Stopy wypielęgnowane na wiosnę
Lada chwila zamienimy kryte obuwie na lekkie sandałki. Mamy jednak wystarczająco dużo czasu, by przywrócić skórze stóp jedwabistą miękkość i gładkość.
1. Zmiękczająca kąpiel
Zanurz stopy w wodzie z dodatkiem soli: Może być kosmetyczna z ekstraktem z pachnących, odprężających olejków (np. sosnowy, rozmarynowy) lub zwykła kuchenna (wystarczy garść). Sól zawiera mnóstwo składników mineralnych, które nie tylko zmiękczają skórę, przygotowując ją do dalszych zabiegów, ale też ujędrnia i likwiduje obrzęki. Aby nie przesuszyć skóry, stopy mocz nie dłużej niż 15 minut. Koniecznie w letniej, nie gorącej wodzie.
2. Wygładzanie naskórka
Użyj elektrycznego pilnika, tarki lub gruboziarnistego pilingu: Do wygładzania przystąp po osuszeniu stóp ręcznikiem. Jeżeli zdecydujesz się na pilnik czy tarkę, postaraj się kierować je zawsze w jednym kierunku. W przeciwnym razie możesz podrażnić naskórek. Miejsca, gdzie skóra jest popękana (np. na piętach), traktuj delikatnie, prowadząc tarkę lub pilnik wzdłuż pęknięć, nigdy w poprzek. Stosując piling, wykonuj dłońmi okrężne ruchy, jak przy masażu. Na koniec opłucz i osusz nogi.
3. Bez modzeli i zgrubień
Na duże zgrubienia zadziałaj mocniejszymi preparatami: W miejscach ciągłego ucisku i tarcia mogą tworzyć się wyjątkowe zgrubienia, a nawet stany zapalne. Pomogą pozbyć się ich kosmetyki (fliudy) z olejkami m.in. z drzewa herbacianego, mięty pieprzowej. Punktowo posmaruj nimi zmienione miejsca. Pozostaw na ok. 30 min. Potem skórę na odciskach delikatnie potrzyj.
4. Jasne i opiłowane paznokcie
Nadaj ładny kształt, odśwież kolor: Gdy paznokcie wyschną, opiłuj je szklanym pilniczkiem. Powinny minimalnie wystawać poza opuszki palców. Boki płytek tylko odrobinę zaokrąglij. Gdy zrobisz to zbyt mocno, zaczną wrastać w skórę, co może być bolesne. Plamki, zżółknięcia i bruzdy na paznokciach zlikwidujesz, nanosząc na nie specjalny płyn (np. Delia Good Food, System Wybielający Paznokcie). Kosmetyk dodatkowo utwardzi i delikatnie nabłyszczy płytkę.
5. Kremowy masaż
Wetrzyj w stopy nawilżający balsam: Na wysuszoną, szorstką skórę dobrze zadziałają kremy m.in. z mocznikiem, witaminą A i E, kolagenem, elastyną, woskiem pszczelim. Nanosząc je na stopy, wykonaj kilkuminutowy masaż. Dłonie przesuwaj od palców do pięty i z powrotem. Aby krem lepiej się wchłonął, nałóż bawełniane skarpetki.
Okład na przesuszoną skórę
Zastosuj, gdy: skóra na stopach łuszczy się, czujesz mocne ściągnięcie, miejscowo pojawiają się zgrubienia.
Jak go przygotować: 2 łyżki lekko podgrzanej oliwy zmieszaj z sokiem wyciśniętym z 1/2 małej cytryny. Miksturą posmaruj stopy. Owiń folią spożywczą, by nie spłynęła. Załóż bawełniane skarpetki. Po ok. 15 minutach zmyj ten naturalny kosmetyk. Umyj nogi.
Kąpiel na mocne otarcia
Zastosuj, gdy: dokucza ci ból i pieczenie spowodowane otarciami, np. nową parą wiosennych butów.
Jak go przygotować: 4 łyżki kory dębu wsyp do garnuszka i zalej litrem zimnej wody. Gotuj ok. 20 minut. Przecedź. Przelej do miski. Gdy woda będzie letnia, zanurz na 15 min. stopy. W trakcie kąpieli możesz dolewać do miski letnią przegotowaną wodę.
Maseczka na popękane pięty
Zastosuj, gdy: skóra pięt jest tak twarda i przesuszona, że utworzyły się na niej pęknięcia, często bardzo bolesne.
Jak go przygotować: 3 ugotowane ziemniaki rozgnieć widelcem. Domieszaj małą łyżeczkę miodu i ciepłego mleka - tyle, by powstała gęsta papka. Miksturę połóż na pięty. Owiń folią, załóż bawełniane skarpetki. Po 15 minutach opłucz stopy.