Ciąża a antybiotyki
Stosowanie antybiotyków u ciężarnych kobiet nie musi wiązać się z ryzykiem wystąpienia wad u ich dzieci - wynika z najnowszych badań.
Sezon jesienno - zimowy sprzyja zakażeniom wirusami i bakteriami. Te ostatnie wymagają zazwyczaj leczenia antybiotykami. Choroby bakteryjne są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ nie mogą one stosować wszystkich dostępnych lekarstw. Badania prowadzone przez amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób pokazują jednak, że nie wszystkie antybiotyki są tak samo niebezpieczne dla przyszłych matek.
Grypa AH1N1 a antybiotyki
Należy pamiętać, że antybiotykami nie leczy się chorób wirusowych takich jak grypa. Tegoroczna mutacja tej choroby [wirus AH1N1] spowodowała powszechną panikę, szczególnie wśród ciężarnych kobiet obawiających się o życie swoje i dziecka. W Polsce zanotowano już kilkanaście zachorowań kobiet ciężarnych, kilka z nich zmarło na powikłania związane z nową grypą. Jeśli więc pojawiają się objawy sugerujące grypę, nie należy na własną rękę sięgać po antybiotyk, ale jak najszybciej zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Bezpieczna penicylina
Z raportu, opublikowanego w listopadowym numerze magazynu: "Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine", wynika, że stosunkowo najbezpieczniejsze są penicylina, erytromycyna i cefalosporyna, których stosowanie rzadko ma związek z występowaniem wad u dzieci. Częściej wady występowały u dzieci, których matki sięgały po sulfonamidy, co sugeruje, że nie powinno się go przepisywać ciężarnym pacjentkom.
Projekt badań nad wpływem stosowania antybiotyków na wady płodu został sfinansowany przez amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób. Przeanalizowano karty ciążowe ponad 13 tys. kobiet, których dzieci urodziły się z defektami. Okazało się, że 30 proc. z nich leczyło się za pomocą antybiotyków. Jednak procent kobiet, które urodziły dzieci zdrowe, a stosowały antybiotyki, okazał się niemal dokładnie taki sam.
Rozsądne z antybiotykiem
Zdaniem autorów raportu dowodzi to, że stosowanie antybiotyków nie musi powodować wad u dzieci.
- Ustalenie przyczyn pojawiania się defektów nie jest proste. Czasem konkretna wada może mieć wiele przyczyn, a stosowanie antybiotyków może, lecz nie musi być jedną z nich. Wyniki badań pokazują, że około 30 proc. kobiet w ciąży zwalcza choroby za pomocą antybiotyków, a jednak nie wszystkie rodzą dzieci obciążone wadami - czytamy w raporcie.
Nie znaczy to, że ciężarne kobiety mogą bez kontroli lekarskiej sięgać po antybiotyki, jednak nie powinny zwlekać z wizytą do ostatniej chwili, lecząc się wyłącznie domowymi sposobami, ponieważ w ten sposób mogą bardziej zaszkodzić swojemu nienarodzonemu dziecku niż właściwie dobrana kuracja.
Katarzyna Pruszkowska