Skuteczne kuracje dla osłabionych paznokci

Mają bardzo przesuszone płytki, rozdwajają się i łamią, a skórki wokół nich łuszczą się, pękają? Jeśli umiejętnie się o nie zatroszczysz, paznokcie szybko odzyskają zdrowy wygląd i staną się ozdobą.

Zdrowe i piękne paznokcie to marzenie każdej z nas. Trochę wysiłku i możesz je spełnić!
Zdrowe i piękne paznokcie to marzenie każdej z nas. Trochę wysiłku i możesz je spełnić!123RF/PICSEL

Kąpiel nawilży i odżywi

Choć płytka paznokciowa zawiera 25 proc. wody, to szybko i łatwo się przesusza. A wtedy jest krucha i ulega uszkodzeniom, łamie się, rozwarstwia, matowieje. Na szczęście można ją wzmocnić domowymi sposobami. Jej powierzchnia jest wyposażona w mikroskopijnej wielkości pory, przez które łatwo przenikają substancje odżywcze. Wystarczy, że przez dwa tygodnie będziesz codziennie fundować paznokciom regenerującą kąpiel, a staną się one mocne i błyszczące. Wypróbuj nasze propozycje.

Kąpiel w żelatynie

Rozpuść 3 łyżeczki żelatyny w szklance ciepłej wody i mocz w niej paznokcie przez 15 min. Spłucz ciepłą wodą.

Żelatyna wzmocni na nawilży płytkę paznokcia
Żelatyna wzmocni na nawilży płytkę paznokcia 123RF/PICSEL

Lniana kuracja

2 łyżeczki siemienia lnianego wsyp do rondelka, zalej 1 szkl. wody. Ustaw naczynie na małym ogniu i gotuj ok. 5 min. Powstały kisiel odcedź, przestudź, a następnie zanurz w nim paznokcie na 15 min.

Zabieg mleczno - jajeczny

Do miseczki wlej 1 szkl. mleka. Dodaj 1 żółtko. Miskę ustaw na garnku z wrzącą wodą i mieszaj, aż mleko lekko się ociepli. Zanurz w tym paznokcie na 15 min. Spłucz.

Moczenie w naparze ze skrzypu

2 łyżki suszonego ziela zalej 1 szkl. wrzątku. Po 30 min odcedź i zanurz paznokcie w płynie na 15 min.

Krótka lekcja piłowania

Ten zabieg wykonywany raz na tydzień nie tylko upiększa paznokcie. Jeśli wykonasz go prawidłowo i użyjesz delikatnego pilniczka, płytki stopniowo będą stawać się twardsze.

Reguluj kształt paznokci pilniczkiem mineralnym (może być szklany lub papierowy). Zrezygnuj z metalowego, który strzępi końcówki paznokci. Piłuj je długimi pociągnięciami, zawsze w jedną stronę, to zapobiegnie rozdwajaniu ich brzegów. Pamiętaj też, że zbyt długie paznokcie łatwiej się łamią. Najbezpieczniejsza jest długość nie wystająca poza opuszki.

Sposoby na zdrowe skórki

Jedne z nas narzekają,że skórki wokół paznokci mają zbyt twarde i grube. Innym kłopot sprawiają skórki suche, delikatne, zadzierające się... Jednocześnie niemal dla każdej z nas precyzyjne operowanie cążkami to najtrudniejsza część manikiuru. Co robić?

1. Najczęstszym błędem, jaki popełniamy, jest zbyt głębokie wycinanie skórek. Efektem są poprzeczne bruzdy, czasem bardzo głębokie. Dlatego gdy wykonujemy manikiur same, najbezpieczniej jest wcale nie używać cążek. Lepiej spulchnić skórki w kąpieli, odsunąć patyczkiem i wymasować je drobnoziarnistym pilingiem. Co 2-3 dni warto zadbać dodatkowo o skórki, fundując im dobroczynny zabieg: zmiękczający lub wzmacniający.

2. Maska na popękane skórki. 1/2 szkl. płatków owsianych zalej 1/2 szkl. gorącego mleka. Wlej do miski i zanurz w papce czubki palców na 20 min.

3. Okład na twarde skórki. Posmaruj palce ciepłą papką z rozgotowanego siemienia lnianego i załóż foliowe rękawiczki. Po 20 min zmyj i wymasuj skórki oliwą z oliwek.

Eliksiry wzmacniające

Podczas kuracji regenerującej nie maluj paznokci lakierem. Wystarczy, że codziennie pokryjesz płytki warstwą wzmacniającej i utwardzającej odżywki. Poza tym pamiętaj o codziennych rytuałach, które dostarczą paznokciom dobroczynnych składników.

Pomocne natłuszczające kompresy

Po każdym myciu oraz moczeniu dłoni, wetrzyj w nie krem z wit. A+E. Niezwykle starannie wymasuj kosmetykiem też paznokcie i skórki wokół nich. Jeśli masz trochę czasu (np. podczas oglądania telewizji), posmaruj paznokcie olejkiem, np. migdałowym, kokosowym, arganowym, a po 15 min zetrzyj jego nadmiar wacikiem. Zmiękczysz w ten sposób skórki i odżywisz tzw. macierz paznokcia - miejsce z którego on wyrasta.

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas