Stopy bez skazy

Przez całe lato chcemy, by wyglądały pięknie, a jednocześnie fundujemy im wiele okazji do tego, by... nie czuły się zbyt komfortowo. Pora na kosmetyczne wsparcie. Zapewnią je domowe mikstury za grosik!

Oto zabieg, który zapewni stopom gładkość i lekkość
Oto zabieg, który zapewni stopom gładkość i lekkośćPicsel123RF/PICSEL

Okład z żółtkiem nawilży suchą skórę

Wysuszona słońcem skóra na stopach łuszczy się, czujesz mocne ściągnięcie, miejscowo pojawiają się zgrubienia. Nałóż na nie maskę intensywnie nawilżająco-natłuszczającą.

- 2 łyżki lekko podgrzanej oliwy zmieszaj z sokiem wyciśniętym z połowy małej cytryny oraz 1 żółtkiem. Miksturą posmaruj stopy. Owiń folią spożywczą, by nie spłynęła. Załóż bawełniane skarpetki. Spłucz po 30 minutach.

Witaminowa odżywka wzmocni paznokcie

Piasek, woda, słońce mocno je osłabiają, przez co robią się kruche i matowieją. Wzmocni je naturalna wcierka.

- Na spodek wsyp pół łyżki talku (kupisz w aptece), dodaj łyżkę oliwy i zawartość kapsułki z wit. E. Wymieszaj. Jeżeli masa będzie za gęsta, dodaj kilka kropli oliwy. Przełóż do słoiczka. Codziennie wmasuj małą porcję odżywki w paznokcie i skórki. Po 10 min. zmyj i wypoleruj paznokcie ręcznikiem.

Miętowy piling odświeży i usunie zrogowacenia

Oto zabieg, który zapewni stopom gładkość i lekkość. Warto robić go regularnie przez całe lato, nawet co 3 dni.

- Zmieszaj garść soli morskiej z 3 łyżkami dowolnego oleju i 6 kroplami olejku miętowego. Kosmetyk wmasuj w wilgotne stopy. Zabieg usunie zrogowaciały naskórek, pobudzi mikrokrążenie, natłuści i odżywi stopy. Olejek miętowy działa kojąco, chłodząco oraz odświeżająco, gdyż zawarty w nim mentol wywołuje uczucie chłodu.

Kamienny masaż ukoi i odpręży

Znamy sposób, byś po ciężkim upalnym dniu poczuła się jak w luksusowym nadmorskim SPA. Zabieg polubią też zmęczone bieganiną stopy: odpoczną, a przy okazji skóra na nich stanie się gładka i świetnie odżywiona.

- Dno miski wyłóż gładkimi owalnymi kamykami (choćby tymi przywiezionymi z wakacji!). Zalej letnią wodą wymieszaną z 1/2 litra ciepłego tłustego mleka i 2 łyżkami miodu. Włóż stopy i delikatnie nimi poruszaj. Im dłużej, tym lepiej - nawet 20 min!

Ziołowe kuracje HIT! Regenerujący pedikiur z oliwą złagodzą częste letnie dolegliwości

Dwudziestominutowa kąpiel stóp w pachnącym naparze to nie tylko pomoc dla zmęczonych stóp, ale też wspaniały wakacyjny relaks dla ciebie. W zależności od problemu, jaki masz ze stopami, do kąpieli dodaj odpowiednie zioła. Nadmierną potliwość pomoże zwalczyć kąpiel z tymiankiem, rozmarynem i lawendą. Chłodzący napar z mięty lub czarnego bzu przyniesie ulgę odparzonym, piekącym stopom. Jeśli zaś są one zmęczone, spuchnięte i obrzmiałe po długim i ciężkim dniu, najlepsza będzie kąpiel z rumiankiem, który szybko ukoi i zmniejszy obrzęk.

- 2 łyżki wybranych ziół zalej szklanką wrzątku, przykryj, zaparzaj 10 min. Odcedź, przestudź, wlej do miski w ciepłą wodą.

Siemię lniane wyleczy popękane pięty

Uwielbiasz chodzenie na boso po rozgrzanym piasku albo trawie? To świetny sposób na zdrowy kręgosłup! Niestety, jednocześnie powoduje, że skóra na piętach szybko twardnieje i łatwiej o pęknięcia. Na szczęście i na to jest rada! Kilka razy w tygodniu (może być nawet co 2 dni) zanurz stopy w przestudzonym wywarze z siemienia lnianego, które błyskawicznie zmiękcza zrogowaciały naskórek.

- 2 łyżki siemienia gotuj 5 min w 1 l wody, odcedź. Gdy przestygnie, włóż stopy na 15 minut. Usuń naskórek tarką, opłucz stopy chłodną wodą, wytrzyj i wmasuj w nie oliwkę.

Napar z kory dębu plus olej: szybki sposób na otarcia

Dokucza ci ból i pieczenie spowodowane otarciami, np. nową parą letnich butów?

- 4 łyżki kory dębu wsyp do garnuszka i zalej litrem zimnej wody. Gotuj ok. 20 minut. Przecedź. Przelej do miski. Gdy woda będzie letnia, zanurz na 15 min. stopy. Następnie obolale miejsca posmaruj olejem lnianym - ma znakomite właściwości gojące.

Soda ochroni przed zarazkami, zdezynfekuje...

Wybierasz się na basen, korzystasz z publicznego prysznica? Twoje stopy narażone są na bakterie i grzybicę. Profilaktycznie, ale także wtedy, gdy poczujesz już nieprzyjemne swędzenie, przetrzyj skórę stóp dezynfekującym tonikiem, który działa też odświeżająco.

- 1 łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuść w 1 szkl. wody.

Czosnek lub mydło usuną odcisk

Nietrudno o niego, gdy ciepły dzień spędzamy w sandałach na wysokich obcasach albo długo maszerujemy, choćby po górskim szlaku. Stopę, na której powstał odcisk, najpierw wymocz w wodzie (20 min) i osusz. Następnie do odcisku przyłóż cienki plasterek czosnku i przymocuj go plastrem. Opatrunek zmieniaj dwa razy dziennie do czasu, aż odcisk zginie. Sprawdzoną metodą jest też obłożenie chorego miejsca kawałeczkiem zmiękczonego wodą szarego mydła.

HIT! Regenerujący pedikiur z oliwą

Raz w tygodniu, najlepiej wieczorem, zafunduj stopom serię regenerujących zabiegów. Dzięki niej będą lekkie, aksamitnie gładkie i... mniej podatne na zrogowacenia, otarcia, odciski. Pedikiur składa się z czterech etapów, a w każdym podstawowym kosmetykiem jest oliwa z oliwek. Szybko przekonasz się, że to bardzo skuteczny regenerujący preparat!

- Zacznij od zmycia lakieru z paznokci, skrócenia ich i opiłowania papierowym pilnikiem. Następnie na 10 min włóż stopy do miski z wodą i 3 łyżkami oliwy. Kąpiel zmiękczy naskórek.

- 2 łyżki cukru wymieszaj z oliwą tak, by powstała gęsta papka. Masuj nią stopy ok. 5 min, spłucz. Piling usunie zrogowacenia.

- Po kropli oliwy starannie wetrzyj w każdy paznokieć i skórki wokół niego. Po 10 min skórki dadzą się łatwo odsunąć drewnianym patyczkiem, a paznokcie staną się mocniejsze i lśniące!

- Oliwą z dodatkiem kilku kropli soku z cytryny natrzyj stopy. Załóż na noc bawełniane skarpetki. Okład podziała jak najlepsza maska!

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas