Reklama

Bezdech senny: Można i... trzeba go leczyć

Choć chrapanie podczas snu często stanowi powód do żartów, tak naprawdę jest oznaką poważnej dolegliwości i może być groźne dla naszego zdrowia.

Pierwsze objawy

Chrapanie - jest pierwszym objawem obturacyjnego bezdechu sennego, czyli stanu, w którym dochodzi do zatrzymania oddechu na skutek zablokowania dróg oddechowych.

Brak snów - problemy oddechowe uniemożliwiają zapadniecie w głęboki sen i wejście w tzw. fazę REM oraz śnienie.

Oddawanie moczu w nocy jest spowodowane zwiększonym wydzielaniem hormonu nasilającego pracę nerek i wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej.

Zmęczenie i senność w ciągu dnia - są konsekwencją tzw. mikroprzebudzeń, do jakich dochodzi po bezdechu. Płytki sen nie przynosi odpoczynku.

Reklama

Jakie są powikłania

Problemy z sercem - bezdechy powodują, że do mięśnia sercowego dociera mniej tlenu. Może więc wystąpić jego niedotlenienie.

Zagrożenie miażdżycą - bezdechy przyczyniają się do skurczu naczyń krwionośnych, zaś następujące po nich gwałtowne wdechy są źródłem tzw. stresu oksydacyjnego, który uszkadza komórki tętnic, prowadząc do stanów zapalnych i powstawania blaszek miażdżycowych.

Udar mózgu według statystyk występuje aż u 70 proc. osób cierpiących na bezdech.

Ryzyko rozwoju cukrzycy typu II - zmniejsza się wrażliwość organizmu na isnulinę

Gorsza odporność - niedotleniony organizm ulega osłabieniu.

Metody leczenia

Zmiana nawyków żywieniowych - często wystarczy zdrowiej jeść, by schudnąć i... wyleczyć się z bezdechów sennych.

Zabieg laryngologiczny - przeprowadza się go, gdy przyczyną bezdechów jest nieprawidłowa budowa nosa lub gardła.

Protezy nazębne - stosuje się je przy łagodnej postaci obturacyjnego bezdechu, gdy zmiana diety nie przynosi rezultatów. Dzięki wysuwaniu żuchwy i języka do przodu poprawiają warunki anatomiczne w górnych drogach oddechowych i drożność gardła.

Aparat CPAP - to urządzenie, które zapobiega bezdechom sennym i powikłaniom, m.in. w układzie krążenia. Dzięki niemu sprężone powietrze jest pompowane do górnych dróg oddechowych, a wzrost ciśnienia w gardle zapobiega zapadaniu się jego ścian i bezdechom.

Zmiany w trybie życia

Czy wiesz, że aby zmniejszyć ryzyko nocnych bezdechów, wystarczy zmienić styl życia?

Ogranicz picie alkoholu (zwłaszcza wieczorem) i rzuć palenie. Czynniki te bowiem zmniejszają napięcie mięśni gładkich gardła, co sprzyja występowaniu bezdechów sennych i chrapaniu.

Nie nadużywaj środków uspokajających oraz nasennych - powodują rozluźnienie tkanek gardła.

Unikaj spania na plecach. Aby wymusić pozycję na boku, podkładaj pod plecy zrolowany koc.

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy