Reklama

Reklama

Pozbądź się trądziku rezygnując z... mleka

Mikstury na bazie drożdży, maseczki z cebuli czy okłady z aloesu - domowe sposoby walki z trądzikiem, choć cieszą się olbrzymią popularnością, nie zawsze są skuteczne. Gdy jesteśmy bezradni wobec pogarszającej się kondycji skóry, warto przyjrzeć się swojej diecie.

Choć kojarzy się na ogół z wątpliwymi urokami wieku nastoletniego, trądzik coraz częściej dotyka również dorosłych - jest on powodem aż 40 proc. wizyt dermatologicznych w Europie. Mimo że wydaje się być schorzeniem błahym, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie, często zostawiając na skórze nieestetyczne ślady w postaci blizn.

Reklama

Szczególnie, gdy nasza cierpliwość się kończy i zamiast aplikować kolejną porcję specjalistycznych maści i kremów w nadziei na cudowne ozdrowienie skóry, przechodzimy do bardziej radykalnych, a co za tym idzie, ryzykownych działań. Pozbywanie się wyprysków w tradycyjny sposób, tj. poprzez ich rozdrapywanie tudzież wyciskanie nie oznacza końca walki z trądzikiem, przeciwnie - prowadzi raczej do pogorszenia stanu cery.

Od łagodnych okładów i ziołowych naparów, po metody zgoła ekstremalne, np. z użyciem czystego alkoholu stosowanego na zmienione chorobowo obszary czy ostrych chemicznych produktów - istnieje mnóstwo, mniej lub bardziej rozsądnych domowych sposobów radzenia sobie z trądzikiem. Gdy te zaś są niewystarczające, wówczas rozpoczyna się długa i żmudna antybiotykoterapia, która nie pozostaje skądinąd obojętna dla organizmu.

Okazuje się tymczasem, że w pozbyciu się uciążliwych krostek mogą pomóc nie tylko maseczki i domowe maści zrobione z produktów, które znajdziemy w kuchni. Konieczne mogą być również zmiany w samej diecie. I nie chodzi o legendarną w kontekście złego wpływu na cerę czekoladę, a... mleko. Specjaliści z zakresu kosmetologii od dawna odradzają nadmierne spożywanie produktów mlecznych, a jednak badania kliniczne dopiero niedawno wykazały związek między spożyciem mleka a wystąpieniem trądziku.

"Mleko zawiera prekursory testosteronu, które powodują zwiększoną produkcję sebum" - wyjaśnia w rozmowie z "Elle" dermatolog Francesca Fusco. "Jedno z badań wykazało ponadto, że spośród wszystkich rodzajów mleka, to odtłuszczone, tak chętnie wybierane przez osoby na diecie, wykazuje najsilniejszą korelację z trądzikiem. Pojawiły się również hipotezy, iż ma ono mniejszą zawartość estrogenów niż pełne mleko" - dodaje.

Jeśli jednak całkowite usunięcie mleka z codziennej diety wydaje się pomysłem nie do zaakceptowania, dietetyczka i trenerka wellness Amie Richmond ma na to radę. Ekspertka sugeruje, by zamiast tradycyjnego mleka postawić na jego zdrowsze roślinne zamienniki, np. te na bazie ryżu, owsa lub kokosa.

"Zastąpienie krowiego mleka roślinną alternatywą nie tylko pomoże wyeliminować związki chemiczne, które wywołują trądzik, ale również pozytywnie wpłynie na kondycję całego organizmu. A wszystko to za sprawą wysokiej zawartości białka w ryżowym czy kokosowym mleku, które skutecznie polepsza ogólny stan zdrowia" - radzi Richmond.

Czy rezygnacja z mleka jest w istocie bardziej skuteczna niż znane od lat okłady z aloesu lub mikstura z drożdży? Desperacko szukając antidotum na uporczywy trądzik, z pewnością warto wypróbować i tę metodę - na własnej, nomen omen, skórze. (PAP Life)

autorka: Iwona Oszmaniec

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje