Reklama

Anemia: Przyczyny, nietypowe objawy i leczenie

Anemia to stosunkowo częsta i groźna dolegliwość związana z niedoborami żelaza w organizmie. Występuje, gdy znacznie spada liczba czerwonych krwinek (erytrocytów) lub kiedy zbytnio obniża się stężenie hemoglobiny we krwi. Skutkuje to groźnym dla serca i mózgu niedotlenieniem organizmu, a także przewlekle złym samopoczuciem i brakiem energii. Niestety, często bagatelizujemy objawy anemii lub błędnie je interpretujemy. Jakie nietypowe symptomy powinny nas zaniepokoić? Na czym polega leczenie?

Przyczyny anemii

Przyczyną anemii jest niedobór żelaza w organizmie, które jest najważniejszym składnikiem hemoglobiny (jej funkcją jest z kolei dostarczanie tlenu do tkanek). Do niedokrwistości dochodzi zazwyczaj na skutek nieprawidłowej diety, a także sporej utraty krwi (na przykład w czasie krwotoków czy obfitych miesiączek). Niedobory żelaza często są również spowodowane zaburzonym wchłanianiem tego pierwiastka przez organizm. Za anemię odpowiadają także niewystarczające ilości witaminy B12 oraz kwasu foliowego w codziennej diecie (tego typu niedobór występuje u osób stosujących restrykcyjne diety, a także przyjmujących chemioterapię).

Reklama

Na niedokrwistość szczególnie narażone są kobiety w ciąży, osoby z przewlekłą niewydolnością nerek, cukrzycą, chorobami serca, chorobą zapalną jelit, a także zmagające się z nowotworami.

Objawy anemii

Objawy anemii często zrzucamy na karb stresu i przemęczenia, ale jeśli apatia i brak energii towarzyszą nam nawet w wolnym czasie i po odpoczynku, należy jak najszybciej wykonać badania diagnostyczne (przede wszystkim morfologię). Inne charakterystyczne objawy niedokrwistości to bóle i zawroty głowy (najczęściej występują, gdy zmieniamy pozycję z siedzącej na stojącą), a także przyspieszone tętno, które spowodowane są słabszym dotlenieniem mózgu. Symptomem anemii jest również płytki oddech, bladość skóry oraz częste i trudno leczące się infekcje, które wiążą się z niskim poziomem hemoglobiny. Osoby zmagające się z niedokrwistością skarżą się też na zimne dłonie i stopy, łamliwe paznokcie, popękane usta oraz mrowienie nóg i pośladków.

Anemia daje też kilka dość nietypowych objawów. Jednym z nich jest opuchlizna języka, która utrudnia mówienie, żucie i połykanie języka. Wiąże się to często z potrzebą ssania kostek lodu. Niedobór żelaza w organizmie powoduje też głód na dziwne niespożywcze produkty, takie jak piasek, ziemia, kreda czy tektura.

Leczenie i dieta

Anemię diagnozuje się na podstawie badań krwi. Leczenie najczęściej polega na uzupełnianiu niedoborów żelaza. Bardzo istotna jest również odpowiednia dieta zawierająca produkty bogate w żelazo, a także takie, które ułatwiają lub zwiększają przyswajalność tego pierwiastka przez organizm. W codziennym jadłospisie powinno się więc znaleźć mięso oraz podroby, wątróbka, a także jaja i ryby. Bogatym źródłem żelaza są także świeże warzywa i owoce (zwłaszcza zielone) oraz sok z czerwonych buraków. Wszystkich tych produktów nie powinno się spożywać z żywnością, która osłabia wchłanianie się żelaza, a więc z mlekiem i produktami mlecznymi, a także pełnoziarnistymi czy herbatą. Do posiłków warto dodawać za to natkę pietruszki, kiszonki i jarmuż (zwiększają absorpcję żelaza). W przypadku anemii sierpowatej konieczna jest transfuzja krwi, a także zażywanie antybiotyków i leków przeciwbólowych.

Czym grozi nieleczona anemia?

Anemia odbiera energię do życia i znacznie pogarsza jego komfort. Na dłuższą metę wyniszcza organizm i może nawet prowadzić do uszkodzenia serca i układu nerwowego.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy