Reklama

Reklama

Stylistka: Zróbmy naszym włosom wakacje od suszarek

Zwykle po wakacjach włosy są suche, łamliwe i matowe. To wynik nie tylko działania słońca, słonej wody i chloru, ale również złej pielęgnacji. Stylistka włosów Aneta Hybsz radzi, jak przygotować włosy do lata i jak o nie dbać w trakcie urlopu.

Na jakie uszkodzenia włosy są narażone latem?

Aneta Hybsz, stylistka fryzur z wrocławskiego Vanit Hair Sudio: - Zwykle po wakacjach nasze włosy są w złym stanie, stają się matowe, suche i łamliwe. Oznacza to, że doszło do ich uszkodzenia. Jak to się dzieje? Jako pierwszej "dostaje się" powłoce lipidowej włosa, która odpowiedzialna jest za ochronę włosów przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jeśli dojdzie do jej naruszenia, oznacza to kolejne kłopoty - może dojść do uszkodzenia włókna włosa, czyli otwarcia łusek włosowych. Włos staje się "bezbronny".

Reklama

- Z jednej strony pozbawiony jest zewnętrznej ochrony - sól, chlor i zanieczyszczenia dostają się w głąb jego struktury, a jednocześnie kreatyna, która jest głównym składnikiem włosów, jest bezkarnie wypłukiwana. W efekcie włosy są przesuszone, szorstkie, może dojść do ich rozdwajania i łamania. Ale to nie koniec. Wakacje, podczas których nie zadbamy odpowiednio o włosy, będą nam się odbijać czkawką jeszcze przez długi czas. Jeśli nie zabezpieczymy włosów i, co bardzo istotne, skóry głowy może dojść do osłabienia, a nawet uszkodzenia mieszków włosowych. To oznacza, że włosy wciąż będą słabsze, nawet po odrośnięciu.

Czego włosy nie lubią najbardziej?

-  Słońca, które je rozjaśnia i sprawia, że są przesuszone, soli morskiej, która w formie drobnych kryształków pozostaje na ich powierzchni niszcząc ją oraz chloru, który wnika w ich strukturę i niszczy je od środka powodując przesuszanie, a nawet łamliwość i rozdwajanie. Ostatni szkodnik, chlor jest wielką zmorą włosów. Dzieje się tak, ponieważ bardzo szybko wnika w głąb trzonu włosa, a jego wypłukiwanie się trwa bardzo długo - ma więc czas by niszczyć włosy.

Jak należy dbać o włosy w trakcie urlopu?

- Codzienna pielęgnacja włosów podczas urlopu powinna składać się z trzech kroków. Pierwszy to zabezpieczenie włosów przed wyjściem na plażę. Są dostępne specjalne kremy, mgiełki, olejki roślinne i mineralne, które zawierają filtry słoneczne i składniki chroniące powłokę lipidową włosa. Dzięki takim preparatom włosy będą odporniejsze na działanie słońca, wiatru, soli czy chloru.

- Krok drugi, to zatroszczenie się o włosy podczas plażowania. Przede wszystkim bezwzględnie powinniśmy chronić włosy przed wysoką temperaturą, czyli słońcem - bardzo wskazane są wszelkie nakrycia głowy: kapelusze, chustki oraz czapki. Byłoby idealnie, gdyby po każdej kąpieli w chlorowanej lub słonej wodzie włosy były płukane czystą, słodką wodą. Nie zaszkodzi też uzupełnianie preparatu ochronnego zastosowanego przed wyjściem na plażę, szczególnie jeśli na plaży, czy basenie spędzamy długie godziny.

 

- Ostatnim, ale bardzo ważnym krokiem, jest pielęgnacja po plażowaniu. Włosy powinniśmy dokładnie umyć, a także - delikatnie masując - oczyścić je oraz skórę głowy z soli, piasku i preparatu ochronnego. Następnie powinniśmy nałożyć maskę odżywczą. Najlepsze co możemy dla nich zrobić po takich zabiegach pielęgnacyjnych, to pozwolić im wyschnąć naturalnie. Apeluję: zróbmy naszym włosom wakacje od suszarek, prostownic i silnych środków stylizujących.

Jak chronić włosy przed szkodliwymi skutkami lata?

- Najprostszy sposób to przygotowanie ich na spotkanie ze słońcem. Powinniśmy o tym pomyśleć już na kilka tygodni przed urlopem. Podstawą jest odpowiednia dieta, bogata w witaminy (szczególnie A, E i C), mikroelementy (żelazo, cynk, wapń i magnez)oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Dobrze skomponowany jadłospis wzmacnia włosy od wewnątrz, ich stan się poprawia, stają się bardziej odporne na niekorzystne czynniki zewnętrzne.

- Równie ważne są zabiegi działające na zewnętrzną część włosa. Przed wakacjami warto podciąć końcówki zafundować włosom serię specjalistycznych zabiegów, które wzmocnią i nawilżą włosy. Salony fryzjerskie oferują cały wachlarz zabiegów: z ceramidami, kreatyniną, lipidami, kwasem hialuronowym czy proteinami. Z pomocą specjalisty z pewnością wybierzemy zabieg, który pomoże naszym włosom przetrwać wakacje bez uszczerbku.

 

INTERIA.PL/ PAP Life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy