Reklama

Reklama

Trądzik przedłuża młodość

Masz trądzik? Będziesz się wolniej starzeć... Takie pocieszające wieści mają dla młodych ludzi, zmagających się z niedoskonałościami cery, naukowcy z King's College London. Ich doniesienia, opublikowane na łamach czasopisma "Journal of Investigative Dermatology" wskazują na to, że trądzik jest objawem procesów, które na dłuższą metę pomagają skórze zachować młody wygląd.

Choć stwierdzenie, że trądzik przedłuża nam młodość idzie może nieco za daleko, wygląda na to, że jego pojawienie się może zwiastować, że w naszym organizmie dochodzi do procesów, które sprawią, że w przyszłości nasza skóra będzie się wolniej starzeć. Wyniki badań przeprowadzonych na ponad 1200 kobietach, bliźniaczkach pokazały, że u tych, które w młodości przeszły trądzik skóra faktycznie wolniej się starzeje, dłużej zachowują młodszy wygląd. 

Kluczem wydaje się niższa aktywność genu p53, który przyspiesza obumieranie komórek, w których telomery, ochronne końcówki chromosomów, stają się zbyt krótkie. Końcówki te skracają się przy każdym podziale komórki, co staje się przyczyną ich stopniowego starzenia się i obumierania. Osoby cierpiące w młodości z powodu trądziku wydają się mieć dłuższe telomery i właśnie dlatego, kiedy się go w końcu pozbędą ich skóra dłużej wygląda młodo...

Reklama

Od wielu lat dermatolodzy wiedzieli, że na skórze po trądziku wolniej pojawiają się zmarszczki, później staje się cieńsza. Teraz wydaje się, że odkryto wreszcie zjawisko, które za tym stoi. Badania białych krwinek osób cierpiących z powodu wyprysków pokazały, że ich chromosomy faktycznie mają dłuższe telomery. Pozostaje teraz ustalić, czy podobny efekt można osiągnąć bez przechodzenia przez fazę młodzieńczego trądziku. To mogłoby pomóc w zachowaniu nie tylko młodego wyglądu, ale i zdrowia. 

Informacja własna

RMF24.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy