamy ręcznikiem. W przypadku cery suchej i wrażliwej parówka może trwać od 2 do 5 minut, dla cer tłustych maksymalnie do 15 minut. Po zabiegu osuszamy twarz, wklepujemy tonik, nakładamy serum, a następnie krem. Możemy również nałożyć maseczkę, która lepiej wniknie w skórę i przyniesie lepsze efekty.

Ziołowe dodatki

Dodaj odrobinę ziół
©123RF/PICSEL

Do kąpieli parowej warto dodać zioła, które wzmocnią działanie zabiegu. Należy dobrać je odpowiednio do typu cery.

W przypadku cery suchej i wrażliwej do parówki można dodać trochę rumianku lub bratka. Zioła te złagodzą podrażnienia i zaczerwienienia. Do cery nadmiernie przesuszonej nada się dzika róża, która zmniejszy napięcie skóry i nawilży ją. Z tym typem cery można wykonywać parówkę raz na 2 tygodnie.

Jeśli nasza cera jest blada lub ziemista, możemy dodać do wody pokrzywę poprawiającą koloryt skóry, rozmaryn lub lawendę. Ta ostatnia nadaje się do każdego typu cery, działa wygładzająco i przeciwzmarszczkowo, łagodzi podrażnienia i zmniejsza wydzielanie łojotoku.

Do cery tłustej najlepiej nadawać się będą lawenda i skrzyp polny, zapobiegające błyszczeniu się skóry. Jeśli mamy problem z trądzikiem i wykwitami ropnymi, użyjmy dziurawca, kwiatu lipy, tymianku lub rozmarynu. Są to zioła o właściwościach antyseptycznych i przeciwzapalnych. W przypadku problemowej cery warto wykonywać parówkę dość często, nawet dwa razy w tygodniu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas