Masło shea: Właściwości i zastosowania
Masło shea (masło karite) od lat z powodzeniem wykorzystuje się w kosmetologii do pielęgnacji skóry i włosów. Jest to tłuszcz wytapiany z nasion masłosza Parka, drzewa rosnącego w Afryce. Masło shea doskonale nawilża i natłuszcza skórę, tworzy na niej warstwę ochronną i zapobiega jej przesuszeniu. Działa przeciwzmarszczkowo i stanowi naturalny filtr przed promieniami UV. Oprócz tego wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, nada się więc do skóry wrażliwej, podrażnionej, z tendencją do trądziku, wyprysków i alergii skórnych. Ochroni również włosy przed przesuszeniem, zregeneruje je i wygładzi. Jakie właściwości wykazuje masło shea? Do czego można go użyć?
Właściwości masła shea
Masło shea to źródło wielu cennych dla organizmu składników odżywczych. W jego składzie znajdziemy witaminy A i E, które spowalniają procesy starzenia się, zapobiegają zmarszczkom i przesuszeniu skóry. Posiada również nienasycone kwasy tłuszczowe, wnikające do głębokich warstw skóry i działające natłuszczająco oraz odmładzająco. Masło shea zawiera także fitosterole, katechiny oraz polifenole. Te ostatnie stanowią ochronę przed promieniami UV. Masło shea ma także właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Ponadto silnie nawilża skórę i włosy, łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się ran. Masło shea dostępne jest w wersji nierafinowanej i rafinowanej. To drugie traci podczas rafinacji część cennych składników.
Masło shea na twarz
Dzięki swoim właściwościom masło shea idealnie nadaje się do pielęgnacji twarzy. Dobrze nawilża i natłuszcza skórę, poprawia jej elastyczność, łagodzi podrażnienia oraz działa antybakteryjnie. Nie zatyka także porów. Pomoże więc zwalczyć zmiany trądzikowe i wypryski, zregeneruje przesuszoną, atopową i wrażliwą skórę. Masło shea wspomaga też produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra będzie bardziej elastyczna i pozbawiona zmarszczek. Działa też jak filtr przeciwsłoneczny (SPF 5-10). Nadaje się również jako krem pod oczy – zmniejsza obrzęki i niweluje cienie pod oczami. Masło shea dodawane jest do wielu kremów nawilżających, ale można też używać go bezpośrednio na twarz. Ma stałą konsystencję, ale topi się pod wpływem ciepła. Wystarczy rozgrzać je w dłoniach i nałożyć na twarz. Pozostawia tłustą warstwę, która po jakimś czasie wchłonie się, dając uczucie nawilżenia.
Masło shea na ciało
Masło shea można również stosować na całe ciało jako balsam. Nawilży i odżywi przesuszoną skórę, uelastyczni ją, a nawet zredukuje cellulit i rozstępy. Nadaje się także po opalaniu, ukoi poparzoną od słońca skórę, przyspieszy regenerację naskórka. Wykorzystuje się go także na odparzenia pieluszkowe, nie podrażni skóry dziecka. Masło shea złagodzi też zaczerwienienia i ranki po goleniu. Warto smarować nim pięty i łokcie, gdyż zmiękcza stwardniałą skórę.
Masło shea na włosy
Właściwości masła shea wykorzystywane są do nawilżania, wygładzania i odżywiania przesuszonych włosów i skóry głowy. Masło karite wzmacnia i uelastycznia pasma, zapobiega rozdwajaniu się końcówek i ułatwia rozczesywanie. Oprócz tego, chroni włosy przed działaniem promieni słonecznych, wiatru i słonej wody. To również sposób na łuszczącą się skórę głowy, łupież i wypadanie włosów. Warto zastosować odżywki i maski z dodatkiem masła shea albo nałożyć go bezpośrednio na końcówki. Można też wetrzeć go w skórę głowy i pasma, włosy zawinąć w ręcznik i po 20 minutach spłukać.