Kosmetyczne skarby z naszych pól
Są rośliny, które pięknie zdobią polski krajobraz. Poznaj te potrafiące dodać urody naszej skórze i włosom.
W jej jagodach są przeciwutleniacze, polifenole, wit. C, kwasy owocowe i tłuszczowe... Dzięki nim żurawinowe kosmetyki działają przeciwstarzeniowo, niwelują posłoneczne plamki, regulują wydzielanie łoju.
Zmiękczające zalety i relaksujący zapach owoców wykorzystuje się w pilingach i żelach do mycia ciała. Jak koktajl wygładzający cerę działają żurawinowe kremy oraz maseczki. Owoce i wyciąg z żurawiny to baza zabiegów firmowych i przygotowanych dla ośrodków Spa.
Domowe sposoby: Papka odmładzająca: Zmiksuj po 2 łyżki: żurawiny (np. suszonej namoczonej), jogurtu, plastrów banana. Obłóż buzię i szyję na 15 min. Wybielający okład: W soku z żurawiny zamocz gazę. Połóż na dłonie. Spłucz po 15 min.
Len nawilża i działa ochronnie
Nasiona lnu (siemię) zawierają czynne substancje: witaminy (np. A i E), związki śluzowe i oleiste, minerały. Działają one osłonowo, przywracając skórze odpowiedni poziom wilgoci i zapobiegając łuszczeniu.
Len, zazwyczaj w formie oleju, dodaje się do balsamów i kremów do skóry wymagającej. Lniane wyciągi są też składnikiem preparatów do mycia skóry z problemami dermatologicznymi. Pomagają też regenerować pasma farbowane. W gabinetach siemię stosuje się do masek rozpulchniających i leczenia rogowacenia okołomieszkowego (np. ramion).
Domowe sposoby. Odżywka do paznokci: Dwie łyżki nasion zalej 1 litrem gorącej wody. Odstaw. Dodaj odrobinę soku z cytryny. Zanurz płytki na 15 min, by je wzmocnić i nawilżyć.
Maseczka nawilżająca: Zmiel 3 łyżki siemienia. Zalej szklanką gorącej wody i mieszaj, aż powstanie gęsta papka. Przestudź, nałóż na twarz, nakryj gazą. Zmyj letnią wodą po 15 min. Maska nadaje się do każdej cery.
Ten polny chwast o szafirowych płatkach (zwany bławatkiem) zawiera flawonoidy, garbniki i sole mineralne, które działają przeciwzapalnie i antyalergicznie.
Chabrowy wyciąg (koi podrażnienia) dodawany jest do kremów do cery suchej i wrażliwej. Łagodzące działanie chabra wykorzystuje się także w kosmetykach do demakijażu. Preparaty z chabrem polecamy paniom narzekającym na zmęczenie oczu pracą przy komputerze i sine powieki.
Domowe sposoby: Płukanka dla siwowłosych: Łyżkę płatków chabru pogotuj w 2 szklankach wody. Przecedzonym płynem polewaj świeżo umyte włosy. Siwe kosmyki nabiorą srebrzystego odcienia. Okład na powieki: Łyżkę ziół zalej szklanką wody. Gotuj 5 min, nie doprowadzając do wrzenia. Przecedź. W płynie zamocz waciki i połóż na kilka minut na powieki. To złagodzi zmęczenie i zasinienie powiek. Płyn można także zamrozić w woreczkach na lód!
Słonecznik odżywia skórę i wzmacnia włosy
Olej z pestek słonecznika zawiera kwasy tłuszczowe i lecytynę. Pomagają one odbudować wierzchnią warstwę naskórka, nawilżają go i natłuszczają.
Słoneczny wyciąg stosuje się w kosmetykach do skóry osłabionej, np. w olejkach do mycia ciała i kremach do cery dojrzałej. Płatki słonecznika zawarte w preparatach do włosów jasnych nadają im słoneczny kolor. W gabinetach z oleju tłoczonego na zimno przygotowuje się mikstury do masażu ciała.
Domowe sposoby: Łagodny piling: Zmiel garść pestek. Utrzyj z łyżką miodu i olejku migdałowego. Lekko podgrzej i połóż na twarz na kilka minut. Lekko rozmasuj i zmyj.
Odbudowa pasm: Wymieszaj: łyżeczkę oleju słonecznikowego, łyżkę soku z cytryny i 2 łyżki śmietany. Nałóż na włosy na 20 minut. Odżywisz pasma przesuszone.
Bursztynowe plony
Te złote grudki kojarzące się z bałtyckimi plażami to cenny składnik kosmetyków rewitalizujących skórę dojrzałą i zmęczoną. Dlatego często stosowane są do zabiegów na twarz i ciało.