Reklama

Reklama

Co naprawdę poprawia pamięć

Nie ma cudownych sposobów, które działają u wszystkich. Wraz z lekarzami obalamy mity i polecamy tylko skuteczne metody – dobrane do wieku, stylu życia oraz zdrowia.

Masz mnóstwo obowiązków i żyjesz w ciągłym stresie

Dom, praca, rodzina i dziesiątki spraw do załatwienia. Coraz częściej zdarza ci się o czymś zapomnieć. Takie problemy z pamięcią są sygnałem przeciążenia.

Przemęczenie, brak snu, życie w pośpiechu - to szczególnie częsty problem czterdziestolatek. Taki styl życia obciąża cały organizm i ma zły wpływ na kondycję mózgu. Nic więc dziwnego, że coraz częściej zaskakuje cię sytuacja, w której nie możesz sobie przypomnieć jakiegoś słowa, nazwiska czy tytułu filmu. Trudno ci się skoncentrować. Dobra wiadomość jest taka, że można wzmocnić mózg i zapobiec "dziurom" w pamięci.

Reklama

Preparaty z żeń-szeniem sprawdzą się najlepiej: Prawda!

Korzeń tej rośliny jest idealnym rozwiązaniem w stanach przemęczenia. To jeden z najlepiej przebadanych produktów naturalnych, które wpływają na pracę mózgu, a jednocześnie wzmacniają cały organizm. W aptece znajdziesz mnóstwo preparatów zawierających żeń-szeń, co nie oznacza, że każdy z nich będzie skuteczny. Zwróć uwagę nie tyle na ilość wyciągu z żeń-szenia w preparacie, co na zawartość w nim ginsenozydów. To właśnie te związki zawarte w korzeniu zwiększają wydolność organizmu. Powinno być ich nie mniej niż 5-8 proc. Wówczas przyjmowanie suplementu będzie miało naprawdę korzystny wpływ na poprawę pracy mózgu, np. Olimp Gold Żeń-szeń ™complex, ok. 20 zł czy Bodymax ® Magnez+B6, ok. 24 zł.

Energetyzujące napoje ułatwią zapamiętywanie: Mit!

Wprawdzie trudno zaprzeczyć, że tego rodzaju napoje wpływają na samopoczucie, poprawiając koncentrację i refleks, ale jest to efekt krótkotrwały. Zadaniem napoju energetycznego nie jest poprawienie pamięci ani dostarczenie ci energii, a jedynie szybkie pobudzenie organizmu i wykorzystanie jego wszystkich rezerw. Po kilku godzinach odczucie zmęczenia jeszcze się pogłębi. Regularne picie napojów energetyzujących może wręcz zaburzać koncentrację i pamięć. Sięgaj więc po nie tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy prowadzisz nocą samochód i potrzebujesz przypływu energii.

Magnez usuwa luki w pamięci: Prawda!

Jeśli żyjesz w stresie i pośpiechu, jest możliwe, że brakuje ci magnezu i dlatego pojawiają się kłopoty z pamięcią. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi około 290-360 mg. Na jego poziom w organizmie duży wpływ ma dieta. Sięgaj po produkty zbożowe z pełnego przemiału, warzywa liściaste, banany, migdały. Pij kakao lub zjadaj 1-2 kostki gorzkiej czekolady dziennie. Przyjmuj suplement, np. Magnez+Vitamina B6, ok. 4 zł.

Picie kawy nie pomaga, a może ci tylko zaszkodzić: Mit!

Kawa długo była na cenzurowanym, dziś jest wręcz polecana. Badania wykazują, że zawiera antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. Związki te powstrzymują starzenie się organizmu, mózg pracuje sprawniej, łatwiej zapamiętujesz. Możesz wypić dwie czarne kawy dziennie.

To fakt!

Mózg, który ma być w dobrej kondycji, potrzebuje 7 godzin snu na dobę. Jeśli notorycznie nie wysypiamy się, negatywnie odbija się to na zdolności zapamiętywania, kojarzenia i skupiania uwagi. Aby się dobrze wyspać, sypialnia powinna być całkowicie zaciemniona, bo dopiero wtedy mózg zaczyna wytwarzać hormon snu - melatoninę. (Dr hab. n. med. Beata Tarnacka, neurolog)

Ćwiczenia najlepsze dla ciebie: Twój przeciążony mózg będzie lepiej zapamiętywał, jeśli zapewnisz mu czas na odpoczynek i regenerację. W twoim wypadku najlepsze sposoby na poprawę pamięci i koncentracji to... relaks w towarzystwie muzyki i kolorowanki.

Relaksująca muzyka: Wystarczy przez kwadrans posłuchać ulubionych utworów. Sprawdzają się też płyty z nagraniami śpiewu ptaków. Jeśli kiedyś grałaś na jakimś instrumencie, odśwież swoje umiejętności. Takie zajęcie wymaga koordynacji pracy obu dłoni, poprawia pamięć oraz umiejętność koncentracji.

Kolorowanki dla dorosłych: To coś więcej niż chwilowa moda. Pozwalają się wyciszyć, skoncentrować, poprawiają pamięć wzrokową. Warto spróbować!

Jesteś w okresie menopauzy i bywasz rozkojarzona


Problemy z koncentracją i zapamiętywaniem to skutek burzy hormonalnej w twoim organizmie. Dlatego potrzebujesz szczególnego wsparcia...

Masz prawo skarżyć się np. na mniejszą podzielność uwagi czy trudności z zapamiętaniem nawet listy zakupów. Pocieszający jest fakt, że są to problemy przejściowe, a trudny czas ułatwią sposoby, o których nawet nie myślałaś!

Żelazo usprawni kojarzenie: Prawda!

Ten pierwiastek jest podstawą dobrego funkcjonowania mózgu, bo dzięki niemu jest on dobrze dotleniony. Tymczasem w początkach klimakterium, z powodu spadku hormonów, krwawienia przedłużają się nawet do 7-10 dni. Stają się wówczas przyczyną niedoboru żelaza w organizmie. Jeśli podejrzewasz, że tak jest w twoim przypadku, poproś lekarza o badanie krwi, które określi poziom żelaza. Jeśli okaże się za niski, przyjmuj preparat z żelazem, np. Żelazo plus, ok. 8 zł.

Witamina D dobrze wpływa na mózg: Prawda!

Jej poziom odgrywa ważną rolę w procesie zapamiętywania, ułatwia koncentrację i... pozytywnie wpływa na naukę - a przecież przed tobą jeszcze mnóstwo nowych umiejętności do zdobycia! Jeśli sporo przytyłaś w okresie menopauzy, powinnaś przyjmować więcej wit. D. Przy BMI >30, potrzebujesz nawet podwójnej dawki, czyli 1600-4000 j.m. na dobę, najlepiej przez cały rok. Skuteczniejszy niż suplement diety będzie lek.

Pomogą roślinne hormony: Prawda!

Rozkojarzenie i kłopoty z zapamiętywaniem zmniejszy przyjmowanie fitoestrogenów, czyli hormonów pochodzenia naturalnego. Warto po nie sięgnąć, jeśli masz przeciwwskazania do hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) lub nie chcesz jej stosować. Wypróbuj np. kurację preparatem zawierającym lignany lniane, np. Ligunin®, ok. 34 zł. Dodatkowo możesz wspierać ją ziołami łagodzącymi dolegliwości, np. pijąc napary z niepokalanka mnisiego, który łagodzi także zmiany nastroju i rozdrażnienie, ułatwia koncentrację.

Szałwia poprawi pamięć: Mit!

Choć możesz spotkać informacje na ten temat, to szałwia nie ma szczególnego wpływu na pracę mózgu. W czasie menopauzy szałwiowe napary warto pić z innego powodu - są świetnie jako środek przeciw nadmiernemu poceniu się. Jeśli zaś chodzi o wzmocnienie pamięci, to lepiej sprawdzi się rozmaryn, który pobudza krążenie krwi. Dzięki temu mózg jest dobrze ukrwiony i dotleniony, co ułatwia myślenie. Gdy długo pracujesz, wypij napar z rozmarynu lub 20 ml nalewki.

To fakt!

To, jak spędzamy wolny czas, ma dla mózgu znaczenie! Rozmowy z przyjaciółmi lub czytanie są lepsze niż oglądanie np. telenoweli. Gdy siedzimy przed telewizorem, kora mózgowa działa w minimalnym stopniu. (Anna Kocwa, psycholog)

Ćwiczenia dla ciebie: Ucz się obcych słówek - dla mózgu nie ma lepszej gimnastyki! Naukowo dowiedziono, że uczenie się obcego języka działa ochronnie na pamięć. Brak czasu nie jest przeszkodą, bo potrzebujesz tylko 15 minut dziennie, by uzyskać doskonałe efekty. Pomogą ci w tym np. fiszki z słówkami - możesz je zrobić sama lub kupić gotowe. Ucz się wieczorem, a powtarzaj rano.

Przewlekle chorujesz i bierzesz dużo leków

Potrzebujesz starannie dobranych metod na pamięć, bo niektóre z preparatów mogą ci zaszkodzić.

Każdy preparat, nawet jeśli ma udokumentowane działanie na poprawę pamięci, może wywołać objawy niepożądane lub wchodzić w interakcje z lekami. Jeśli więc codziennie bierzesz leki z powodu choroby przewlekłej, koniecznie zapytaj lekarza, czy możesz też przyjmować suplementy poprawiające pamięć.

Przy nadciśnieniu lepsza niż żeń-szeń jest lecytyna: Prawda!

Preparaty na poprawę pamięci z korzeniem żeń-szenia, (a także z guaraną) poprawiają wprawdzie pamięć, ale również podnoszą ciśnienie tętnicze krwi. Lecytyna korzystnie działa na funkcjonowanie mózgu, nie wpływając jednocześnie na krążenie krwi. Najlepiej zacząć od częstszego jedzenia produktów bogatych w lecytynę: jajek, pieczywa pełnoziarnistego, kiełków i orzechów. Jeśli zdecydujesz się przyjmować preparat, pamiętaj, że - aby zadziałał - musisz przyjmować odpowiednie ilości lecytyny min. 2000-2500 mg na dobę, np. Gold-lecytyna, ok. 20 zł.

Gdy leczysz się na serce, pomogą kwasy Omega-3: Mit!

Chociaż wzmacniają one układ krążenia i mają dobry wpływ na pracę mózgu i procesy zapamiętywania, to jest pewna pułapka. Osoba chora na serce często przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, rozrzedzające krew. Tymczasem takie działanie mają też suplementy z kwasami Omega-3. Łączenie tego rodzaju preparatów może być przyczyną krwawień z nosa czy skłonności do siniaków.

Gdy masz chorą tarczycę pomoże witamina B12: Prawda!

Witamina ta jest niezbędna do zachowania sprawności umysłowej. Bez odpowiedniego jej poziomu czujemy się zmęczone, słabnie pamięć. Okazuje się, że jej niedobór często pojawia się u osób z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto. Przyjmowanie hormonu tarczycy w ustalonej przez lekarza dawce jest konieczne, ale nie zawsze wystarcza, by odzyskać dobrą pamięć i sprawność intelektualną. Pomocna w takim wypadku może okazać się też kuracja witaminą B12, podawaną w zastrzykach lub przyjmowaną w tabletkach.

Na dobrą pamięć najlepiej pić ziółka, bo są bezpieczne: Mit!

Ziołowe suplementy w postaci nalewek czy herbatek też mogą ci zaszkodzić. Przykładem może być popularny głóg, polecany jako zioło wzmacniające serce, zapobiegające m.in. miażdżycy. Rozszerza naczynia krwionośne i poprawia ukrwienie mózgu, co ma również pozytywny wpływ na lepszą pamięć i koncentrację. Ale może też stać się bardzo niebezpieczny dla twojego zdrowia, jeśli masz skłonności do spadków ciśnienia krwi lub przyjmujesz już leki recepturowe z powodu arytmii.

To fakt!

Nieleczone choroby, np. cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzeń pamięci. Dlatego warto dbać o swój układ krążenia, sprawdzać poziom cholesterolu, stężenie glukozy we krwi, leczyć nadciśnienie tętnicze. Regularne wizyty u lekarza i okresowe wykonywanie badań laboratoryjnych sprawi, że długo będziemy cieszyć się sprawnością intelektualną i dobrą pamięcią. Dorota Uchman, neurolog

Zapominanie pojawiło się po 60.

To naturalne, że z wiekiem mózg staje się słabszy. Trzeba więc go wzmacniać.

Sprawność twojego mózgu będzie teraz tym lepsza, im więcej masz kontaktów z ludźmi i ciekawych zajęć do wykonania. Ważnym zadaniem jest ruch i pobudzanie krążenia, ponieważ to spowolni starzenie się układu nerwowego.

Olej kokosowy zapobiega chorobie Alzheimera: Mit!

W internecie często pojawiają się informacje o cudownych kuracjach olejem kokosowym, które zapobiegają chorobie. Nie ma na to dowodów naukowych! Wiadomo natomiast, że olej kokosowy, chociaż ma wiele walorów zdrowotnych, jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych. Częste spożywanie go może więc przyczyniać się do wzrostu stężenia tzw. "złego cholesterolu" i sprzyjać rozwojowi miażdżycy. A to choroba groźna i dla serca, i dla mózgu.

Olej lniany odmładza mózg: Prawda!

Ponieważ zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwasy Omega-3 i Omega-6, dietetycy polecają go szczególnie seniorom. Wpływa korzystnie na pamięć i umiejętność koncentracji. Olej lniany warto włączyć do diety, dodając go do sałatek i past twarogowych. Ważne jest, by przechowywać go w ciemnej butelce, w chłodnym miejscu.

Ginko Bilboa to panaceum na jasny umysł: Mit!

Taką właściwość zawsze przypisywano tej roślinie, zalecając ją szczególnie osobom starszym. Amerykańscy uczeni podważyli jednak tę opinię. Uważają, że korzystne działanie na mózg dotyczy tylko niektórych osób (nie wiadomo jeszcze, dlaczego), a jego działanie jest krótkotrwałe.

Ćwiczenia najlepsze dla ciebie: Krzyżówki i szarady, bo najgorszym wrogiem pamięci w starszym wieku jest nuda i bezczynność. Rozwiązywanie wszelkiego rodzaju zadań, krzyżówek czy rebusów stymuluje mózg i poprawia koncentrację. To zajęcie zmusza nas też do odświeżenia swoich informacji na temat różnych dziedzin życia.

Anna Gumowska, konsultacja: Dr hab. n. med. Beata Tarnacka; Dorota Uchman, neurolog; Anna Kocwa, psycholog

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***Świat kobiety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy