Zabiegi, których nie należy wykonywać samodzielnie w domu

W czasie pandemii trend "zrób to sam" zyskał na popularności. I nie ma w tym nic złego, o ile pamięta się o pewnych wyjątkach. Oto lista zabiegów, które powinni wykonywać jednak profesjonaliści.

Nie wszystkie zabiegi możemy bezpiecznie wykonać sami
Nie wszystkie zabiegi możemy bezpiecznie wykonać sami123RF/PICSEL

Maseczki przygotowane ze świeżych produktów, podcinanie włosów, malowanie paznokci, walka z niesfornymi odrostami - te sprawności, przez kilka tygodni braku dostępu do fachowej pomocy, zostały już najprawdopodobniej zdobyte.

I na tym będzie bezpiecznie poprzestać. Pewne upiększające przedsięwzięcia nie powinny wychodzić poza gabinety specjalistów. Jednym z nich jest manualne oczyszczanie skóry.

- Manualne oczyszczanie skóry (ekstrakcja zaskórników) jest od lat znanym oraz niezwykle popularnym w Polsce zabiegiem kosmetycznym. Ekstrakcja odbywa się poprzez mechaniczne wydobycie treści zalegającej wewnątrz zaskórnika. Zabieg wykonuje się na przygotowanej w odpowiedni sposób skórze (rozszerza się pory, najczęściej w efekcie tzw. parówki) tak, aby dokonać ekstrakcji zaskórników bez przerywania naskórka - czytamy na łamach "Polish Journal of Cosmetology".

Jeden błąd i na nasza twarz będzie cała w wypryskach
Jeden błąd i na nasza twarz będzie cała w wypryskach123RF/PICSEL

To jeden z tych zabiegów, który powinien nosić ostrzeżenie: "nie rób tego w domu". Jak ostrzega kosmetolog Samantha Proano, niewłaściwe wykonanie tego zabiegu może spowodować, że na naszej twarzy pojawi się jeszcze większa ilość wyprysków.

- A jeśli jest on wykonywany zbyt agresywnie, może to prowadzić do blizn potrądzikowych, a nawet infekcji skóry - ostrzega.

Środek pralki możemy wyczyścić na kilka sposobów. Jednym z prostszych jest wsypanie do podajnika sody oczyszczonej i włączenie cyklu prania z wysoką temperaturą (bęben musi być oczywiście pusty). Ocet (2-3 litry) można wlać też bezpośrednio do bębna i dodać do niego 2 opakowania kwasku cytrynowego. Również włączyć program z wysoką temperaturą (najlepiej 90 stopni). Pamiętajmy, by zawsze zostawiać uchylone drzwi pralki, a po każdym praniu przecierać ręcznikiem papierowym drzwiczki i gumowe elementy.
Sporym problemem potrafi być również czyszczenie pralki. Ale i tu wystarczy odrobina sprytu i wiedzy. Rozpocząć należy od sprawdzenia i wyprostowania rur (lubi w nich zalegać woda) oraz wyjęcia i wyczyszczenia filtra z włosów i paprochów. Następnie szmatką nasączoną roztworem wody i octu dokładnie czyścimy wszystkie gumowe elementy (pamiętajmy, by gumę przy otworze odchylić, dokładnie wyczyścić, a na koniec osuszyć ręcznikiem papierowym).
No właśnie – spłuczka. Czy czyściliście ją kiedyś wewnątrz? Jeśli nie, dobrze zmienić swoje nawyki – to właśnie tam zbiera się kamień, który podczas spłukiwania osiada na muszli. Dlatego raz na jakiś czas warto zakręcić zawór wody i spuścić wodę tyle razy, by zbiornik opustoszał. Następnie zdemontować pokrywę i wlać do środka spłuczki pół litra octu lub roztwór octu z dodatkiem sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego. Po kwadransie nacisnąć normalnie spłuczkę i odkręcić zawór wody. Po takim zabiegu o kamieniu nie może być mowy!
Podczas sprzątania łazienki szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na toaletę. Jak czyścić ją, by pozbyć się bakterii oraz kamienia? Kamień gromadzi się przede wszystkim na powierzchni wody oraz samym dnie sedesu. Niestety, pojawia się nawet wtedy, gdy czyścimy toaletę regularnie. Jednym z najskuteczniejszych i przy okazji ekologicznych sposobów na walkę z nim jest mieszanina octu i sody w proporcji szklanka octu i 1/3 szklanki sody. Dodać można też kwasek cytrynowy. Wlewamy ją do sedesu i zostawiamy na co najmniej pół godziny, następnie przelewamy bardzo ciepłą wodą i wnętrze toalety czyścimy dokładnie szczotką. Efekty będą spektakularne!
+9

Zabiegiem, przed którym przestrzega dermatolog Loretta Ciraldo jest również nieumiejętne wycinanie skórek.

- Jeśli nie jesteś profesjonalnym manikiurzystą, ich usuwanie może skutkować niewłaściwym wzrostem paznokci, nie mówiąc już o ryzyku infekcji - podkreśla.

Zamiast sięgać po narzędzia do skórek, wybierz olej nawilżający. Wystarczy wetrzeć go dokładnie w skórki, które dzięki takiemu zabiegowi będą odżywione i łatwe do odsunięcia drewnianą szpatułką. A my unikniemy ryzyka niechcianych skutków ubocznych spowodowanych nieudolnymi zabiegami.

***Zobacz także***

Zabieg parafinowy na dłonie - jak go zrobić w domu?Interia DIY
Przy obcinaniu paznokci u stóp trzeba zachować szczególną ostrożność
Przy obcinaniu paznokci u stóp trzeba zachować szczególną ostrożność123RF/PICSEL

Z dużą ostrożnością należy również podchodzić do zabiegów związanych z niwelowaniem problemu wrastających paznokci. Greg Cohen przestrzega, przed takimi "domowymi operacjami".

- Może to prowadzić do infekcji i jeszcze poważniejszych powikłań - ostrzega.

Eksperci radzą również zachować ostrożność w przypadku problemu wrastających włosów. W czasie izolacji nasza skóra może wskazywać na wiele różnych dolegliwości, dlatego zalecana jest szczególna troska i zadbanie o odpowiednią pielęgnację, również jeśli zauważymy wrastające włoski.

- Podobnie jak w przypadku walki ze zmianami skórnymi, próba zniwelowania wrastających włosków może spowodować infekcje, jeśli zabieg nie zostanie przeprowadzony prawidłowo. Zamiast tego warto sięgnąć po delikatne środki złuszczające - wyjaśnia dermatolog Joshua Illustrator.

Nieumiejętne wycinanie skórek może mieć przykre konsekwencje
Nieumiejętne wycinanie skórek może mieć przykre konsekwencje123RF/PICSEL

W domowej pielęgnacji warto kierować się minimalizmem. Jeśli chodzi o skórę, czasem mniej naprawdę znaczy więcej, szczególnie jeśli mówimy o złuszczaniu skóry i peelingach.

- Złuszczanie jest świetne, ale do pewnego momentu. Myślę, że nadmierne złuszczanie jest najgorszym błędem, jaki wielokrotnie obserwuję. Skóra ma swoją barierę. Widzę kobiety, które przychodzą z czerwoną skórą i myślą, że potrzebują więcej peelingów i mikrodermabrazji. Należy pamiętać, że z czasem skóra staje się cieńsza, a kiedy osiągniesz stan zapalny, naprawdę nie możesz oczekiwać niczego dobrego - przestrzega Joanna Vargas.

***

#POMAGAMINTERIA

Fundacja Centaurus - największy w Europie azyl dla koni walczy o przetrwanie swoje oraz podopiecznych. Z powodu epidemii COVID z dotacji wycofują się kolejne upadające firmy i tracący pracę darczyńcy. Na to wszystko nakłada się susza, która spowodowała dwukrotny wzrost cen siana. Sytuacja jeszcze nigdy nie była tak dramatyczna. Organizacja walczy o swoje być albo nie być. Pomóż i ocal setki zwierząt od śmierci! Sprawdź szczegóły >>>

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas