Letnie S.O.S dla twojej cery
Słońce i upał mogą nasilać problemy typowe dla każdego rodzaju skóry. Jeśli jednak będziesz o nią właściwie dbać, twoja cera będzie nadal piękna i zdrowa.
Cera sucha - rozpieszczamy kosmetykami
Odżywiaj w dzień i w nocy
Postaw na regenerujący krem. Sucha cera wcale nie potrzebuje latem przejścia na lżejsze kosmetyki. Te z dodatkiem roślinnych olejków sprawdzą się idealnie, bo nie dopuszczą do nadmiernej utraty wody. Natomiast duża dawka witaminy C odmłodzi, rozjaśni i pomoże obronić się skórze przed promieniowaniem UV.
Dbaj o skórę pod oczami
Pokochaj kolagenowe płatki. Właśnie teraz ta cieniutka skóra poddawana jest ciężkiej próbie. Łatwo się odwadnia i więcej pracuje, bo ostre słońce powoduje, że znacznie częściej mrużymy oczy. Będzie nam więc wdzięczna za dodatkowe wzmocnienie. Po płatki pod oczy warto sięgnąć dwa razy w tygodniu. Wygładzą zmarszczki, uelastycznią, pomogą zwalczyć sińce i obrzęki.
Sięgnij po mocny kosmetyk
Zacznij używać serum. Dostarczy skórze ogromnej dawki witamin i białek. Z nawilżającego serum można korzystać już od 25. roku życia. Po nałożeniu warstwy odczekaj 5 minut, po czym wklep krem na dzień. Koniecznie z filtrem, bo serum prawie nigdy ich nie zawiera. Tak przygotowanej skórze niestraszne będzie słońce.
Nie wysuszaj jej makijażem
Wybierz krem tonujący. To połączenie nawilżającego kremu z lekkim fluidem. Nie ma dużych właściwości kryjących, ale daje pewność, że makijaż nie przesuszy skóry i nie podkreśli zmarszczek.
Kompres ujędrniający
W niewielkiej miseczce mieszamy 3 łyżki oleju lnianego i łyżkę mąki ziemniaczanej. Otrzymaną papkę nakładamy na twarz i przykrywamy gazą. Zmywamy po kwadransie. Olej lniany doskonale odżywi skórę i zatrzyma w niej wodę.
Cera tłusta - przywracamy zdrowy wygląd
Oczyszczaj skórę
Wybierz dobry żel do mycia. Najlepszy będzie taki, który działa antyseptycznie (np. z olejkiem z drzewa herbacianego), bo upał to doskonałe warunki do rozwoju bakterii. Gdy nie masz problemu z trądzikiem, sięgnij po żel pilingujący, czyli z dodatkiem ścierających drobinek. Wystarczy użyć go raz dziennie. Dzięki temu zmniejszamy szanse na zablokowanie się porów i powstawanie wągrów. Dodatkowy piling wystarczy wtedy zrobić raz na 7-10 dni.
Wybieraj właściwe kremy
Na dzień koniecznie nawilżająco- matujący, na noc normalizujący. Częstym błędem przy pielęgnacji tłustej skóry jest niedostateczne nawilżanie. Tymczasem ona bardzo tego potrzebuje, zwłaszcza w upały. Dlatego zapomnij o produktach zawierających alkohol (np. domowych czy drogeryjnych tonikach), bo tylko pogorszą jej stan. Po ich użyciu gruczoły łojowe zaczną pracować jeszcze intensywniej. Dobry krem na dzień pozbawi twarz połysku i zwęzi pory, a jednocześnie nawilży skórę. Krem na noc natomiast pomoże uregulować pracę gruczołów i zadziała lekko antybakteryjnie.
Odkryj zalety całej serii
Komplet kosmetyków działa najlepiej. A latem tylko najbardziej skoncentrowana pielęgnacja zagwarantuje nam skuteczność, bo produkty w serii wzajemnie się uzupełniają. Powinny się wśród nich znaleźć krem na noc i na dzień, żel do mycia, tonik lub płyn micelarny, piling, maseczka i żel punktowy na wypryski, jeśli je mamy.
Matuj ją podkładem
Dzięki temu makijaż nie spłynie z twarzy. Niezbędny zestaw to matujący podkład, puder oraz bibułki matujące. Podkład zawiera cząsteczki pochłaniające nadmiar sebum. Natomiast puder (transparentny, żeby nie zmienił koloru skóry) przyda się do poprawek w ciągu dnia, po uprzednim użyciu bibułek.
Piling odświeżający
Dwa świeże ogórki ścieramy na tarce do ziemniaków. Do miąższu dodajemy po łyżce otrąb pszennych i owsianych. Papką masujemy oczyszczoną i zwilżoną wcześniej skórę około 4 minut, zmywamy i nakładamy krem. Otręby złuszczą martwy naskórek, a sok z ogórka zmatowi i nawilży skórę.
Cera wrażliwa - zapobiegamy podrażnieniom
Przestaw się na letni krem
Lżejszy niż zimą, koniecznie z filtrem. Warto by miał formę lekkiego musu lub żelu, ważne, by mocno nawilżał i był z serii oznaczonej jako hypoalergiczna. Latem bowiem najlepsza jest dla ciebie oszczędna i łagodna pielęgnacja według zasady: mniej znaczy więcej. Wypróbuj naturalne produkty, o jak największym procentowo udziale składników roślinnych (98-99%).
Często nawilżaj skórę
Zaprzyjaźnij się z maseczką i wodą termalną w sprayu. Maseczkę nakładaj nawet co drugi dzień. Najlepiej wieczorem, po demakijażu. Możesz stosować na przemian nawilżającą i łagodzącą. Natomiast wodę termalną noś zawsze w torebce, żebyś mogła użyć jej, gdy poczujesz nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, swędzenie czy pieczenie, spowodowane słońcem lub klimatyzacją. Zawiera kojące minerały, które szybko zlikwidują lub zmniejszą takie objawy.
Delikatnie ją oczyszczaj
Przede wszystkim unikaj wody z kranu. Jeśli jesteś przyzwyczajona do demakijażu przy jej użyciu, zastąp ją przynajmniej wodą mineralną, a do mycia wybieraj łagodną piankę lub żel. Najlepszy jednak byłby płyn micelarny do cery wrażliwej. Jest wygodny w użyciu, a jednocześnie bardzo dokładnie usuwa resztki kosmetyków. Pamiętaj też, by zamiast prysznica, podczas którego trudno nie zamoczyć twarzy, zdecydować się raczej na kąpiel w wannie.
Uważnie wybieraj zabiegi
Nawet latem śmiało możesz poddać się: pilingowi migdałowemu i kawitacyjnemu oraz mezoterapii czy wypełnianiu zmarszczek przy użyciu kwasu hialuronowego. Natomiast zwłaszcza teraz zakazane jest mechaniczne oczyszczanie skóry, dermabrazja laserowa, gabinetowe maseczki z alg morskich, zabiegi chłodzące skórę, zawierające kwasy owocowe, kwas salicylowy i retinol.
Makijaż traktuj z rozwagą
Ostrożnie z nowinkami. Choć moda na kolorowy wakacyjny makijaż kusi, kupowanie nowych kosmetyków zgodnie z najnowszymi trendami sezonu nie jest w twoim przypadku dobrym pomysłem. Powinnaś raczej trzymać się sprawdzonych produktów, bo każda zmiana może zaowocować podrażnieniem. Wypróbuj apteczne marki, które mają w swojej ofercie kosmetyki do cery wrażliwej. Są to nie tylko podkłady i pudry, ale też cienie do powiek i tusze do rzęs.
Maseczka łagodząca
Saszetkę szałwii zalewamy 1/3 szklanki wrzątku. Do 2 łyżek białej glinki dodajemy tyle naparu, żeby uzyskać gęstą pastę. Tak przygotowaną maskę nakładamy na twarz na ok. 10 minut. Jeśli zacznie wysychać, spryskujemy wodą. Glinka koi i odżywia cerę, a szałwia działa przeciwzapalnie.
Cera naczynkowa - chronimy przed słońcem
Doceń filtry UV
W mieście stosuj SPF 15 lub więcej, a na plaży bloker. Promieniowanie UVB pobudza reakcję zapalną, co dodatkowo, oprócz ciepła, rozszerza naczynka.
Zapobiegaj nowym zmianom
Unikaj gwałtownych wahań temperatury. Ogranicz klimatyzację w samochodzie, a w autobusie staraj się nie stać bezpośrednio przy jej nawiewie. W pracy natomiast nie siedź przed wiatrakiem.
Dbaj o naczynka nocą
To najlepszy czas, by je zregenerować po dniu na słońcu. Twój krem na noc powinien zawierać wyciągi z kasztanowca, arniki, czy ruty, a także witaminy: K i PP oraz jak największą dawkę witaminy C. Dzięki niej naczynka krwionośne staną się elastyczne, a skóra pozbędzie się wolnych rodników.
Kamufluj zaczerwienienia
Zielony korektor plus podkład w kompakcie to twoi sprzymierzeńcy. Korektora używaj wtedy, gdy zmiany są duże i bardzo widoczne. Pozwól mu wyschnąć i po 5 minutach nałóż podkład.
Tonik wzmacniający
Kilka koszyczków arniki (do kupienia w aptece) i herbatkę z rumianku zalewamy 1/3 szklanki wrzątku. Ostudzonym naparem przemywamy twarz. Arnika obkurcza i wzmacnia naczynia krwionośne, a rumianek działa łagodząco.
Małgorzata Święczkowska
Kobieta i życie 8/2012