Kosmetyki matki natury
Dmuchawiec zwalcza piegi, aloes koi, rozmaryn działa antyseptycznie, dziki bez łagodzi słoneczne oparzenia - zamiast z pełnym portfelem do drogerii czasem lepiej wybrać się po kosmetyki na łąkę.

Naturalne kosmetyki mają wiele zalet, ale najważniejsze jest to, że są przetestowane przez kobiety na przestrzeni kilku wieków, skuteczne i nie wymagają wielkich nakładów finansowych.
Kąpiele
Ziołowe kąpiele najlepiej przygotować, wieszając lniany woreczek z suszonymi roślinami odpowiednich gatunków pod kranem w wannie, tak aby przelewała się przez niego ciepła woda. Ewentualnie zalać je 1 - 2 litrami wody i gotować przez 20 minut, nie doprowadzając do wrzenia. Najlepsze kompozycje "kąpielowe" to: - chmielowa z 250 g kwiatów (uspokaja, odpręża, działa nasennie); - lawendowa z 150 g kwiatów (rozluźnia, ale też pobudza), - miętowa z 100 g liści (odświeża i oczyszcza skórę), - tymiankowa z 100 g (odżywcza i pobudzająca, polecana na tłustą cerę).
Napary
Dmuchawiec działa przeciwko piegom - młode listki tego zioła należy przez pół godziny gotować w niewielkiej ilości wody i przecierać tym twarz dwa razy dziennie - rano i wieczór.
Kora dębu, skrzyp polny i pokrzywa leczą zaczerwienione dłonie. Mieszankę wysuszonych składników (2 łyżeczki) zalewamy zimną wodą, odstawiamy na pół godziny, a następnie podgrzewamy, doprowadzając do wrzenia. Przez pięć minut zanurzamy dłonie w gorącym naparze.
Kwiaty dzikiego bzu świetnie nadają się na łagodzący tonik na każdą porę roku i do każdego rodzaju cery. Tonik zmiękcza skórę, wygładza zmarszczki, wybiela piegi i łagodzi poparzenia słoneczne.
Maseczki
Skuteczne maseczki wyrabiane są z różnego rodzaju glinek. Zielona ma właściwości dezynfekujące, świetnie nadaje się do leczenia trądziku, redukuje zmarszczki i zapobiega ich powstawaniu, odżywia skórę.
Glinka biała to serum dla skóry delikatnej, suchej, wrażliwej albo zmęczonej.
Czerwony jej rodzaj polecany jest właścicielkom cery tłustej i mieszanej, a także w niektórych przypadkach wrażliwej. Łagodzi trądzik i dba o naczynka krwionośne.
Połączeniem białej i czerwonej jest glinka różowa. Jej zadaniem jest dbanie o cery szczególnie delikatne, suche, alergiczne. Ściąga skórę, regeneruje ją i ujędrnia. Pozostawia wrażenie świeżości i odprężenia.
Żółta glinka ma więcej żelaza od pozostałych, w związku z tym lepiej działa na cerę tłustą i wrażliwą. Łagodnie oczyszcza skórę dostarczając jej równocześnie niezbędnych związków mineralnych.
Olejki
Olejek z oliwy z oliwek wlewamy do małej miseczki, dodajemy kilka kropli cytryny i witaminy A+E (do nabycia w aptece). Lekko podgrzewamy. Otrzymujemy olejek do pielęgnacji dłoni i paznokci.
Olejek z dziurawca przygotowujemy do nawilżania skóry całego ciała. Oliwę z oliwek wlewamy do zamykanego szczelnie słoja, wsypujemy do niej garść suszonego dziurawca i pozostawiamy to w ciepłym miejscu na dwa tygodnie. Po upływie tego czasu przecedzamy oliwę, dodajemy dwie garście świeżego dziurawca i ostawiamy jeszcze na 10 tygodni. Aby przedłużyć jego działanie warto dodać odrobinę olejku z kiełków pszenicy.