Prawdy i mity o liposukcji

Ta metoda usuwania tkanki tłuszczowej wciąż budzi wiele wątpliwości. Czy słusznie? Czas to wyjaśnić.

Liposukcja polega na rozbiciu i odessaniu niepotrzebnej podskórnej tkanki tłuszczowej
Liposukcja polega na rozbiciu i odessaniu niepotrzebnej podskórnej tkanki tłuszczowej123RF/PICSEL

Perspektywa radykalnego pozbycia się zbędnego tłuszczu jest dla wielu kobiet kusząca. Szczególnie gdy mimo diety i gimnastyki nie mogą powrócić do formy, np. po ciąży. Są skłonne oszczędzać nawet na drogi zabieg, pod warunkiem, że przywróci im szczuplejszą sylwetkę. Jednak łatwo się pogubić w ofercie zabiegów medycyny estetycznej.

Czy liposukcja jest bezpieczna? Czy można ją przeprowadzić bez skalpela? Na te i inne pytania odpowiada dr n. med. Elżbieta Radzikowska, która codziennie przeprowadza takie zabiegi.

Olivia: Na czym polega liposukcja?

Elżbieta Radzikowska: - Zabieg polega na rozbiciu i odessaniu niepotrzebnej podskórnej tkanki tłuszczowej w celu skorygowania kształtów i zmniejszenia obwodów ciała, np. tzw. oponki na brzuchu czy bryczesów na udach. Są teraz różne metody liposukcji chirurgicznej z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, ale każda z nich polega na odessaniu rozbitej tkanki tłuszczowej. Odprowadza się ją na zewnątrz (do pojemnika) specjalną rurką, tzw. kaniulą.

Podobno liposukcja bez skalpela jest dobrą alternatywą dla inwazyjnego zabiegu?

- Nie można porównać efektów liposukcji chirurgicznej z zabiegami nieinwazyjnymi. Bez skalpela nigdy nie osiągniemy tak spektakularnych efektów.

- Podam przykład: podczas dużej liposukcji okolic brzucha można bezpiecznie odessać aż trzy litry tłuszczu lub zmniejszyć obwody do 10 cm. Stosując zabiegi nieinwazyjne, zmniejszymy obwody najwyżej o 2 cm. Jeżeli więc ktoś ma większy rozmiar niż 38, to nie wymodeluje ciała takimi metodami.

Czy to prawda, że zabiegi nieinwazyjne są bezpieczniejsze dla pacjentki?

- Niezupełnie. Inwazyjność liposukcji jest dziś o wiele mniejsza niż jeszcze 10 lat temu. Jest to zabieg małego ryzyka (mniej niż 1 proc.), jeśli pacjent jest dobrze przygotowany, a lekarz (najlepiej chirurg) doświadczony. Doktor może bowiem dokładnie kontrolować ilość tkanki tłuszczowej, przeznaczonej do jednorazowego usunięcia. Natomiast przy zabiegu nieinwazyjnym, takim jak laserowe rozpuszczanie tłuszczu, rola lekarza jest mniejsza, bo rozbity tłuszcz jest usuwany przez organizm, a nie za pomocą kaniuli.

- Nie da się w stu procentach przewidzieć, jak organizm pacjenta zareaguje na konieczność usunięcia rozbitej tkanki tłuszczowej, np. jak zniesie to jego wątroba. Wiele zależy od indywidualnego tempa przemiany materii.

Opinia, że liposukcja to najskuteczniejsza metoda szybkiej redukcji wagi, to prawda czy fałsz?

- Liposukcja nie jest sposobem na odchudzanie. Osoba otyła nie jest dobrą kandydatką do zabiegu. Jeśli ktoś jest duży, najpierw zaleca się kompleksowe działanie – z dietetykiem i trenerem, który opracuje odpowiedni program ćwiczeń. Liposukcja to metoda na udoskonalenie kształtów.

- Sprawdza się najlepiej w przypadku osób o umiarkowanej wadze, z nadmiernym, miejscowym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, np. w okolicach brzucha czy ud. Ważna jest też kondycja skóry, jej elastyczność.

Podobno z odessanego własnego tłuszczu można zrobić dobry użytek?

- To prawda. Okazało się, że jest on wręcz idealnym materiałem do modelowania innych części naszego ciała. Właśnie dlatego coraz częściej łączy się te dwa zabiegi – odessanie tłuszczu z jego przeszczepianiem. Ułatwia to Body Jet, nowoczesne urządzenie do liposukcji wodnej.

- Zastosowana w nim technologia umożliwia uzyskanie nieuszkodzonych komórek tłuszczowych, które lekarz może wykorzystać do powiększania piersi, ust czy wypełniania kości policzkowych. Obydwa zabiegi, liposukcja oraz modelowanie ciała, są wykonywane w znieczuleniu miejscowym, podczas tej samej sesji.

Przekonanie, że modelowanie biustu własnymi komórkami tłuszczowymi da taki efekt jak implanty to prawda czy mit?

- To trochę mit, trochę prawda. Tą metodą można powiększyć piersi o rozmiar lub dwa, ale nie więcej. Sprawdzi się też przy modelowaniu biustu, który stracił jędrność po ciąży, i przy wyrównywaniu asymetrii. Jest też polecany przy rekonstrukcji piersi po mastektomii. Można wtedy wykorzystać nowoczesny system wspomagający Brava, rozciągający skórę, stosowany już od kilku lat w USA i Europie Zachodniej, także do powiększania piersi.

Na czym polega działanie systemu Brava?

- Jest to para półsztywnych miseczek, które zakłada się na piersi. Wytwarzane jest w nich delikatne podciśnienie, które poddaje tkankę piersi stałemu i równomiernemu działaniu siły rozciągającej. W rezultacie w piersi powstaje więcej miejsca, w które można wszczepić tłuszcz. Ponadto stosowanie systemu powoduje lepsze ukrwienie i odżywienie tkanek, dzięki czemu większość wszczepionego tłuszczu może przetrwać.

Jak długo utrzymają się efekty liposukcji i modelowania tłuszczem?

- Bezpośrednio po zabiegu ciało jest obrzmiałe. Po liposukcji przez 3-6 tygodni nosi się specjalne uciskowe ubranko. Miejsca wypełnione tłuszczem stabilizują się do pół roku, ale efekt wypełnienia piersi jest trwały i widoczny od razu. Oczywiście, trzeba przestrzegać zdrowej diety, by nie przytyć.

Rozmawiała: Jolanta  Markowska-Grodecka

Olivia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas