Reklama

Bromelina: Za co odpowiada ten popularny enzym?

Warzywa i owoce obfitują w wiele substancji, które korzystnie działają na funkcjonowanie organizmu. Na tapet najczęściej bierze się te, które naturalnie rosną w naszej szerokości geograficznej, a rzadziej wspomina się o gatunkach egzotycznych. Jednym z nich jest ananas, który zdobył sobie rzesze zwolenników. Zawiera bromelinę – substancję, która pomoże na wiele dolegliwości i poprawi kondycję organizmu. Przyjrzyjmy się temu, za co dokładnie odpowiada i dlaczego jest taka cenna.

Bromelina: Parę słów o substancji

Bromelina, znana również jako bromelaina, jest enzymem, którego główną funkcją jest niszczenie wiązań peptydowych, czyli aktywnie uczestniczy w trawieniu białka, także znacząco ułatwia rozkład tłuszczu i skrobi. Bromelina obecna w ananasie spełnia również funkcje odstraszającą, ponieważ utrudnia ataki szkodników na owoc. Enzym ten występuje nie tylko w samym miąższu, ale także w liściach, łodygach i skórce. Bromelina jest także wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu, ale wtedy najczęściej pozyskuje się ją w sposób przemysłowy, w postaci białego proszku.

Reklama

Do czego przydatna jest bromelina?

Znając właściwości bromeliny, odkryto jej korzystną zależność w terapiach odchudzających. Substancja jest częstym składnikiem preparatów, które mają za zadanie zredukować masę ciała, ponieważ przyspieszają spalanie tłuszczu. Poza tym zjadanie ananasa, który jest naturalnym źródłem bromeliny, może przyspieszyć procesy przemiany materii. Aby jednak kuracje były wymierne, warto pamiętać o stosowaniu racjonalnej diety, a także umiarkowanego wysiłku fizycznego.

Nie tylko pomoże schudnąć

Wydawać by się mogło, że bromelina jest stosowana wyłącznie w terapiach odchudzających. Poprawia również perystaltykę jelit i usprawnia ich pracę, co jest przydatne w schorzeniach metabolicznych. Poza tym działanie enzymu ułatwia wchłanianie minerałów i witamin. Oczywiście, na tym nie kończą się właściwości bromeliny, ponieważ może okazać się pomocna w wielu innych sytuacjach.

Bromelina działa łagodząco na skórę

Nie sposób zapomnieć o fakcie, że bromelina jest pomocna w pielęgnacji skóry. Kosmetyki z jej zawartością mogą okazać się szczególnie pomocne w wypadku skaleczeń i ran. Enzym ten znacząco ułatwia proces gojenia, a także zmniejsza prawdopodobieństwo występowania blizn. Co więcej, bromelina wykazuje się szerokim spektrum działania. Nie tylko pomaga pozbyć się wyprysków, ale także wygładza cerę i łagodzi zmiany wywołane trądzikiem czy stanem zapalnym.

Środek wspomagający kuracje antybiotykowe

Okazuje się, że bromelina posiada właściwości wspomagające antybiotykoterapię, spowodowaną schorzeniami dróg oddechowych. Okazuje się szczególnie pomocna w przypadku zapalenia oskrzeli, gdyż rozrzedza i ułatwia odkrztuszanie zawartej w płucach wydzieliny. Bromelina znana jest również z tego, że stanowi pomocniczy środek w leczeniu astmy - może łagodzić duszności. Wśród wielu zalet enzymu, nie sposób zapomnieć o jego korzystnym działaniu choćby na układ krążenia czy moczowy.

Może zapobiegać chorobie wieńcowej

Bromelina to substancja, która stanowi naturalną prewencję chorób związanych z układem krążenia. Enzym ten zmniejsza tendencję do zlepiania się komórek krwi. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że może zapobiegać zakrzepicy, a także chorobie wieńcowej, która wywoływana jest przez miażdżycę.

Czy bromelina jest bezpieczna?

Tak jak w przypadku każdej substancji, stosowanie bromeliny powinno być rozważne. Choć jej działanie może wspomóc kuracje antybiotykowe, przed jej zastosowaniem, warto jednak skonsultować się z lekarzem, gdyż może wydarzyć się sytuacja, że działanie leku może być spotęgowane. Na bromelinę powinny również uważać osoby, które przyjmują leki rozrzedzające krew. Poza tym nie powinny jej stosować osoby uczulone na ananasy. Choć bromelina sama w sobie nie wywołuje wielu skutków ubocznych, warto zwrócić na niepokojące objawy. Mogą wystąpić reakcje skórne, problemy żołądkowe i bardziej obfite krwawienie w czasie miesiączki. W momencie zaprzestania spożywania bromeliny, najczęściej mijają samoistnie.

Bromelina nie jest "dietą cud"

Choć wydawać by się mogło, że działanie bromeliny daje zaskakujące rezultaty, trzeba mieć na uwadze to, że jej stosowanie, zarówno w przypadku leczenia chorób układu krążenia, jak i terapii odchudzającej, nie daje natychmiastowych wyników. Działanie bromeliny w niektórych przypadkach, np. znaczących stanów miażdżycowych lub sporej nadwagi i otyłości, może być widoczne po dłuższym czasie stosowania.

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy