Olejki odmłodzą skórę, nawilżą włosy

Wykorzystaj moc olejków. Z przesuszoną skórą i włosami poradzą sobie lepiej niż niejeden wyspecjalizowany kosmetyk. Odmłodzą cerę zmęczoną słońcem, nawilżą wysuszone pasma. Sprawdź, jak bardzo są skuteczne!

Poznaj właściwości olejków i wypróbuj nasze przepisy
Poznaj właściwości olejków i wypróbuj nasze przepisy123RF/PICSEL

Olejki w stu procentach naturalne, wytłoczone z roślin, kupisz w sklepach ekologicznych. W drogeriach natomiast znajdziesz wiele produktów wzbogaconych naturalnymi olejkami ‒ od oliwek do ciała, po kremy, szampony i maski do włosów. Poznaj właściwości olejków i wypróbuj nasze przepisy.

Olejek ze słodkich migdałów

Olejek migdałowy jest bogaty w proteiny, sole mineralne i witaminy B, A, E. Idealny do pielęgnacji cery podrażnionej, wrażliwej, cienkiej i dojrzałej. Jest bardzo delikatny, prawie nie pachnie i świetnie pielęgnuje skórę i włosy.

Przygotuj maskę nawilżającą z tym olejkiem. Będziesz potrzebowała: 1 łyżkę oleju migdałowego, 1/4 jabłka, 1/2 brzoskwini, 1/2 pomidora, 1/4 szkl. mleka. Jabłko, brzoskwinię i pomidor obierz i rozgnieć na papkę. Dodaj mleko i olej migdałowy.

Tak powstałą masę umieść na małym ogniu i cały czas mieszając, doprowadź do konsystencji gęstej śmietany. Pozostaw do ostygnięcia. Nałóż na twarz grubą warstwę maseczki i pozostaw na 30 minut.

Olejek zmiękcza naskórek, zmniejsza cellulit, działa przeciwzmarszczkowo. Bardzo dobrze wygładza i nawilża włosy. Dlatego, jeśli masz napuszone i łamliwe pasma, zrób im olejowanie.

Rozprowadź na włosach niewielką ilość olejku (gdy są tłuste u nasady, nałóż produkt tylko na końcówki). Po zaaplikowaniu specyfiku owiń włosy folią, a następnie ręcznikiem.

W takim turbanie wytrzymaj ok. 3 godzin. Pod koniec zabiegu warto przez chwilę podgrzać włosy ciepłym nawiewem z suszarki, ponieważ ciepło potęguje działanie olejku.

Po zdjęciu ręcznika i folii wystarczy dokładnie umyć włosy delikatnym szamponem. Zabieg najlepiej stosować raz w tygodniu.

Olejek z nasion sezamu

Nadaje skórze gładkość, ujędrnia ją, a nawet likwiduje drobne zmarszczki. Olejek posiada też naturalny współczynnik ochronny przed słońcem ok. 3–4 SPF.

Skuś się na peeling na jego bazie: 1/2 szklanki gruboziarnistej soli skrop octem jabłkowym. Następnie natrzyj ciało olejkiem sezamowym (1/4–1/2 szklanki). Tak natłuszczoną skórę masuj solą. Po kilku minutach peeling dokładnie spłucz.

Olejek z kokosa

Olej ma wspaniałe właściwości nawilżające i wygładzające, nadaje się do pielęgnacji skóry suchej, bardzo suchej i dojrzałej. Działa przeciwzmarszczkowo.

Zastosuj jako serum na włosy. Kilka kropli wmasuj w skórę głowy (olej wzmacnia cebulki) i włosy (wygładza, zapobiega rozdwajaniu końcówek). Zmyj po 3–4 godzinach.

Wykorzystaj olejek do peelingu. Wymieszaj: 1/4 szklanki oleju kokosowego, 1/2 szklanki cukru, 1/4 szklanki suszonej lawendy i wyciśnij 4 kapsułki witaminy A+E. Po zabiegu skóra będzie wygładzona i odmłodzona.

Warto wiedzieć

Oleju kokosowego można używać tak jak balsamu do ciała, ze szczególnym uwzględnieniem suchych i szorstkich miejsc – łokci, kolan, stóp.

Olejek z owocu awokado

Olej zawiera witaminy: A, B, E, H, K, PP, F i nienasycone kwasy tłuszczowe, które znakomicie odżywiają skórę, oddziałują przeciwalergicznie, hamują parowanie wody ze skóry. Olej zalecany jest do pielęgnacji skóry wrażliwej, dojrzałej i z problemami.

Wykorzystaj olejek do ujędrniającego masażu. 1–2 owoce awokado obierz i rozgnieć, wymieszaj z 2 łyżkami oleju z awokado. Preparat dokładnie wmasuj w całe ciało (zacznij od stóp i dłoni i posuwaj się w kierunku serca). Odczekaj chwilę, aż substancja się wchłonie w skórę i spłucz letnią wodą.

Olej z otrębów ryżowych

Idealny do pielęgnacji skóry suchej, delikatnej i skłonnej do przebarwień, bo hamuje produkcję melaniny podczas wystawienia skóry na słońce. Warto go stosować zamiast kremu pod oczy (pomaga likwidować cienie!).

Można też użyć go do zrobienia nawilżającej maseczki. Wymieszaj 1 łyżeczkę olejku ryżowego, 1 łyżkę drobnych otrąb, płynny miód oraz sok z aloesu (miodu i aloesu dodaj tyle, by otrzymać konsystencję maski). Nałóż na twarz na 20–30 minut. Zmyj.

Olej z nasion drzewa arganowego

Olejek jest bogaty w kwasy tłuszczowe i witaminę E. Ma silne działanie przeciwzmarszczkowe, regeneruje suchą skórę, rozjaśnia i wygładza rozstępy oraz blizny. Poprawia kondycję zniszczonych włosów.

Wykorzystaj olejek arganowy do zabiegu na biust. Po wieczornej kąpieli (bądź zahartowaniu piersi zimno-ciepłym prysznicem) przeprowadź olejowanie. Wmasuj kilka kropli oleju delikatnymi, okrężnymi ruchami w biust (masuj od dołu, na zewnątrz, a potem do góry i do środka).

Aby substancje aktywne lepiej się wchłonęły, po masażu przyłóż ciepły ręcznik na piersi i pozostaw na kilka minut. Nadmiar olejku zbierz chusteczkami higienicznymi.

Warto wiedzieć

Olej z pestek winogron

Dzięki wysokiej zawartości wit. E, zwanej witaminą młodości, olejek ma działanie opóźniające starzenie. Polecany jest do skóry dojrzałej, ale też takiej z problemami, ponieważ przeciwdziała powstawaniu zaskórników (ma działanie tonizujące i przeciwzapalne).

Wygładza, lekko natłuszcza oraz nawilża naskórek. Jest w całości przyjmowany i wchłaniany przez skórę, nie pozostawia nieprzyjemnie tłustej warstwy.

Przygotuj miksturę na rozstępy. Wymieszaj 1/4 szklanki oleju winogronowego z 4 łyżkami oliwy oraz 5 kroplami wybranego olejku eterycznego. Wmasuj w skórę z rozstępami.

Zrób odżywczą maskę na dłonie. Wymieszaj 10 łyżeczek olejku z pestek winogron z 3 kroplami olejku eukaliptusowego i 2 miętowego. Podgrzej mieszankę i wmasuj ją w dłonie i paznokcie.

Warto wiedzieć

Olej z pestek winogron bardzo intensywnie pielęgnuje osłabione i wypadające rzęsy. Codziennie wieczorem, po demakijażu, namocz w oleju płatki kosmetyczne i połóż na powieki na 5 minut. Powtarzaj zabieg przez 3 tygodnie.

Olejek z nasion marakui

Dzięki zawartości bioflawonoidów i nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 6 olejek ma silne właściwości przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe. Dobrze zatrzymuje wilgoć w skórze, działa na nią zmiękczająco i wygładzająco. Dzięki zawartości wita miny C i K polecany jest do cery naczynkowej.

Przeprowadź odmładzającą kurację z olejkiem z marakui. Wystarczy użyć kilku kropel olejku dwa razy w ciągu dnia, delikatnie masując twarz i okolice oczu. Już w kilka chwil po zastosowaniu skóra będzie lepiej odżywiona.

Olejek z nasion jojoby

Tak naprawdę jest ciekłym woskiem o złotożółtym zabarwieniu. Bardzo dobrze wchłania się przez skórę. Ma cenne właściwości natłuszczające i odżywcze. Możesz go stosować zamiast kremu na noc: odżywi i nawilży skórę, wygładzi drobne zmarszczki.

Olejek z jojoby przeznaczony jest do każdego typu cery – też tłustej i trądzikowej (reguluje ilość wydzielanego sebum). Zawiera kwas linolowy, który wzmacnia i odżywia włosy.

Zrób włosom regenerującą kurację. Wymieszaj: łyżkę olejku jojoba, żółtko i 150 ml naturalnego jogurtu. Zostaw na włosach na 20 minut, po czym spłucz i umyj pasma łagodnym szamponem.

Odżyw olejkiem skórę. Po wieczornym prysznicu podgrzej w kąpieli wodnej 1/3 szklanki olejku z jojoby. Ciepłym płynem delikatnie natrzyj całe ciało. Odczekaj, aż wsiąknie w skórę i idź spać.

Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas