Jaki jest termin ważności kosmetyków?

Kosmetyki - podobnie jak produkty spożywcze - posiadają określoną datę przydatności i gdy są stosowane po jej upływie, mogą wywołać działania niepożądane i mocno podrażnić skórę. Jak długo można wykorzystywać szminkę, puder lub tusz do rzęs? Dlaczego szminki, na której są widoczne grudki albo fluidu, który się rozwarstwia, trzeba się szybko pozbyć? Poniżej kilka podpowiedzi.

Kremy też mają swoją datę przydatności
Kremy też mają swoją datę przydatności123RF/PICSEL
Szminka nie powinna być miękka
Szminka nie powinna być miękka123RF/PICSEL


Jak długo można używać kosmetyków? Kiedy zaszkodzą skórze?

Termin przydatności kosmetyków jest wytłaczany na opakowaniach poszczególnych produktów. Przy czym warto zaznaczyć, że data ta ma mało wspólnego z faktyczną możliwością stosowania kosmetyków. Przydatność powinno się liczyć od momentu otwarcia flakonika bądź słoiczka. Najwygodniejsze w użyciu są kosmetyki, które zawierają na opakowaniu informację wskazującą na to, jak długo można używać danego preparatu od momentu jego otwarcia; np. 6M oznacza, że jest to 6 miesięcy. Gdy określony termin zostanie przekroczony, kosmetyki po aplikacji na skórę mogą wywołać działania niepożądane, takie jak wysypka, uczulenie czy mocne podrażnienia skóry.

Szminki i pomadki

Szminki i pomadki można przechowywać maksymalnie przez dwa lata, ale pod warunkiem, że zapewni się im odpowiednie warunki. Trzeba chronić je przed nadmiarem światła i zbyt wysoką temperaturą. Jeśli staną się zbyt miękkie lub pojawiają się na ich powierzchniach grudki, szminkę czy pomadkę trzeba po prostu wyrzucić.

Kremy i balsamy

Kremów i balsamów można używać maksymalnie przez sześć miesięcy od ich otwarcia. Najlepiej jeśli posiadają one aplikator. Wówczas zmniejsza się ryzyko namnażania bakterii i dostępu powietrza do środka. Ważnym parametrem w przypadku kremów i balsamów jest ich zapach oraz konsystencja. Jeśli aromat jest nieprzyjemny, a konsystencja rzadka, kosmetyk trzeba wyrzucić do kosza.

Maskary do rzęs

Termin przydatność maskary do rzęs mieści się w okresie do trzech do sześciu miesięcy. Ale tusze do rzęs - wskutek działania powietrza - szybko ulegają wysuszeniu i kruszą się często już po dwóch miesiącach.

Fluidy

Fluidy mają krótką przydatność, pudry sypkie można stosować dłużej
Fluidy mają krótką przydatność, pudry sypkie można stosować dłużej123RF/PICSEL

Zdecydowanie najmniej krótkotrwałe są fluidy. Ich przydatność mieści się w okresie od trzech do maksymalnie sześciu miesięcy. Bardzo łatwo poznać, gdy kosmetyk nie nadaje się już do użycia. Świadczą o tym rozwarstwianie się produktu oraz zmiany koloru, konsystencji i zapachu.

Puder sypki i róż

Puder sypki, róż itp. są kosmetykami bardzo trwałymi i można ich używać aż do 12 miesięcy. Oczywiście pod warunkiem, że zapewni się im odpowiednią ochronę przed wilgocią.

Szampony i odżywko do włosów

Szampony zużywa się szybko
Szampony zużywa się szybko123RF/PICSEL

Kosmetyki do włosów, takie jak szampony czy odżywki, zużywają się dość szybko ze względu na regularne stosowanie. Warto jednak wiedzieć, że można je przechowywać maksymalnie przez dwa lata.

Lakier od paznokci

Lakier od paznokci można przechowywać maksymalnie do pół roku. Gdy zaczyna się "ciągnąć", wysychać i po prostu psuć, nie powinno się próbować go odratowywać za pomocą zmywacza do paznokci, tylko wyrzucić i kupić nowy.


Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas