Sposoby na usunięcie pieprzyków
Chyba nie ma na świecie człowieka, który nie posiada na swoim ciele choć jednego pieprzyka. Powstają one bez względu na wiek, czy płeć. Niektórzy się z nimi rodzą, inni nabywają je w trakcie swojego życia. Można z nich uczynić swój wizerunkowy atut, co wykorzystała między innymi Marylin Monroe, inni zaś twierdzą, że są mało estetyczne. Z artykułu dowiesz się, jak w łatwy sposób pozbyć się pieprzyków.
Czym są pieprzyki?
Pieprzyki, inaczej znamiona barwnikowe, powstają w różnych miejscach ciała. Przyczyną ich powstawania może być nadmierna ekspozycja na światło słoneczne, stąd pojawiają się często na rękach, nogach, twarzy oraz w okolicy szyi. W większości przypadków nie są one niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli powstaje ich dużo albo niektóre z nich się rozrastają, mają nieregularny kształt i niejednolity kolor, lepiej udać się do dermatologa, który oceni ich wygląd i ewentualnie skieruje na dalsze badania, w celu wykluczenia poważnej choroby. Jeśli okaże się, że zmiana nie jest złośliwa, ze względów estetycznych można je usunąć.
Jak pozbyć się pieprzyków?
Pod okiem specjalisty można pozbyć się pieprzyków na dwa sposoby: chirurgicznie lub laserowo. Obie z nich mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Zabiegi laserowe oferują salony medycyny estetycznej i są one polecane ze względu na to, że są szybkie i bezbolesne. Zabieg usunięcia zmian skórnych laserem daje większe szanse, że ciała nie będzie szpeciła blizna. Poza tym jest ona bezpieczna i ryzyko powikłań po zabiegu jest minimalne. Metoda chirurgiczna jest metodą radykalną, polegającą na usunięciu pieprzyków skalpelem. Proces ich usuwania jest bezbolesny, ponieważ stosuje się znieczulenie miejscowe. Jednak podczas zabiegu odczuwa się pewien dyskomfort i istnieje większe prawdopodobieństwo powstania nieestetycznej blizny.
Domowe sposoby pozbycia się pieprzyków
Jeśli oba zabiegi nie znajdują uznania, a lekarz wstępnie uznał, że pieprzyki nie są zmianami niebezpiecznymi, można sięgnąć po kilka domowych sposobów ich usunięcia.
Czosnek
Plasterek czosnku należy przyłożyć do pieprzyka i zakleić szczelnie plastrem na 24h. Po tym czasie konieczna jest zmiana opatrunku. Czynność powinno się powtarzać do momentu całkowitego zniknięcia pieprzyka.
Olejek rycynowy
Olejkiem rycynowym należy zwilżyć patyczek kosmetyczny i smarować miejscowo wieczorem. Rano konieczne jest zmycie przebarwienia wacikiem z wodą. Czynność należy powtarzać codziennie - do momentu uzyskania pożądanego efektu.
Sok z cytryny i sok z ananasa
Sok z obu tych owoców ma podobne zastosowania, czyli usuwają przebarwienia. Należy codziennie przykładać do skóry wacik nasączony sokiem, do momentu zaniku pieprzyka.
Skórka banana
Należy ukroić kawałek skórki banana i przyłożyć do pieprzyka jej wewnętrzną stroną, zakleić plastrem i pozostawić na całą noc. Powtarzać codziennie przez kilka tygodni.
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona pomoże w pozbyciu się pieprzyków. Najlepsze jej właściwości można uzyskać przy połączeniu łyżeczki sody oczyszczonej i odrobiny wody lub olejku rycynowego – wtedy otrzyma się pastę, którą trzeba posmarować niechciany pieprzyk na noc i przykleić do niego plaster. Rano należy całość spłukać i powtarzać czynność codziennie, do momentu usunięcia pieprzyka.
Gdyby którakolwiek z powyższych metod spowodowałaby nadmierne pieczenie, silne zaczerwienienie albo reakcję alergiczną, trzeba natychmiast przerwać kurację i zgłosić się do lekarza.