6 nietypowych oznak odwodnienia
O odwodnieniu może świadczyć stan mięśni i skóry, a także oddech. Poniżej przedstawiamy nietypowe objawy świadczące o zbyt małej ilości wody w organizmie. Niedobór wody w ciele uniemożliwia jego normalne funkcjonowanie, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do łączenia się płytek krwi, drgawek i innych problemów, łącznie ze śmiercią. Stan ten nazywamy odwodnieniem.
Organizm, który cierpi na przewlekle odwodnienie nie będzie w stanie produkować wystarczającej ilości śliny, która wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. W konsekwencji w jamie ustnej będą namnażać się bakterie będące przyczyną nieprzyjemnego zapachu.
Suchość skóry
Powszechnie uważa się, że osoby odwodnione nadmiernie się pocą. Jednakże ostatni etap odwodnienia powoduje zawroty głowy i zbyt małą ilość krwi w organizmie, co objawia się bardzo suchą skórą. Ponadto, objawom tym mogą towarzyszyć wypieki i brak możliwości oddawania wilgoci przez skórę. Warto wiedzieć, że odwodnienie może pojawić się także u osób żyjących w chłodnym klimacie i w chłodnych porach roku, chociaż jego symptomy będą wówczas miały słabsze nasilenie.
Wysoka temperatura wpływa na stan mięśni. Im bardziej zwiększa się temperatura naszego ciała, tym większe istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia skurczy mięśni. Ponadto, mogą być one wywoływane także zaburzeniami w równowadze poziomów minerałów takich jak potas i sód, a także elektrolitów.
Gorączka i dreszcze
Choć może to brzmieć zaskakująco, odwodnienie może powodować uczucie zimna i dreszcze. Wysoka temperatura jest niebezpieczna, dlatego w przypadku, gdy przekroczy ona 38 °C, należy udać się do lekarza.
Podczas odwodnienia często mamy ochotę na jedzenie, zwłaszcza na słodycze. Jest to rezultat trudności w funkcjonowaniu niektórych organów wewnętrznych takich jak wątroba, które w ten sposób próbują uzyskać wodę, której potrzebują do uwalniania glikogenu i innych substancji. Choć wzmożona ochota na jedzenie może dotyczyć różnych produktów, zwykle dotyczy ona słodyczy, ponieważ organizm ma problemy z produkcją glikogenu. W takim przypadku dobrze jest sięgnąć po owoce lub warzywa zawierające dużą ilość wody, co pomoże nawodnić organizm. Truskawki, ogórki, kantalupa, cukinia, zielonolistne warzywa, arbuz, a także papryka zawierają wodę w około 90%.
Bóle głowy
Mózg otoczony jest płynem, który chroni go przed uderzeniami o kości czaszki. Brak wystarczającej ilości płynu, który może pojawić się w wyniku odwodnienia, sprawi, że mózg będzie uderzał o kości czaszki, co wywołuje bóle głowy.