Jakich kosmetyków i zabiegów unikać latem?

Latem nasza skóra narażona jest na wiele czynników, które nie służą jej kondycji. Mowa głównie o promieniach słonecznych i wysokiej temperaturze. Jeśli w okresie letnim nie zadbamy o naszą skórę w odpowiedni sposób, szkodliwe czynniki mogą ją trwale uszkodzić. Jak ją przed tym uchronić? Przede wszystkim unikać stosowania niektórych kosmetyków i zabiegów, które mogą potęgować negatywne działanie słońca i wysokiej temperatury na skórę. Podpowiadamy, jakich konkretnie.

article cover
©123RF/PICSEL
Jak zrobić domową maseczkę po opalaniu?Interia DIY

Perfumy

©123RF/PICSEL

Zacznijmy od perfum. W lecie - niestety - powinniśmy ograniczyć ich stosowanie. Powodem są olejki eteryczne w nich zawarte, które pod wpływem słońca mogą mocno podrażnić skórę. W okresie wysokich temperatur perfumy najlepiej nanosić na ubranie, niebezpośrednio na skórę. Dzięki temu skutecznie ochronimy ją przed uszkodzeniem.

Róż do policzków

Mało kto o tym wie, ale czerwony barwnik w kosmetykach podczas wysokich temperatur może uczulać. W efekcie na skórze pojawia się nieestetyczna wysypka, a nawet opuchlizna. Dlatego róż do policzków czy cienie do powiek w kolorach czerwono-różowych powinny pójść w odstawkę.

Zamiast ciężkiego fluidu lekki podkład lub krem koloryzujący

W lecie, gdy bardzo często się pocimy, naszej skórze nie służą również ciężkie fluidy. Zatykają pory i ograniczają dopływ tlenu do skóry. W połączeniu z potem stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, z których powstają wypryski. W lecie należy unikać nie tylko fluidów, ale i innych ciężkich kosmetyków.

Tusze i eyelinery niewodoodporne

W związku z tym, że w okresie wysokich temperatur szybciej się pocimy, warto zrezygnować również z używania maskary i eyelinera, które są wodoodporne. Gdy nasza skóra jest spocona, tusz i eyeliner zaczynają spływać. W okolicach oczu szybciej mnożą się bakterie, przez co łatwiej rozwija się jęczmień czy zapalenie oka. Jeśli chcemy bezpiecznie stosować tusz i eyeliner, koniecznie wybierzmy te wodoodporne.

Zabiegi

©123RF/PICSEL

Różnego rodzaju zabiegi laserowe

Zarówno przed, jak i po zabiegach laserowych niewskazane jest przebywanie na słońcu. Promienie UV mogą bardzo poważnie uszkodzić skórę.

Mikrodermabrazja

To obecnie bardzo popularny zabieg. Usuwa wągry, zaskórniki, ale przede wszystkim przebarwienia i blizny. Jednak wykonywany latem może przynieść odwrotny efekt - więcej przebarwień i wzmożenie trądziku. Mikrodermabrazję najlepiej wykonać na jesień.

Solarium

W lecie mamy pod dostatkiem słońca, więc nie warto dodatkowo niszczyć skóry w solarium. Co za dużo, to niezdrowo. O tym powiedzeniu powinniśmy pamiętać zawsze, gdy idziemy się opalać. Nieważne, czy do solarium czy na plażę. Potwierdzono jednak naukowo, że korzystanie z solarium wpływa negatywnie na skórę. Między innymi zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry.

Jak pielęgnować skórę latem?

©123RF/PICSEL

Pielęgnacja skóry latem opiera się na trzech filarach: oczyszczaniu, nawilżaniu oraz ochronie. W okresie wysokich temperatur potrzebuje tego każdy typ cery. Kosmetyki należy dobrać odpowiednio do typu cery. Wybór najlepiej skonsultować z dermatologiem i zaufaną kosmetyczką.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas