Znajdź swoją ulubioną aktywność

Najwięcej korzyści z ćwiczeń odniesiesz wtedy, gdy będziesz trenować z przyjemnością. Dlatego warto dostosować formę ruchu do możliwości i upodobań.

Joga jest dobra dla osób właściwie w każdym wieku
Joga jest dobra dla osób właściwie w każdym wieku123RF/PICSEL

Mówi się, że sport to zdrowie i w większości przypadków jest to prawda. Ale tylko pod warunkiem że intensywność wysiłku dopasujesz do swoich możliwości. Nigdy nie lekceważ bólu, który pojawia się podczas ćwiczeń. Bardzo słaba kondycja i męczenie się nawet przy niezbyt intensywnym wysiłku to znak, że trzeba odwiedzić lekarza. Najlepiej zrobić to, zanim wykupimy karnet do klubu fitness albo specjalistyczny sprzęt sportowy.

Jazda na rowerze

Regularnie jeżdżąc na rowerze, szybko wzmocnimy mięśnie łydek, ud i pośladków oraz w pewnym stopniu - mięśnie brzucha. Ta aktywność dobra jest dla pań, które chcą wyszczuplić biodra i uda.

30 lat

Jeśli masz przeciętną kondycję trzydziestolatki, możesz, nawet bez specjalnego przygotowania, jeździć na długie wycieczki rowerowe. Przeciwwskazaniem są choroby stawów kolanowych.

40 lat

Jeśli rozpoczynasz treningi rowerowe po przerwie, zanim wskoczysz na siodełko, zrób pięciominutową rozgrzewkę. Nie uprawiaj kolarstwa, jeśli cierpisz z powodu hemoroidów, najpierw je wylecz.

50 lat

Zacznij od krótkich (np. 15-minutowych) przejażdżek. Co kilka dni zwiększaj ich długość. Jeśli podczas pedałowania pojawi się ból kolana albo bioder, odwiedź ortopedę.

Bieganie

Największe korzyści z tej aktywności to poprawa kondycji, wzmocnienie odporności i podniesienie nastroju. Żeby zacząć, nie musimy inwestować w specjalistyczny sprzęt. Na początek wystarczą zwykłe sportowe buty, wygodne spodnie i bluza.

30 lat

Nie rzucaj się na głęboką wodę. Jeśli wcześniej nie biegałaś, najpierw uprawiaj marszobiegi (bieg przeplataj szybkim marszem). Jogging nie jest polecany osobom z dużą nadwagą. Kto chce biegać, powinien najpierw schudnąć.

40 lat

W tym wieku musisz poświęcać na regenerację więcej czasu niż do tej pory. Nie zapominaj o rozciąganiu mięśni po treningu. Każdy, kto chce zacząć biegać po czterdziestce, powinien najpierw zrobić badania lekarskie.

50 lat

Twoje ścięgna i mięśnie nie są już tak elastyczne jak jeszcze kilka lat wcześniej. Żeby je wzmocnić, do biegania dołącz regularne ćwiczenia siłowe i rozciągające. Nie biegaj, gdy jesteś zmęczona, możesz się nabawić kontuzji.

Spacerowanie

Pół godziny chodzenia dziennie wystarczy, by dotlenić organizm, przyspieszyć metabolizm oraz pozbyć się toksyn z organizmu. Spacer jest też najlepszą aktywnością dla wszystkich, którzy chcą odzyskać dobrą kondycję.

30 lat

Jeśli chcesz, nie tylko lepiej się poczuć, ale także nieco schudnąć, zaopatrz się w krokomierz i staraj się każdego dnia zrobić 10-12 tysięcy kroków. Chodzenie to sport, nie uprawiaj go w codziennym obuwiu.

40 lat

Jeśli masz niewiele czasu, możesz podzielić spacer. Rano wstań trochę wcześniej i wyjdź się przejść na 15 minut, to samo zrób wieczorem. Jeśli masz chore stawy, spaceruj z kijkami.

50 lat

To idealny sport dla osób, które do tej pory prowadziły siedzący tryb życia. Intensywne spacery mogą ujawnić istniejące już dolegliwości. Z opuchlizną lub uporczywym bólem idź do lekarza.

Joga

Te ćwiczenia nie tylko znakomicie uelastyczniają całe ciało, relaksują i pomagają sobie radzić ze stresem, ale także wzmacniają mięśnie, stawy i kości. Polecane są też osobom, które cierpią z powodu bezsenności.

30 lat

Jeśli zaczniesz trenować jogę teraz i będziesz to kontynuowała, w późniejszych latach wolniej się zestarzejesz. Przeciwwskazaniem do wykonywania niektórych ćwiczeń jest duża wada wzroku.

40 lat

Czterdziestka to także dobry okres, by zacząć uprawiać jogę - ćwiczenia te dobrze wpływają na gospodarkę hormonalną. Wsłuchaj się w swój organizm, nie wykonuj ćwiczeń, które sprawiają ból.

50 lat

W tym okresie życia uprawianie jogi jest szczególnie polecane, bo pomaga w uporaniu się z uciążliwymi objawami towarzyszącymi menopauzie. Niektóre ćwiczenia są niewskazane przy nadciśnieniu.

Zumba

Ten energetyczny taniec wzmacnia mięśnie całego ciała. Polecany jest zarówno paniom, które lubią latynoskie rytmy, jak i tym, które nudzą się podczas zwykłej gimnastyki. W czasie treningu intensywnie spalamy kalorie.

30 lat

Wybierz tę aktywność, jeśli chcesz, by twoje ciało było smukłe i elastyczne. Przeciwwskazaniem są poważne skrzywienia kręgosłupa, dyskopatia oraz dysfunkcje stawów.

40 lat

Wybierz się na zajęcia zumby, jeśli od jakiegoś czasu czujesz się zmęczona i pozbawiona energii. Nie dajesz rady? Nie stresuj się, poszukaj grupy, której uczestniczki są w twoim wieku.

50 lat

Zumba nie zna ograniczeń wiekowych, jeśli jednak wcześniej nie ćwiczyłaś, zacznij od treningu dla początkujących. Jeśli miewasz zaburzenia równowagi, wybierz inną formę aktywności ruchowej.

Trening funkcjonalny

Usprawniający trening angażujący głębokie warstwy mięśni. Na początku powinien być prowadzony przez wykwalifikowanego trenera. Jego celem jest znacząca poprawa funkcjonowania układu krążenia i wydolności organizmu.

30 lat

Chcesz wzmocnić mięśnie, ale nie chcesz ich rozbudować? Ten trening to dobry wybór. Jeśli masz dużo energii i ciężko ci długo usiedzieć w jednym miejscu, wybierz inną formę aktywności.

40 lat

Ćwiczenia funkcjonalne pozwolą ci uniknąć utraty elastyczności i zachować gibkość ruchów. Nie przeciążaj organizmu. Trenuj dwa, maksymalnie trzy razy w tygodniu.

50 lat

Prowadzony przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę trening funkcjonalny to znakomita forma rehabilitacji ruchowej. Do ćwiczeń pod okiem trenera nie ma przeciwwskazań.

Crossfit

Program intensywnego treningu zawierający zarówno ćwiczenia siłowe, jak i wytrzymałościowe. By go podjąć, trzeba mieć kondycję. Crossfit w szybkim czasie jeszcze ją poprawi, a dodatkowo zwiększy siłę mięśni.

30 lat

Możesz zacząć uprawiać ten sport, nawet jeśli nie jesteś specjalnie wytrenowana. Na początku nie przesadzaj z intensywnością treningów. Zwiększaj ją powoli i stopniowo.

40 lat

Zacznij ćwiczyć pod okiem doświadczonego trenera. Wspólnie wybierzcie intensywność ćwiczeń dopasowaną do twoich możliwości. Masz chore serce? Spytaj lekarza, czy crossfit jest dla ciebie.

50 lat

Nie zaczynaj treningu, gdy jesteś osłabiona (np. po chorobie lub operacji). Zanim zaczniesz, skonsultuj się lekarzem. Absolutnym przeciwwskazaniem do uprawiania crossfitu jest osteoporoza.

A może wybrać się na rower?
A może wybrać się na rower?123RF/PICSEL
Olivia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas