Zestaw ratunkowy dla lichej lawendy. W sezonie zdąży pokryć się kwiatami
Nie trzeba jechać do słonecznej Prowansji, aby nacieszyć nasze oczy widokiem kwitnącej lawendy, ponieważ doskonale radzi sobie w ogrodach w naszym klimacie. Wiele osób uprawia ją także w doniczkach na balkonach, ale trzeba przyznać jedno: w takich warunkach zadanie jest utrudnione. Jeśli po zimie nasza lawenda jest sucha jak wiór, można ją jeszcze uratować. W jaki sposób? Sprawdźmy.

Uprawa lawendy na balkonie. To możliwe
Uprawa lawendy na balkonie niewiele się różni od tej w ogrodzie. Jednak wiosną może okazać się, że nasze krzewy są całkowicie suche. Zanim jednak wylądują w koszu, warto przeprowadzić zabiegi ratujące. Co w takim razie trzeba zrobić?
- Cięcie - na początku usuwamy wszystkie suche części lawendy. Może się okazać, że trzeba przyciąć krzew dość mocno i pozostawić jedynie kilka centymetrów łodyg.
- Podlewanie - jeśli jest taka możliwość, doniczkę z otworami zanurzamy na co najmniej godzinę w misce z odstaną wodą. Kiedy pojemnik z lawendą jest duży, suchą roślinę bardzo obficie podlewamy.
Zanim jednak zaczniemy obfite podlewanie naszej uschniętej lawendy, sprawdźmy jednak wcześniej stan bryły korzeniowej. Jeśli czujemy, że jest jednak ona całkowicie mokra i czuć zgniliznę, to zamiast solidnego nawodnienia, zafundujmy naszej lawendzie przesadzanie, usunięcie martwych korzeni i zastosowanie środka grzybobójczego.
Co zrobić z lawendą? Tak szybko odbije

Jeśli nasza sucha lawenda została należycie nawodniona, teraz należy uzbroić się w cierpliwość, bo już po kilku dniach powinna wytworzyć nowe, zielone łodygi. Ale nie wolno spoczywać na laurach, ponieważ powinniśmy zapewnić jej również sporą dawkę promieni słonecznych. W wypadku, kiedy pogoda płata nam figle, to na czas regeneracji lawendy, możemy przenieść ją do ciepłego pomieszczenia i ustawić np. na południowym parapecie.
Pielęgnacja lawendy na balkonie: Oto tajniki

Wiadomo już, że uprawa lawendy na balkonie nie jest trudna. Żeby jednak nasza roślina rosła bez zarzutu, warto sprawić, żeby nie powtarzała się historia z zasuszaniem naszego krzewu. Co w tej sytuacji najlepiej zrobić? Wystarczy na dnie doniczki przygotować warstwę drenażową, a dno pojemników musi mieć otwory odpływowe.
Zobacz także: Zapomniane kwiaty wprowadzą do ogrodu sielski klimat. Kwitną całe lato, zachwycają kolorami
Nawożenie lawendy to kolejna kluczowa kwestia: roślina, ze względu na obfite kwitnienie, musi być stale zasilana preparatami: albo uniwersalnymi dostępnymi w sklepach ogrodniczych, albo domowymi: tutaj sprawdzą się idealnie skorupki jajek.
Jeśli zadbamy należycie o lawendę na balkonie, to nie tylko przyciągniemy motyle oraz pszczoły, ale na pewno pobyt na balkonie będzie przyjemny, ponieważ otaczać nas będzie intensywna woń.