Ból ucha: Przyczyny i leczenie
Utrzymujący się przez kilka dni ból ucha to nieprzyjemna dolegliwość, która wymaga wizyty u laryngologa. Warto o tym pamiętać i unikać samodzielnego eksperymentowania z lekami, ponieważ może to przynieść nieporządne skutki.
Ból ucha nazywany jest inaczej otalgią. To bardzo popularna dolegliwość, która może wystąpić u pacjentów w różnych wieku. Towarzyszyć jej mogą inne objawy, np. gorączka lub wyciek wydzieliny. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu ucha?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że ucho składa się z trzech głównych części, tj. z ucha zewnętrznego, środkowego oraz wewnętrznego. Specyficzne jest zwłaszcza ucho wewnętrzne, ponieważ dość rzadko odczuwamy w nim ból. W przypadku zapalenia towarzyszyć nam może zamiast bólu nieprzyjemne uczucie pełności lub ciśnienia.
Najczęstsze przyczyny bólu ucha zewnętrznego związane są ze stanami zapalnymi. Powodować je mogą m.in. nieprawidłowa higiena lub zanieczyszczenie wody lub środowiska. Ból równie często powodują także urazy, zarówno te, do których dochodzi podczas nieszczęśliwych wypadków, jak i podczas pielęgnacji. Zabronione jest używanie patyczków do mycia uszu. To one bardzo często powodują problemy z narządem słuchu.
Zdarza się również, że uraz spowodowany jest słuchaniem bardzo głośnej muzyki lub pracą bez słuchawek w bardzo głośnych warunkach. Inne przyczyny bólu ucha zewnętrznego to:
- choroby zębów,
- zapalenie migdałków,
- alergie,
- refluks,
- zapalenie węzłów chłonnych,
- zapalenie ślinianek,
- nowotwory jamy ustnej i gardła,
- półpasiec uszny (zespół Ramsaya Hunta),
- zapalenie ochrzęstnej,
- zaleganie woskowiny.
Ból ucha środkowego najczęściej spowodowany jest również zapaleniem oraz rozmaitymi urazami. Inne przyczyny to:
- niewydolność trąbki Eustachiusza,
- uraz ciśnieniowy, np. podczas lotu samolotem,
- nowotwory.
Leczenie
W przypadku bólu ucha należy zgłosić się do lekarza laryngologa, który zaproponuje możliwie najlepsze leczenie. Trzeba pamiętać, że będzie ono zależne przede wszystkim od przyczyny. W bólu ucha stosuje się m.in. środki rozrzedzające wydzielinę, krople o działaniu przeciwzapalnym, leki przeciwbólowe. Zdarza się, że lekarz zalecić może także sterydy i antybiotyki doustne lub zakrapiane do ucha. Należy unikać leczenia na tzw. "własną rękę", ponieważ może ono znacząco pogorszyć stan chorego. To samo dotyczy środków, które powszechnie uważane są za skuteczne w leczeniu chorób uszu. Chodzi m.in. o spirytus i olejki, np. kamforowy.
Ból ucha u dzieci
Ból ucha pojawić się może także u dzieci. Jego diagnozowanie bywa nieco utrudnione. Najczęstszą przyczyną bólu ucha u dzieci jest stan zapalny, który towarzyszy zakażeniu górnych dróg oddechowych. Dodatkowo ból może być spowodowany również urazem, ciałem obcym w uchu (np. zabawką) lub zalegającą woskowiną.
Inne przyczyny bólu ucha to:
- półpasiec uszny,
- poparzenia,
- odmrożenia,
- ukąszenia owadów,
- ospa,
- różyczka,
- uraz ciśnieniowy ucha,
- zaburzenia drożności trąbki słuchowej,
- choroba nowotworowa.
Najpopularniejszych badaniem diagnostycznym ucha jest otoskopia. Leczenie zależy od przyczyny wywołującej ból. Dziecku zazwyczaj podaje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i antybiotyki.
***
Zobacz więcej!