Szare mydło i jego nietuzinkowe zastosowania
Szare mydło to sprawdzony środek czystości, który jest wykorzystywany do codziennej higieny. Zostało wyparte przez pachnące i kolorowe odpowiedniki, ale obecnie wraca do łask. Dzięki swojemu naturalnemu składowi jest bardzo przydatne w gospodarstwie domowym. Do czego można wykorzystać szare mydło? Jakie ma właściwości? Po co ściera się je na tarce? Przekonajmy się.
Czym jest szare mydło?
Szare mydło, inaczej potasowe, to mieszanina m.in. soli potasowych, gliceryny, kwasu cytrynowego i chlorku sodu. Jest bardzo miękkie i świetnie rozpuszcza się w wodzie. Nie zawiera barwników, ani substancji zapachowych i jest bardzo bezpieczne dla skóry. Należy oczywiście pamiętać, by kupując takie mydło, sprawdzać jego skład. Obecnie producenci stosują zamienniki, które sprawiają, że mydło docelowo staje się sodowe, a powinno być potasowe. Jest ono twardsze, bielsze i odrobinę gorzej rozpuszcza się w wodzie.
Właściwości szarego mydła
Prawdziwe szare mydło ma właściwości antybakteryjne, ściągające i wysuszające. Mylnie twierdzi się, że produkt taki nie uczula; takie ryzyko istnieje zawsze, aczkolwiek w tym przypadku jest ono praktycznie minimalne. Prócz wykorzystywania go do codziennej higieny, okazuje się pomocne w terapii dolegliwości dermatologicznych oraz w przyspieszeniu gojenia się ran i skaleczeń. Jego artystyczne walory zostały docenione przez plastyków i było ono wykorzystywane jako surowiec rzeźb i makiet. Poza tym produkt ten - dzięki swoim właściwościom chemicznym - sprawdzi się w innych, nierzadko zaskakujących sytuacjach. Przyjrzyjmy się w jakich.
Problemy dermatologiczne
Szare mydło okazuje się pomocne w leczeniu wielu schorzeń dermatologicznych. Wykazano, że świetnie wspomaga kurację przeciwtrądzikową. Należy jedynie pamiętać, żeby nie wyparło środków farmakologicznych. Drobne skaleczenia i ranki goją się szybciej, jeśli są moczone w roztworze szarego mydła i wody. Ponadto wykazano, że ten specyfik ma działanie bakteriobójcze, stąd powinien być stosowany w codziennej higienie rąk. Pomocny okaże się również na cerę przetłuszczoną. Należy uważać jednak, by stosować je rozważnie, gdyż może nadmiernie przesuszyć skórę.
Szare mydło w pielęgnacji włosów
Szare mydło pomaga także przywrócić blask i elastyczność zniszczonym włosom. Mycie nim jest bezpieczne, ponieważ nie podrażnia skóry głowy, a przy okazji poprawia jej ukrwienie i stymuluje cebulki. Po takiej kuracji łuski włosa otwierają się, dlatego koniecznie trzeba nanieść na nie regeneracyjną odżywkę. Ponadto włosy myte raz na jakiś czas szarym mydłem są mniej podatne na łamliwość i wypadanie.
Uniwersalność szarego mydła
Szare mydło jest bardzo uniwersalnym kosmetykiem. Może być stosowany do mycia całego ciała. Idealnie sprawdzi się w przypadku tych, którzy cierpią na nadmierną potliwość. Jego regularne stosowanie pozwala pozbyć się bakterii, które powodują nieprzyjemny zapach. Poza tym szare mydło może być zamiennikiem pianki do golenia.
Szare mydło do prania
Szare mydło jest świetnym specyfikiem, który wywabia uporczywe plamy. Delikatne tkaniny można moczyć w roztworze mydła i wody - najlepiej całą noc - po czym wyprać je, jak zwykle. W niektórych przypadkach trzeba bezpośrednio przecierać nim plamy, a następnie wrzucić ubranie do pralki. Dodatkowo można zrobić bezpieczny i domowy specyfik do prania ubrań dla niemowląt. Wystarczy zetrzeć mydło na tarce i rozpuścić je w ciepłej wodzie, a następnie całość wlać bezpośrednio do bębna pralki. Dzięki miksturze tkaniny będą czyste i bezpieczne dla delikatnej skóry dziecka.
Mydło na ścianę
Szare mydło doskonale nadaje się do wyczyszczenia ścian przed malowaniem bądź tapetowaniem. Wystarczy zetrzeć pół kostki i wymieszać w wiadrze z ciepłą wodą. Namoczoną w roztworze gąbką można wyszorować delikatnie ściany; to spowoduje, że będą one doskonale przygotowane przed nałożeniem na nie nowej, dekoracyjnej warstwy. Ponadto szare mydło świetnie poradzi sobie z tłustymi plamami, które powstają np. w kuchni.
Ochrona roślin
Szare mydło to skuteczny sposób na szkodniki, które atakują domowe rośliny doniczkowe. Mszyce, przędziorki i wciorniastki mogą poważnie zaszkodzić okazom, doprowadzając do ich obumarcia. Dlatego można wykonać bardzo prosty specyfik, by pokonać nieproszone owady. Wystarczy zetrzeć trochę mydła w ciepłej wodzie, dokładnie wymieszać, ostudzić, a na końcu przelać do butelki ze spryskiwaczem. Tak przygotowaną mieszankę można stosować co drugi dzień - do momentu, aż intruzi znikną z domowych roślin.