Piękna w obiektywie
Chcemy mieć piękne zdjęcia, ale często nie jesteśmy z nich zadowolone. Narzekamy, że mina nie ta, że wyglądamy za grubo, albo kolor bluzki "gryzie się" z otoczeniem. Sprawdź kilka prostych trików, które sprawią, że fotografie będą pięknymi pamiątkami.
Istotny wpływ na fotogeniczność odgrywa pewność siebie. Osoby nieśmiałe zazwyczaj boją się obiektywu i ciężko wykonać im dobre ujęcie. Nie jest to oczywiście regułą - pokazania swojego prawdziwego "ja" w obiektywie też można się nauczyć. Nieodpartym atutem fotogeniczności jest urok osobisty, a ten ukryty jest w spojrzeniu i uśmiechu.
Nie ma kobiety idealnej
Istnieje przekonanie, że nie ma ludzi niefotogenicznych, są jedynie źle sfotografowani. Wszystko zależy zatem od fotografa, a także od tego czy ufamy fotografowi. Jeśli czujemy się swobodnie w towarzystwie osoby, która robi nam zdjęcia, po pewnym czasie oswoimy się również z tym, że ma aparat.
Każda z nas ma jakieś niedoskonałości - narzekamy na za małe piersi, grube uda, szerokie ramiona czy zbyt płaską pupę. Poznanie własnej sylwetki pozwoli ukryć niedoskonałości i wyeksponować to co jest atutem. W obiektywie to, co jest bliżej, wydaje się większe. Dlatego, jeśli masz duży biust, odsuń się nieco od aparatu, będzie wydawał się mniejszy. Postaraj się wyeksponować tę część ciała, z którą najlepiej się czujesz, a wtedy nikt nie zauważy tego co chcesz ukryć.
Stań swobodnie
Kobieta zwykle w naturalny sposób przenosi ciężar ciała na jedną nogę. Dzięki temu zarówno biodra jak i ramiona skierowane są ku rozmówcy. Taka postawa na zdjęciu wygląda bardziej naturalnie i swobodnie.
Aby wyglądać szczuplej stań delikatnie bokiem, wysuń jedną nogę do przodu, ciężar ciała przenieś na tylną. Stopy skieruj w stronę aparatu. Taki zabieg spowoduje, że będziesz wyglądać szczuplej. Korzystna jest również pozycja baleriny. Skrzyżuj nogi, dzięki czemu będą się wydawały smuklejsze. Następnie obróć głowę i tułów o 45 stopni w kierunku obiektywu. By uniknąć podwójnego podbródka i osiągnąć efekt "łabędziej szyi" wyciągnij ją ku górze i nieco pochyl brodę.
Ściągnij łopatki i odchyl ramiona nieco od reszty ciała. Dzięki temu ramiona będą wydawały się szczuplejsze, a na brzuchu nie będzie widać fałdek. Prostym trikiem jest także dobranie odpowiedniego obuwia. Osoby wyższe naturalnie wydają się smuklejsze, dlatego buty na obcasie dodatkowo wyszczuplą sylwetkę.
Gdy leżysz na plaży, podeprzyj się na łokciach, ugnij jedną lub obie nogi w kolanach. W takiej pozie zawsze będziesz wyglądać korzystniej.
Ubiór ma znaczenie
Zostaw w szafie wszystkie ubrania we wzorki i w jaskrawych kolorach. Najlepiej na zdjęciach prezentują się jednolite, stonowane barwy. Zawsze sprawdzi się proste, ubranie i delikatny makijaż. Zainwestuj w ciekawe dodatki. Ubierz w to, w czym czujesz się swobodnie.
Unikaj wzorów w poziome paski i ubrań marszczonych pod biustem. Nie sprawdzą się także ubrania czarne, białe i czerwone. W zestawieniu z silnym światłem będą zbyt mocno kontrastowały.
Uśmiechnij się
...ale umiejętnie. Pokazanie w uśmiechu zębów spowoduje, że pojawią się zmarszczki mimiczne, które obiektyw jeszcze uwypukli. Pełen uśmiech sprawi, że oczy staną się niewidoczne. Najlepiej sprawdzi się półuśmiech.
Unikaj mówienia słów typu: "ser", "marmolada". Lepiej będzie, jeśli pomyślisz o czymś miłym albo przypomnisz sobie jakąś zabawną sytuację, która przywoła na twoją twarz miły uśmiech. Jeśli mimo to czujesz się niepewnie, wcześniej poćwicz przed lustrem.
Zadbaj też o swoje samopoczucie. Nic nie będzie wyglądać gorzej na zdjęciu niż zmęczenie czy złość. Jeśli jesteś smutna, na zdjęciu wyjdziesz nijako. Trzeba umieć uśmiechnąć się do samego siebie i bawić fotografią. Wyobraź sobie, że fotograf ci się podoba, flirtuj z nim. Dzięki temu na zdjęciu wyjdziesz naturalnie i interesująco.
Przydatne triki
Zdjęcia, na którym stoisz w centrum są nieciekawe. Lepszym rozwiązaniem będzie asymetria, dzięki której przyciągniesz uwagę i nadasz pozie aurę tajemniczości. Unikaj fotografii, na której masz ucięte nogi. Zaburza to proporcje ciała.
Nie patrz w obiektyw. Sprawdzi się skierowanie wzroku na czubek głowy fotografa albo w górny bok, będziesz wyglądała bardziej naturalnie.
Pamiętaj o dobrym oświetleniu. Kieruj twarz w stronę jego źródła. Rób sobie zdjęcia rano lub przed zachodem słońca. Światło jest wtedy delikatniejsze, dzięki czemu twarz wygląda korzystniej. Najlepsze światło jest po deszczu w pochmurny dzień. Wtedy jest rozproszone i rozkłada się równomiernie na całej postaci. Jeśli robisz zdjęcia w ostrym słońcu, użyj flesza, który złagodzi ostre promienie.
Przed zrobieniem zdjęcia popatrz na jakiś jasny punkt, co sprawi, że twoje źrenice będą mniejsze a to z kolei zniweluje problem "czerwonych oczu". Staraj się nie mrugać i przymykać powiek. Poproś fotografa, aby uprzedził cię, kiedy będzie robił zdjęcie. Twoje oczy będą wówczas odpowiednio otwarte, prezentując w ten sposób tzw. "głębię spojrzenia".
Baw się fotografią. Używaj rekwizytów - kapelusza, książki, apaszki, dzięki którym będziesz czuła się swobodnie i naturalnie, a dodatkowo ożywi to kompozycję zdjęcia.
EM