Reklama

Reklama

Chcesz zostać mamą? Poznaj skuteczne sposoby na poprawę płodności!

Obecnie ciąża to coraz częściej wynik przemyślanej decyzji, a nie dzieło przypadku. Planowanie poczęcia dziecka ma wymierne korzyści, pozwala bowiem na przygotowanie organizmu do ciąży i zwiększa szanse na zostanie mamą. Jakie działania sprzyjają zajściu w ciążę?

Ciało gotowe na ciążę

Jeśli marzysz o dziecku, a twoja sytuacja – osobista i finansowa – sprzyja powiększeniu rodziny, starania o zajście w ciążę zacznij od poprawy ogólnego stanu zdrowia. 

• Zanim na dobre odstawisz środki antykoncepcyjne, stań na wadze. Czy uzyskany wynik mieści się w normie? Jeżeli ważysz za mało lub za dużo, popracuj nad uzyskaniem prawidłowej masy ciała, ponieważ wszelkie odchylenia od normy mogą zaburzać  owulację, co skutkuje obniżeniem płodności.

• Spójrz krytycznie na swoją dietę. Czy twój jadłospis dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i składników mineralnych? Pamiętaj, że niedobory żywieniowe zmniejszają twoje szanse na zajście w ciążę, dlatego wprowadź niezbędne modyfikacje do swojego sposobu odżywiania i w razie potrzeby sięgnij po suplementy diety zawierające witaminę E, selen, cynk, witaminy z grupy B oraz witaminę C. W składzie preparatu witaminowego nie może zabraknąć kwasu foliowego, który zapobiega wadom układu nerwowego u płodu.

Reklama

• Czy prowadzisz higieniczny tryb życia? Jeśli stale funkcjonujesz na pełnych obrotach, często zarywasz noce, a puszka napoju energetycznego to twoja odpowiedź na chwilowy spadek energii, twoje ciało ma za mało czasu na efektywną regenerację. Wysoki poziom stresu zmniejsza szanse na zajście w ciążę, dlatego zwolnij tempo i popracuj nad higieną snu, np. zacznij kłaść się godzinę wcześniej niż zwykle i wietrz sypialnię przed położeniem się do łóżka.

• Omijasz siłownię szerokim łukiem i najlepiej czujesz się na kanapie? Czas zmienić stosunek do ćwiczeń – regularna aktywność fizyczna nie tylko redukuje podatność na schorzenia, ale także poprawia wydolność organizmu i wzmacnia układ odpornościowy.

• Odstaw używki – nieważne, że pijesz tylko jedną lampkę wina do niedzielnego obiadu, a po papierosy sięgasz okazjonalnie – zawarte w nich substancje mogą obniżać płodność i niepotrzebnie wydłużać starania o dziecko.

Gotowość emocjonalna

Twoje ciało może być gotowe na ciążę, ale jeśli podświadomie nie chcesz jeszcze brać na siebie ciężaru odpowiedzialności, jaki wiąże się z posiadaniem dziecka, próby poczęcia mogą nie przynieść efektu. 

Paradoksalnie, także zbyt silne pragnienie zostania matką może zmniejszać twoje szanse na zajście w ciążę, dlatego spróbuj zachować spokój i przez kilka pierwszych miesięcy starań o dziecko nie wpadaj w panikę na widok negatywnego wyniku testu ciążowego.

Seks NIE tylko w dni płodne

Wyniki badań naukowych pokazują, że po zaledwie pięciu dniach abstynencji seksualnej dochodzi do spadku jakości nasienia u mężczyzny, dlatego gdy starasz się z partnerem o dziecko, nie unikaj zbliżeń intymnych w dni niepłodne. Częstsze stosunki nie wpłyną wprawdzie na twoją płodność, ale mogą poprawić nasienie twojego partnera!

Szanse na dziecko

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę zależy nie tylko od twojego stanu zdrowia, trybu życia i sposobu odżywiania, ale także od wieku, w którym starasz się o dziecko. W tej kwestii poprawność polityczna nie ma nic do powiedzenia – po 40-tce masz mniejsze szanse na ciążę, nawet jeśli wyglądasz i czujesz się świetnie. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zostać mamą. Twoich szans na dziecko nie przekreślają również problemy z płodnością, twoje lub twojego partnera. Możecie bowiem skorzystać z nowoczesnych technik wspomaganego rozrodu, takich jak in vitro.

Procedury tego typu są przeprowadzane w Polsce na światowym poziomie, a ich skuteczność potwierdzają dane statystyczne. - W naszych klinikach dzięki różnym technikom zapłodnienia in vitro w ciążę już po pierwszej próbie zachodzi aż 43 procent pacjentek - mówi lek. med. Michał Małek, specjalista ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Poznaniu.

Droga do macierzyństwa bywa długa i wyboista, ale bycie mamą to niesamowite doświadczenie, dlatego warto zawczasu zadbać o swoje szanse na ciążę.


materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: in vitro | żeby zajść w ciążę

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje