Reklama

Reklama

Więcej ruchu, więcej zdrowia

Warto wykorzystać letnie dni dla wzmocnienia kondycji. W końcu lekarze wszystkich specjalności ciągle nas przekonują, że aktywni ludzie żyją zdrowiej i dłużej!

Ruch nie tylko przyspiesza spalanie zbędnego tłuszczyku i służy pięknej, szczupłej sylwetce. Kiedy żyjemy aktywnie, wzmacniamy cały nasz organizm. Serce zaczyna lepiej pracować i ciśnienie krwi wraca do normy. Wzmacniają się żyły i naczynia krwionośne. Regenerują się stawy i kości, a kręgosłup staje się bardziej elastyczny. Pracujące mięśnie poprawiają też trawienie, bo doskonale "masują" drogi żółciowe i jelita, pobudzając je do lepszej pracy. Jednak aby utrzymać efekt zdrowotny, warto ćwiczyć systematycznie - 30 minut dziennie lub półtorej godziny trzy razy w tygodniu.

Reklama

Lekki trucht

Lekki trucht reguluje ciśnienie krwi oraz zapobiega chorobom serca i bólom mięśni pleców Przygodę z bieganiem można zacząć w każdym wieku, pewnym ograniczeniem jest tylko duża nadwaga lub choroby stawów (ze względu na zwiększone obciążenie kolan).

Gdzie i jak ćwiczyć: Należy wybrać trasę o gładkim, dość miękkim i równym podłożu, np. leśną ścieżkę lub alejkę w parku. Trzeba zacząć od krótszego dystansu, np. 500 m i codziennie go zwiększać, np. o kolejne 100 m.

Co jest potrzebne: Buty, które dobrze amortyzują kroki, dres i ciasny biustonosz sportowy, który dobrze przytrzymuje piersi.

• Przejażdżki rowerem chronią przed powstawaniem żylaków, zapobiegają osteoporozie. To bardzo relaksująca forma aktywności fizycznej, odpowiednia jest dla kobiet młodych i starszych.

Również tych, które nie mają najlepszej kondycji.

Gdzie i jak ćwiczyć: Najlepsze warunki będą w dużym parku lub na obrzeżach miasta. Jazda po nierównym terenie zmusza ciało do balansowania i ćwiczy więcej partii mięśni niż swobodne pedałowanie po asfalcie. Z czasem możemy wybierać coraz trudniejsze i dłuższe trasy. Podczas przejazdu powinnyśmy zawsze zachowywać to samo, równe tempo.

Co jest potrzebne: Oczywiście sprawny rower, który ma odpowiednią wysokość siodełka. Siedząc na nim powinnyśmy swobodnie opierać całe stopy na ziemi. Warto też kupić kask.

Marsz z kijkami

Marsz z kijkami wzmacnia serce, zapobiega osteoporozie oraz bólom stawów. Popularny nordic walking mogą uprawiać dosłownie wszyscy, nawet osoby w podeszłym wieku i chore na serce. Chodzenie z kijkami jest mniej męczące niż bieg, ale tak samo skuteczne, bo uaktywnia górne partie ciała i wzmacnia ich mięśnie.

Gdzie i jak ćwiczyć: Najlepiej w lesie lub parku, ale można również poruszać się w mieście po chodniku. Podczas miarowego marszu wykonuje się naprzemienne ruchy rękami i nogami. Kijki należy delikatnie opierać o ziemię. Cały czas idziemy w równym tempie i swobodnie oddychamy. Początkowo staramy się maszerować ok. 30 minut dziennie, stopniowo, gdy zyskamy formę, wydłużamy marsz do 1,5 godziny.

Co jest potrzebne: Wygodne, nie krępujące ruchów ubranie, buty sportowe na elastycznej podeszwie. Parę kijków do nordic walking można kupić w sklepie sportowym lub supermarkecie już za ok. 50 zł.

Pływanie

Pływanie pomaga pokonać dużą nadwagę, zapobiega bólom stawów, pleców i kręgosłupa.

W basenie ciało jest lżejsze, więc kości i stawy są mniej obciążone. Jednocześnie mięśnie pracują bardziej intensywnie, bo muszą pokonać opór wody.

Gdzie i jak ćwiczyć: Warto zapisać się na zajęcia aqua-aerobiku na pływalni (są organizowane na każdym większym basenie) lub skorzystać z nich podczas turnusów wakacyjnych.

Wówczas nauczymy się kilku ćwiczeń, które już samodzielnie będziemy mogły powtarzać po powrocie z wakacji. Szczególnie korzystne są np. unoszenia nóg (w przód i na boki), półprzysiady,

skłony do boku, itp. Trzeba wybrać basen z niezbyt głęboką wodą (około 120-140 cm), koniecznie z drążkami, które pomagają utrzymać równowagę.

Co jest potrzebne: Strój kąpielowy i deski do pływania.

Anna Jastrzębska, konsultacja: Dawid Bączkowski, fizjoterapeuta

Kobieta i życie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje