Zabiegi, których nie należy wykonywać samodzielnie w domu
W czasie pandemii trend "zrób to sam" zyskał na popularności. I nie ma w tym nic złego, o ile pamięta się o pewnych wyjątkach. Oto lista zabiegów, które powinni wykonywać jednak profesjonaliści.
Maseczki przygotowane ze świeżych produktów, podcinanie włosów, malowanie paznokci, walka z niesfornymi odrostami - te sprawności, przez kilka tygodni braku dostępu do fachowej pomocy, zostały już najprawdopodobniej zdobyte.
I na tym będzie bezpiecznie poprzestać. Pewne upiększające przedsięwzięcia nie powinny wychodzić poza gabinety specjalistów. Jednym z nich jest manualne oczyszczanie skóry.
- Manualne oczyszczanie skóry (ekstrakcja zaskórników) jest od lat znanym oraz niezwykle popularnym w Polsce zabiegiem kosmetycznym. Ekstrakcja odbywa się poprzez mechaniczne wydobycie treści zalegającej wewnątrz zaskórnika. Zabieg wykonuje się na przygotowanej w odpowiedni sposób skórze (rozszerza się pory, najczęściej w efekcie tzw. parówki) tak, aby dokonać ekstrakcji zaskórników bez przerywania naskórka - czytamy na łamach "Polish Journal of Cosmetology".
To jeden z tych zabiegów, który powinien nosić ostrzeżenie: "nie rób tego w domu". Jak ostrzega kosmetolog Samantha Proano, niewłaściwe wykonanie tego zabiegu może spowodować, że na naszej twarzy pojawi się jeszcze większa ilość wyprysków.
- A jeśli jest on wykonywany zbyt agresywnie, może to prowadzić do blizn potrądzikowych, a nawet infekcji skóry - ostrzega.
Zabiegiem, przed którym przestrzega dermatolog Loretta Ciraldo jest również nieumiejętne wycinanie skórek.
- Jeśli nie jesteś profesjonalnym manikiurzystą, ich usuwanie może skutkować niewłaściwym wzrostem paznokci, nie mówiąc już o ryzyku infekcji - podkreśla.
Zamiast sięgać po narzędzia do skórek, wybierz olej nawilżający. Wystarczy wetrzeć go dokładnie w skórki, które dzięki takiemu zabiegowi będą odżywione i łatwe do odsunięcia drewnianą szpatułką. A my unikniemy ryzyka niechcianych skutków ubocznych spowodowanych nieudolnymi zabiegami.
***Zobacz także***
Z dużą ostrożnością należy również podchodzić do zabiegów związanych z niwelowaniem problemu wrastających paznokci. Greg Cohen przestrzega, przed takimi "domowymi operacjami".
- Może to prowadzić do infekcji i jeszcze poważniejszych powikłań - ostrzega.
Eksperci radzą również zachować ostrożność w przypadku problemu wrastających włosów. W czasie izolacji nasza skóra może wskazywać na wiele różnych dolegliwości, dlatego zalecana jest szczególna troska i zadbanie o odpowiednią pielęgnację, również jeśli zauważymy wrastające włoski.
- Podobnie jak w przypadku walki ze zmianami skórnymi, próba zniwelowania wrastających włosków może spowodować infekcje, jeśli zabieg nie zostanie przeprowadzony prawidłowo. Zamiast tego warto sięgnąć po delikatne środki złuszczające - wyjaśnia dermatolog Joshua Illustrator.
W domowej pielęgnacji warto kierować się minimalizmem. Jeśli chodzi o skórę, czasem mniej naprawdę znaczy więcej, szczególnie jeśli mówimy o złuszczaniu skóry i peelingach.
- Złuszczanie jest świetne, ale do pewnego momentu. Myślę, że nadmierne złuszczanie jest najgorszym błędem, jaki wielokrotnie obserwuję. Skóra ma swoją barierę. Widzę kobiety, które przychodzą z czerwoną skórą i myślą, że potrzebują więcej peelingów i mikrodermabrazji. Należy pamiętać, że z czasem skóra staje się cieńsza, a kiedy osiągniesz stan zapalny, naprawdę nie możesz oczekiwać niczego dobrego - przestrzega Joanna Vargas.
***
#POMAGAMINTERIA
Fundacja Centaurus - największy w Europie azyl dla koni walczy o przetrwanie swoje oraz podopiecznych. Z powodu epidemii COVID z dotacji wycofują się kolejne upadające firmy i tracący pracę darczyńcy. Na to wszystko nakłada się susza, która spowodowała dwukrotny wzrost cen siana. Sytuacja jeszcze nigdy nie była tak dramatyczna. Organizacja walczy o swoje być albo nie być. Pomóż i ocal setki zwierząt od śmierci! Sprawdź szczegóły >>>