Domowe leki na kolkę
Święta tuż, tuż! Przy stole pełnym smakołyków niełatwo będzie poskromić apetyt... Sprawdź, jak sobie pomóc w razie ataku kolki jelitowej. Rozpoznasz ją po nagłym i silnym, napływającym falami bólu brzucha.
1. Herbatka z rumianku
To ziółko, po które najczęściej sięgamy, gdy mamy problemy żołądkowe. Pomoże też na kolkę. Jest przeciwskurczowe i wiatropędne. Przepis: łyżkę suszonych kwiatów rumianku zalej szklanką wrzątku i przykryj na 10 min; odcedź. Pij napar 2-3 razy w ciągu dnia (za każdym razem przygotuj świeży).
2. Rumianowy napar
Tzw. rumian szlachetny jest bliskim krewniakiem rumianku, jeszcze bardziej skutecznym w łagodzeniu dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Przynosi ulgę przy silnej kolce, ale także niestrawności na tle nerwowym. Przepis: 4 łyżki kwiatów zalej 2 szklankami wrzątku i przykryj na 10 min; odcedź. Pij 2 razy dziennie.
3. Wyciąg z krwawnika
Mało kto wie, że krwawnik może przeciwdziałać skurczom jelit i spowodowanemu nimi bólowi brzucha, wzdęciom, odbijaniu oraz zaparciom. Do tego jest bardzo polecany także w stanach skurczowych dróg moczowych i kolce nerkowej. Przepis: łyżkę suszonego ziela zalej szklanką letniej wody i odstaw pod przykryciem na 6 godzin; odcedź. Pij 2-4 razy dziennie po 1/2 szklanki.
4. Mus ziemniaczany
To popularne warzywo sprzyja prawidłowej pracy jelit, uspokaja śluzówkę w przewodzie pokarmowym, działa przeciwskurczowo. Ma też właściwości gojące i zmiękczające (cenne np. przy chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy). Przepis: obierz, umyj i zagotuj 2 ziemniaki (najlepiej w niesolonej wodzie); odcedź; rozgnieć warzywa widelcem. Jedz ciepłą (ale nie gorącą) papkę zamiast posiłków.
5. Pieczone jabłko
Owoc jest łagodny dla przewodu pokarmowego, pomaga na bóle kolkowe, biegunki i zaparcia. Jest też dobroczynny dla wątroby. Przepis na prosty przeciwkolkowy deser: umyte, osuszone i wydrążone jabłko włóż do małego naczynia żaroodpornego; wlej 50 ml soku jabłkowego; zapiekaj 50 min w 180 st. (co 15 min polewaj sokiem).