Najskuteczniejsze wodne terapie
Urlop to okazja, by wypocząć, ale też podreperować swoje zdrowie w przyjemny sposób: podczas relaksujących kąpieli lub masaży wodnych.
Nasycona minerałami, pochodząca z głębi ziemi woda ma niezwykłą leczniczą moc. Kąpiele w niej mobilizują siły naszego organizmu do zwalczania wielu chorób i dolegliwości. Już sam nacisk wody na powierzchnię naszego ciała skutkuje wspaniałym masażem rozluźniającym mięśnie i pobudzającym układ krążenia. Kąpiele w leczniczych wodach mają z kolei właściwości odtruwające - nasz organizm pozbywa się przez skórę tego, co mu nie służy, np. chlorku sodu, fosforu, kwasu mlekowego - w zamian zaś przyswaja z wody cenne składniki mineralne. Jeśli więc wybierasz się z rodziną na urlop do miejscowości uzdrowiskowej lub w pobliże basenów termalnych - wykorzystajcie to dla wzmocnienia swojego zdrowia. W zależności od potrzeb, warto wykupić pakiet zabiegów leczniczych lub po prostu miło relaksować się w termalnej kąpieli.
Kąpiele solankowe leczą urazy i bóle stawów
Solanki to wody chlorkowo- -sodowe o stężeniu większym niż 1,5 proc. Podczas kąpieli do chorych narządów przenikają cenne mikroskładniki. Ponieważ ich działanie lecznicze trwa jeszcze po wyjściu z solanki, nie należy bezpośrednio po kąpieli spłukiwać ciała pod prysznicem.
Kąpiele solankowe zmniejszają stany zapalne wywołane kontuzjami lub urazami. Poleca się je przy bólach kregosłupa. Można korzystać też z kąpieli częściowych - wówczas zanurzamy w wodzie tylko wybrane partie ciała, np. bark lub łokieć.
Płukanki solankowe leczą dokuczliwe bóle dziąseł. Działają na nie kojąco i lekko znieczulająco.
Solanki działają korzystnie na skórę i pracę gruczołów łojowych. Pomagają w walce z nadpotliwością, zmniejszają ilość zmian trądzikowych i widoczność cellulitu.
Solankowy seans w domowym zaciszu
Wcale nie musisz wyjeżdżać do uzdrowiska, żeby skorzystać z dobrodziejstw solankowej kąpieli. Oto przepis na przygotowanie jej we własnej łazience.
-Do wanny nalej wody o temperaturze 37⁰C. Woda - gdy usiądziesz w wannie - nie powinna sięgać ponad poziom serca.
- Rozpuść w niej 1 kg soli uzdrowiskowej
- Kąpiel powinna trwać ok. 20 min. Warto powtarzać ją 1-3 razy w tygodniu. Podczas kolejnych kąpieli możesz zwiększać temperaturę nawet do 42⁰C
Kąpiel i ćwiczenia w basenach termalnych wzmacniają kręgosłup, rozluźniają mięśnie
Wody termalne pochodzą z gorących źródeł (o temp. na powierzchni min. 20°C, a maks. nawet 86°C) i zawierają cenne dla zdrowia minerały, m.in. fluor, krzem, sód. Pod wpływem ciepła łatwiej przenikają one do naszego organizmu, działając leczniczo. Z kąpieli termalnych możemy korzystać w wielu miejscowościach wypoczynkowych, a w uzdrowiskach także z profesjonalnych zabiegów.
Korzystaj z kąpieli termalnych, jeśli dokuczają ci bóle stawów, kości lub mięśni. Zabiegi mają działanie rozluźniające i kojące. Najlepsze efekty uzyskasz w połączeniu z gimnastyką w wodzie.
Zanurzaj się w ciepłych źródłach, jeśli masz problemy z wrażliwą cerą. Duża zawartość wapnia, żelaza, magnezu, krzemu, sodu, litu, potasu oraz selenu sprawi, że poprawi się elastyczność i jędrność twojej skóry.
Zabiegi wykorzystujące wody termalne pomogą zniwelować nerwobóle, bóle stawów, ukoić nerwice. Bóle kręgosłupa, stawów lub nerwobóle ustępują po masażach podwodnych (na ciało lub jego partie kierowany jest silny strumień wody). Rozluźniająco działa łagodniejszy masaż wirowy. W przypadku nerwobóli i nerwic najskuteczniejsze są bicze szkockie (strumień wody pod bardzo dużym ciśnieniem).
Borowina: łagodzi kobiece schorzenia
Borowina to leczniczy torf, bogaty w cenne składniki: enzymy, kwasy (zwłaszcza huminowy), krzem, sole mineralne. Stosuje się ją po wymieszaniu z wodą, w postaci papki.
W przypadku dolegliwości kobiecych skorzystaj z nasiadówek. Odbywają się one w specjalnych wannach (ciało zanurzone jest w borowinie od połowy ud do wysokości pępka).
Borowina podziała na twój układ pokarmowy: złagodzi wrzody żołądka, stany zapalne jelit.
Zabiegi borowinowe zredukują stres oraz zmniejszą napięcie przedmiesiączkowe.
Wody siarczkowe: zwalczają bóle reumatyczne
Cenne jony siarczkowe wyjątkowo dobrze wchłaniają się przez skórę do krwi, dlatego kąpiele siarczkowe należą do zabiegów wodnych o największej leczniczej mocy.
Zwalczają bóle zwyrodnieniowe, reumatyczne i wywołane dyskopatią. Działają regenerująco na tkankę łączną - dzięki czemu zmniejszają stany zapalne w stawach i poprawiają ich ruchomość.
Szczególnie polecane są osobom zagrożonym miażdżycą naczyń tętniczych. Zapobiegają uszkodzeniu naczyń krwionośnych, zmniejszają krzepliwość krwi, poprawiają krążenie w całym organizmie. Chronią też przed powikłaniami naczyniowymi w cukrzycy.
Kąpiele siarczkowe pomogą ci pozbyć się toksyn z organizmu. Działają odtruwająco m.in. przy przewlekłym zatruciu ołowiem.
Złagodzą stany zapalne skóry. Działają zmiękczająco na naskórek i przyspieszają jego odnawianie się. Wspomagają leczenie m.in.łuszczycy, wyprysków łojotokowych, atopowego zapalenia skóry oraz nadmiernego rogowacenia skóry. Ponieważ pobudzają receptory, mogą powodować uczucie pieczenia.