Reklama

Reklama

Badania przed ciążą

Planujesz ciążę? Dobrze się do niej przygotuj. Zobacz, jakie badania powinnaś zrobić i jakich lekarzy odwiedzić, by zawczasu zadbać o siebie i dziecko. Dzięki temu zyskasz spokój i pewność, że jesteś zdrowa.

Badanie u lekarza pierwszego kontaktu

Zacznij od spotkania z lekarzem pierwszego kontaktu. Specjalista nie tylko wykona badanie przedmiotowe, oceniające wydolność organizmu, pracę płuc czy serca, ale i zbada ciśnienie tętnicze (a gdyby okazało się jest zbyty wysokie, wyrówna je, bowiem niekontrolowane nadciśnienie może być niebezpieczne dla dziecka).

Jeśli cierpisz na przewlekłe choroby, takie jak padaczka, nadciśnienie, niedoczynność bądź nadczynność tarczycy, cukrzyca, ale i tak prozaiczne schorzenia jak trądzik (leczony), lekarz wyjaśni ci, jak ciąża może wpłynąć na twoje zdrowie i przebieg choroby, jak działają leki. Być może potrzebujesz specjalnej opieki, zmiany farmaceutyków bądź konsultacji z lekarzem specjalistą.

Reklama

Co ważne lekarz skieruje cię na badania krwi oraz badanie ogólne moczu (dzięki któremu można ocenić funkcjonowanie nerek, wykryć stany zapalne i zakażenia w obrębie układu moczowego. Należy je wyleczyć).

Badanie ginekologiczne

Idź do ginekologa - ten nie tylko cię zbada, ale i przeprowadzi szczegółowy wywiad. Lekarz wykluczy choroby przenoszone drogą płciową, zapyta cię o zdrowie partnera, prześledzi twoją historię rodzinną, także pod kątem przebiegu ciąż, porodów, chorób dziedzicznych, wad wrodzonych. Skieruje cię na stosowne badania (także genetyczne w razie potrzeby) i konsultacje u specjalistów (jeśli te okażą się konieczne). Porozmawiaj ze swoim ginekologiem, jeśli stosujesz antykoncepcję.

Przy okazji lekarz przepisze ci receptę na kwas foliowy, który powinny zażywać nie tylko kobiety w ciąży, ale także te, które ja planują. Porozmawiacie na temat witamin - ich pożyteczności, ale i szkodliwości (np. witamina A).

Ginekolog stwierdzi też, czy nie dolega ci żadne schorzenie dróg rodnych (infekcja, nadżerka, stan zapalny, grzybica), które mogą być przyczyną powikłań lub niekorzystnie wpłynąć na rozwijający się płód. Przeprowadzi takie badania jak:

- cytologia,

- badanie czystości pochwy (bakteriologiczna ocena wydzieliny pobranej z pochwy),

- USG narządu rodnego, wykonane przez pochwę (tzw. transwaginalne).

Lekarz zleci ci też zrobienie podstawowych badań krwi, by sprawdzić twoją kondycję i zminimalizować ryzyko różnych zagrożeń (różyczka, toksoplazmoza, ospa).

Inni specjaliści

Stomatolog. Dobry stan zdrowia jamy ustnej jest ważny nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych - nie tylko kobiety, ale i jej dziecka (lekarze alarmują, że zaniedbana jama ustna zwiększa ryzyko poronienia!).

Psychiatra. Odwiedź go, jeśli leczysz depresję lub bierzesz leki na inne dolegliwości psychiczne.

Endokrynolog. Jeśli leczysz się na niedoczynność bądź nadczynność tarczycy, masz zdiagnozowaną chorobę Hashimoto, koniecznie odwiedź endokrynologa.

Badania laboratoryjne

Wykonaj też badania laboratoryjne, takie jak:

- morfologia krwi,

- grupa krwi, współczynnik Rh i krzepliwość krwi,

- poziom glukozy - badanie może wykryć cukrzycę, która jest niebezpieczna dla płodu.

- mocznik, kreatynina - oznaczane w surowicy krwi, oceniają funkcjonowanie nerek.

- TSH - hormon przysadki regulujący funkcjonowanie tarczycy. Diagnostykę można poszerzyć o oznaczenie fT3 i fT4 (hormony tarczycy).

Badania pod katem chorób

Wykonaj także badania pod kątem takich chorób jak:

- WZW A i WZW B,

- różyczka,

- toksoplazmoza,

- cytomegalia,

- wirus HIV.

Czytaj więcej TUTAJ

Darmowy program – rozlicz PIT 2020

***Zobacz także

Baby Boom

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy