Naturalny peeling do ciała oraz twarzy
Domowe papki ze zmielonymi drobinkami działają podobnie jak te gotowe z perfumerii. Wspaniale wygładzają twarz i ciało. Poznaj supertanie przepisy.
Przyszarzała cera odzyska promienny wygląd, jeśli usuniesz z jej powierzchni martwe komórki naskórka za pomocą peelingu. Masując twarz drobnoziarnistą papką, pobudzasz również krążenie krwi w naczyniach włosowatych. Dzięki czemu od razu poprawia się koloryt skóry.
Pamiętaj jednak, by nie trzeć jej peelingiem zbyt mocno, bo możesz ją podrażnić. Rób to kolistymi, delikatnymi ruchami. Zrezygnuj też ze stosowania drobnoziarnistego preparatu, jeżeli masz bardzo delikatną skórę. Wtedy lepszy będzie peeling enzymatyczny w postaci maseczki do twarzy.
Oto przepisy na domowe peelingi
Peeling z płatków owsianych i miodu - wymieszaj 3 łyżki płatków owsianych z 2 łyżkami miodu i sokiem z 1/2 cytryny. Odstaw do lodówki na ok. 20 minut, po czym dodaj odrobinę mleka.
Peeling z grysiku kukurydzianego - zmieszaj z odrobiną kremu do twarzy, 2 łyżki grysiku kukurydzianego, tak by były wyczuwalne ziarenka. Stosuj do masowania twarzy, omijając delikatne okolice oczu. Zamiast kremu możesz użyć żelu do mycia twarzy. Spłucz go wodą.
Ciało sprężyste i bez cellulitu
Masaż ciała peelingiem najlepiej zrobić pod prysznicem wieczorem, wtedy balsam do ciała głębiej się wchłonie. A skóra będzie mogła lepiej zregenerować się podczas nocy.
Peeling z cukru i oliwy z oliwek - zmieszaj 1-2 łyżki drobno zmielonego cukru białego lub ciemnego z odrobiną oliwy z oliwek. Udowodniono też, że cukier ma właściwości wiążące wodę w naskórku, czyli działa nawilżająco.
Peeling z soli morskiej - w roli peelingu sprawdza się grubo zmielona sól kuchenna lub morska. Zawiera ona mnóstwo mikroelementów, które wzmacniają skórę i ją odtruwają. Masaż ud czy pośladków wilgotną myjką i solą jest również skuteczną profilaktyką antycellulitową.
Peeling do twarzy przeciwdziała powstawaniu zaskórników, bo odblokowuje zamknięte ujścia gruczołów łojowych. Natomiast preparat do ciała zapobiega okołomieszkowemu zapaleniu skóry, czyli tzw. gęsiej skórce.
Peeling z owoców
Przepis na peeling wieloowocowy - weź po plasterku obranej ze skórki pomarańczy, kiwi, cytryny, jabłka i zmiksuj je w mikserze. Dodaj do nich 1/3 szklanki sproszkowanych alg (kupisz w sklepach z produktami bio, np. Spirulina sproszkowana, Edumed, ok. 10 zł). Dolej tyle ciepłej wody, by powstała gęsta papka z wyczuwalnymi drobinkami.
Dokładnie oczyść twarz preparatem do demakijażu. Rozprowadź trochę papki na twarzy i masuj ją kolistymi ruchami przez ok. 3 minuty, po czym rozprowadź na skórze jak maseczkę pozostałą część kosmetyku. Przykryj ją gazą zwilżoną oliwą z oliwek i potrzymaj przez 15 minut. Potem spłucz maseczkę letnią wodą.
Przepis na peeling pomarańczowy - umyj owoc, obierz ze skórki, wyciśnij sok i używaj miąższu jako peelingu. Możesz przygotować wersję z płatkami owsianymi: miąższ posiekaj, zmieszaj z sokiem pomarańczowym, dodaj garść płatków, by powstała gęsta papka.
Jak zrobić zabieg - miąższem lub papką nacieraj twarz. Rób to kolistymi ruchami przez ok. 2-3 minuty. Pozostaw papkę na ok. 10 minut i spłucz wodą. Z zabiegu korzystaj raz w tygodniu.
Kuracja dla szorstkich dłoni
Skóra na dłoniach ma tendencję do wysychania. Często pojawiają się na niej przebarwienia. Warto więc co 3-4 dni zastosować kurację złuszczająco-rozjaśniającą.
Cytrynowe okłady zmiękczają i rozjaśniają skórę rąk niczym peeling enzymatyczny.Wierzch dłoni pocieraj przez minutę plasterkami cytryny.
Owoc zawiera kwasy AHA, które złuszczają martwe komórki naskórka. Potem wymasuj dłonie okrężnymi ruchami miękką szczoteczką. Spłucz wodą i wklep odżywczy krem do rąk.
Fusy z grubo zmielonej kawy to świetny peeling do ciała. Warto je wysuszyć (by nie spleśniały) i trzymać w zamkniętym słoiczku. Zrobisz z nich błyskawiczny peeling. Wlej do miseczki odrobinę żelu pod prysznic i wsyp 1-2 łyżki fusów. Używaj preparatu do mycia ciała co 2-3 dzień.
Paulina Kowalczyk