Utrata wagi bez ćwiczeń - czy to możliwe?
Choć odchudzanie w naszej wyobraźni oznacza stosowanie niskokalorycznej diety i intensywny trening, niektórzy specjaliści są zdania, że ćwiczenia nie są niezbędne do utraty wagi. Natychmiast jednak dodają, że nawet jeśli ćwiczyć nie trzeba - po prostu warto.
Odchudzanie kojarzy nam się na ogół ze żmudnym procesem pełnym wyrzeczeń i ciągłych starań - zarówno polegających na stosowaniu restrykcyjnej diety, a co za tym idzie odmawianiu sobie ulubionych potraw, jak i wylewaniu siódmych potów na siłowni. Niektórzy eksperci twierdzą tymczasem, że katorżnicze treningi nie są warunkiem utraty wagi. Kluczowy pozostaje jednak deficyt kaloryczny.
To, jak szybko schudniemy, zależy od spójności i czasu trwania wprowadzanych zmian w stylu życia. Choć pojawia się coraz więcej głosów mówiących o tym, że wysiłek fizyczny nie jest nieodzownym elementem pozbywania się nadprogramowych kilogramów, większość ekspertów zgodnie przekonuje, że ćwiczyć zdecydowanie warto - zwłaszcza, jeśli poza utratą wagi zależy nam na wyrzeźbieniu sylwetki.
Deficyt kaloryczny to podstawa
Filarem odchudzania jest bezapelacyjnie dieta. Kluczowe znaczenie dla utraty wagi ma deficyt kaloryczny, polegający na spożywaniu w ciągu dnia mniejszej ilości kalorii względem zapotrzebowania organizmu. W ten sposób tworzy się ujemny bilans energetyczny, który sprzyja pozbywaniu się nadprogramowych kilogramów.
- Kalorie, które spalasz w ciągu dnia to suma twojej podstawowej przemiany materii, energii, którą twoje ciało potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, kalorii spalonych podczas trawienia jedzenia i każdej wykonywanej aktywności fizycznej - wyjaśnia w rozmowie z "Popsugar" dietetyczka i trenerka personalna Gabbi Berkow.
Ekspertka tłumaczy, że ograniczenie kalorii jest w procesie odchudzania niezbędne. "Aby pozbyć się 0,5 kilograma tłuszczu, potrzeba spalić 3,5 tys. więcej kalorii. Chcąc schudnąć pół kilograma w tydzień, musimy więc spalać dziennie o 500 kalorii więcej niż konsumujemy. Tym bardziej, jeśli nie angażujemy się w regularne ćwiczenia - wówczas trzeba spożycie kalorii po prostu zmniejszyć" - konkluduje Berkow.
Właściwe odżywianie kluczem do utraty wagi
Choć zawrotną karierę robią w ostatnim czasie rozmaite diety-cud, okresowe posty i głodówki, najskuteczniejszym sposobem na szybkie i bezpieczne odchudzanie bez efektu jo-jo pozostaje zbilansowana dieta. "Paradoksalnie najzdrowiej jest schudnąć, jedząc jak najwięcej. Czujemy się wtedy syci i pełni energii" - przekonuje dietetyczka Alix Turoff. Ekspertka zachęca również do intuicyjnego jedzenia, które polega na wsłuchaniu się w wysyłane przez organizm sygnały głodu i sytości.
Berkow sugeruje z kolei, by w celu zmniejszenia masy ciała starannie odmierzać porcje - pozwoli to nam kontrolować kaloryczność potraw, co jest kluczowe w momencie, gdy nie trenujemy regularnie. "Uzupełnij posiłki o niskokaloryczne, ale bogate w składniki odżywcze pokarmy, takie jak chude białko i warzywa. Sięgaj po owoce, produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze. Unikaj zaś alkoholu, cukru, smażonych potraw i przetworzonej żywności" - instruuje.
Odchudzanie bez ćwiczeń - czy to naprawdę działa?
Stosowanie niskokalorycznej diety to niewątpliwie podstawa odchudzania. Eksperci zgodni są jednak co do tego, że aktywność fizyczna jest - jeśli nie niezbędnym - to potrzebnym elementem tego procesu, który pomaga utrzymać smukłą sylwetkę. Połączenie zbilansowanej diety i ćwiczeń jest najbardziej skuteczne.
Będąc aktywnym fizycznie, nie trzeba bowiem stosować restrykcyjnej diety - można wówczas jeść więcej, zachowując przy tym deficyt kaloryczny. "Regularne trenowanie jest również kluczowe dla budowania masy mięśniowej. Im więcej mamy mięśni, tym więcej spalamy kalorii w stanie spoczynku. Zmniejsza się więc prawdopodobieństwo odzyskania z trudem utraconej wagi" - zaznacza Berkow.
- Ćwiczenia to kluczowy nawyk - wtóruje jej Turoff, dodając, że włączenie do codziennej rutyny aktywności fizycznej prowadzi do wykształcenia innych dobrych nawyków. - Kiedy jesteśmy aktywni, czujemy się silni, zmotywowani. Po dobrym treningu dużo łatwiej jest skoncentrować się na dobrym jedzeniu. Połączenie diety i ćwiczeń jest najlepszą metodą na zdrowe odchudzanie - konstatuje.
Odchudzanie u każdego przebiega nieco inaczej. Mamy odmienne preferencje i styl życia, zatem każdy z nas obiera inną drogę do pozbycia się nadprogramowych kilogramów i uzyskania wymarzonej sylwetki. Jeśli nie mamy wciąż pewności, która metoda jest dla nas najlepsza, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam opracować najlepszy dla nas plan działania.