Reklama

Reklama

Uśmiech gwiazdy

Lśniące, białe zęby to marzenie każdej z nas. Współczesna stomatologia estetyczna dysponuje już nowoczesnymi metodami, które uśmiech gwiazdy podarują niemalże każdemu.

Każda kobieta marzy o śnieżnobiałych zębach nie wiedząc, że ich kolor decyduje się bez naszego udziału. Bo to geny w dużej mierze są odpowiedzialne za odcień zębów. Nie bez znaczenia jest również nasza dieta i zachowanie zasad higieny.

Skąd te przebarwienia?

Kilka filiżanek kawy dziennie, mocna herbata, soki, czerwone wino, papierosy, przyjmowanie antybiotyków... to główni winowajcy powstawania osadu, który z czasem zamienia się w trwałe przebarwienia na naszych zębach.

Domowa kuracja

Świeżych przebarwień można spróbować pozbyć się w domu. Najlepiej zacząć od stosowania past wybielających. Jedyny warunek to używanie past dwa razy dziennie. Jednak, gdy samo stosowanie pasty nie wystarczy można wypróbować specjalny żel, sztyft wybielający lub przezroczyste paski wybielające. W aptekach dostępne są już specjalne preparaty, które nie niszcząc szkliwa rozjaśniają ciemne plamy. Paski przykleja się na obydwie szczęki i pozostawia na kilkanaście minut (czas jest dokładnie określony na ulotce, którą należy przeczytać przed zastosowaniem preparatu). Żel stosuje się wraz ze specjalną nakładką dołączoną do opakowania. Natomiast sztyft jest bardzo prosty w użyciu: malujemy nim zęby i pozostawiamy na noc.

Reklama

W gabinecie

Gdy osiągnięty efekt domowych kuracji nas nie satysfakcjonuje należy skorzystać z możliwości techniki, jakie proponują nas gabinety stomatologii estetycznej. Popularne są nakładki z żelem, naświetlanie, wybielanie za pomocą lasera. Metoda wybielania dobierana jest indywidualnie, w zależności od koloru wyjściowego, struktury szkliwa, wrażliwości uzębienia.

Alternatywą dla mocno przebarwionych zębów mogą być również licówki. Są to nakładki, które nakleja się na własne zęby, zazwyczaj w odcinku przednim, po przygotowaniu powierzchni zębów. Licówki mają również działanie ochronne i wzmacniające na twarde tkanki zęba. Kształt i kolor licówek dobierany jest po konsultacji z pacjentem. Na każdym etapie pracy, pacjent ma wpływ na to jak będzie wyglądał jego uśmiech. Jest to metoda całkowicie bezpieczna. Co najważniejsze: jeśli w przyszłości zdecydujemy się na leczenie ortodontyczne stomatolog może usunąć licówki z zębów.

Odmładzanie

Istnieją również metody "odmładzania" zębów, zamykania szpar międzyzębowych i poprawianie natury w przypadkach genetycznych wad szkliwa.

W niektórych przypadkach, kiedy stan i ustawienie zębów są prawidłowe, a sam kolor pozostawia wiele do życzenia, standardowo w klinikach polskich proponowane są 2-3 metody wybielania (domowa, gabinetowa i łączona).

Ekspert radzi

Dr Monika Sułkowska, specjalista stomatolog z Villa Nova Dental Clinic

Stomatologia estetyczna to stosunkowo młoda specjalność, zajmująca się poprawą wyglądu uzębienia i twarzy. Powstała w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie pacjentów na piękny, lśniący uśmiech i dzięki postępowi w dziedzinie materiałów stomatologicznych. Piękny uśmiech, przyczynia się do naszego dobrego samopoczucia, pozytywnej samooceny i pewności siebie. Stał się znaczącym atutem nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym. Piękny uśmiech to zęby zdrowe, białe, ustawione prosto w pełnych łukach zębowych. Uzyskanie takiego efektu wymaga nie tylko wykorzystania najnowocześniejszych technologii, pełnego zaangażowania lekarza oraz ścisłego współdziałania poszczególnych dziedzin stomatologii.

Żyj zdrowo i aktywnie
Dowiedz się więcej na temat: kolor | stomatologia | uśmiech

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy