Reklama

Reklama

Co drugi mężczyzna ma HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Z badań przeprowadzonych w USA, Brazylii i Meksyku wynika, że jest nim zakażony aż co drugi mężczyzna.

Wykazały to badania jakie przeprowadziła Anna Giuliano z Lee Moffitt Cancer Center and Research Institute w Tampa na Florydzia. Uczona wraz ze swym zespołem zbadała 1.100 mężczyzn w wieku od 18 do 70 roku życia zamieszkałych w obu Amerykach. Stwierdziła, że 50 proc. z nich zainfekowana jest różnymi typami wirusów brodawczaka ludzkiego, których jest ponad 100.

Aż 6 proc. badanych mężczyzn coraz roku zaraża się jedną tylko, ale za to wyjątkowo groźną odmianą wirusa HPV 16. Wraz z innym typem tego zarazka - HPV 18 - zaliczany jest o do tzw. wirusów wysokiego ryzyka wywołujących raka szyjki macicy u kobiet. Obydwa zarazki przyczyniają się do rozwoju aż 70 proc. przypadków tej groźnej choroby.

Reklama

Większość zakażeń wirusem HPV jest nieszkodliwa

Do zakażenia dochodzi drogą płciową, czyli tak jak w przypadku chorób wenerycznych. Większość osób zostaje zainfekowanych przed 28 rokiem życia, często już w pierwszych latach po rozpoczęciu życia seksualnego. Jedynie 20 proc. kobiet zostaje zakażonych po przekroczeniu pięćdziesiątki.

Większość zakażeń wirusem HPV jest nieszkodliwa. Na ogół przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie w okresie roku, najpóźniej dwóch lat. Łatwo jednak się rozprzestrzenia, gdyż może być przenoszony na inną osobę nawet wtedy, gdy brak jest jakichkolwiek objawów, takich choćby jak brodawki (mięsiste zmiany rozrostowe w okolicy narządów moczowo-płciowych, bez cech nowotworowych).

Wirus HPV częściej występuje u mężczyzn

Wirusem HPV prawdopodobnie w jednakowym stopniu zarażają się obie płcie, ale częściej występuje on u mężczyzn. Według Anny Giuliano jest to zasługa układu odpornościowego kobiet, który lepiej potrafi eliminować wirusa z organizmu. Jeśli jednak wirus "wysokiego ryzyka" nie zostanie unieszkodliwiony, szczególnie u kobiet w młodszym wieku, po 20-30 latach może doprowadzić w obrębie szyjki macicy do tzw. śródnabłonkowej zmiany nowotworowej, co początkuje rozwój raka.

Szczepionka chroni przed wirusem

Aby temu zapobiec u dziewczynek i kobiet od 11 do 26 roku życia stosowane są dwie szczepionki chroniące przez zarazkiem HPV (Gardasil i Cervarix). W USA Gardasil dopuszczono do użycia u chłopców, choć nie jest on jeszcze zalecany. W grudniu 2010 r. Amerykański Urząd ds. Żywności Leków FDA zatwierdził jedynie wskazanie, że u obu płci może być stosowany w zapobieganiu nowotworom odbytu, które również wywołuje wirus HPV.

Wirus brodawczaka może powodować także inne nowotwory złośliwe: jamy ustnej, głowy i szyi, a także prącia u mężczyzn oraz pochwy i sromu u kobiet. Rak odbytu częściej występuje u osób uprawiających seks analny. Z kolei ryzyko raka jamy ustnej, jak niedawno informował PAP, zwiększa częste uprawianie seksu oralnego.

Mniej groźne są wirusy HPV określane mianem "niskiego ryzyka". Ponad 30 typów takich zarazków brodawczaka wywołuje infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn. Najczęściej są to wirusy HPV 6 i 11, odpowiedzialne za 90 proc. przypadków brodawek narządów moczowo-płciowych.

ZBW

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy