Mydło dziegciowe. Czy jest lepsze od tradycyjnego?

Mydło z dodatkiem dziegciu to naturalny środek do pielęgnacji ciała. Jest nieoceniony dla wszystkich tych, którzy zmagają się z problemami skórnymi, takimi jak trądzik, łuszczyca czy łojotok. Choć ma działanie przeciwbakteryjne, grzybobójcze oraz antyseptyczne, to niejedną osobę odstrasza jego specyficzny zapach. Mimo wszystko nie brakuje i takich, którzy nie wyobrażają sobie pielęgnacji bez mydła dziegciowego. Dlaczego jest takie skuteczne? Czy może zastąpić zwykłe mydło?

Mydło dziegciowe
Mydło dziegciowe ©123RF/PICSEL

Czym jest mydło dziegciowe?

Dziegieć
©123RF/PICSEL

Mydło dziegciowe jest środkiem higienicznym z dodatkiem dziegciu pozyskiwanego z kory brzozowej. Sam dziegieć natomiast jest produktem otrzymywanym za pomocą pirolizy. Substancja ma gęstą konsystencję i silny nieprzyjemny zapach porównywalny do woni zjełczałego masła albo zepsutej wędliny. Dziegieć znajdował zastosowanie w medycynie naturalnej i był wykorzystywany w leczeniu wielu dolegliwości (przede wszystkim skórnych).

Właściwości dziegciu

Wyjątkowe działanie dziegciu ma związek z obecnością substancji bioaktywnych. Znaleźć w nim można polifenole, fenole, benzen, seskwiterpeny, betulinę, kwas betulinowy oraz żywicę. Metody pozyskiwania dziegciu były zachowywane w ścisłej tajemnicy. Obecnie jest stosowany przede wszystkim jako środek na wiele dolegliwości skórnych, ale w przeszłości przynosił ulgę w chorobach układu pokarmowego i oddechowego.

Co można znaleźć w mydle dziegciowym?

Trądzik
©123RF/PICSEL

Mydło dziegciowe zawiera jedynie kilka procent czystego dziegciu. Udział pozostałych substancji uzależniony jest od producenta. Najczęściej można w nim znaleźć olej kokosowy, olej rycynowy, oliwę, a także masło shea oraz masło kakaowe.

Jak działa mydło dziegciowe?

Mydło dziegciowe, dzięki swojej konsystencji, dobrze się pieni, dlatego szybko oczyszcza i wygładza skórę. Poza tym reguluje wydzielanie przez nią sebum oraz skutecznie likwiduje i odtyka rozszerzone pory. Choć nie każdemu może odpowiadać specyficzny zapach mydła dziegciowego, poleca się jego regularne stosowanie. Dlaczego? Pomoże usunąć stany zapalne, ułatwia gojenie drobnych ran, skaleczeń i zadrapań, a nawet przyspiesza wchłanianie się siniaków.

Mydło dziegciowe a dolegliwości skórne

Łupież
©123RF/PICSEL

Mydło dziegciowe może być stosowane w codziennej pielęgnacji cery tłustej, ponieważ specyfik ma działanie wysuszające. Poza tym pomoże przy dolegliwościach skórnych, takich jak grzybica, łuszczyca, łojotok, trądzik, czy świąd skóry. Jego regularne stosowanie może też zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów oraz zniwelować problem nawracającego łupieżu.

Czy każdy może stosować mydło dziegciowe?

Mydło dziegciowe na ogół nie powoduje skutków ubocznych, jednak przy nadmiernym stosowaniu może wysuszać skórę. Nie jest też zalecane kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią, ponieważ zawarte w nim substancje czynne mogą zaszkodzić dziecku.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas