Reklama

Ekspert: Czerniak to nie wyrok

- Nowotwór skóry, wciąż budzi strach - podkreśla dr n. med. Grażyna Kamińska - Winciorek. Dermatolog zapewnia, że wczesne wykrycie czerniaka, daje 90 proc. szans, na jego całkowite wyleczenie.

Monika Dzwonnik: 47 proc. Polaków nigdy nie poddało się badaniu skóry. Dlaczego mimo tak dużej świadomości, profilaktyka jest tak niska?

Dr n. med. Grażyna Kamińska - Winciorek: - Czerniak to nie wyrok - to głęboko zakorzenione w naszej świadomości przekonanie należy zmienić. Nowotwór skóry, wciąż budzi strach, dlatego wielu, kierowanych tym strachem, woli nie wiedzieć, bo się rozprzestrzeni. To drugie błędne przekonanie, w jakim żyjemy. Faktycznie, wcześniej czerniak był wykrywany w fazie dużego zaawansowania klinicznego, kiedy były już czerniakiem przerzutowym. Jednak pragnę zaznaczyć, że czerniak wcześnie wykryty, w fazie in situ, jest całkowicie wyleczalny. Dlatego tak usilnie zachęcam do systematycznych kontroli u dermatologa, jak również poddawania się samobadaniu - to zwiększa szanse na wczesne wykrycie czerniaka.

Reklama

Czy można wskazać na pewne czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na czerniaka?

- Dalej uważamy, że czerniak rozwija się częściej u osób z jasnym fototypem skóry, osób, które się często opalają, jak również tych, które nadmiernie korzystają z solariów. Badania wskazują, że korzystanie z łóżek opalających może zwiększyć ryzyko zachorowania na czerniaka siedmiokrotnie.

- Oczywiście istnieją pewne uwarunkowania genetyczne, ale one mają znikome znaczenie. Czerniak częściej wykrywany jest u osób, na które wpływ mają wspomniane przeze mnie czynniki zewnętrzne aniżeli genetyczne. Istnieje również znikomy odsetek osób, u których czerniak rozwija się w formie bezbarwniokowej. Co to oznacza, zmiany na skórze pojawiają się już w bardzo zaawansowanym stadium choroby, która w przypadku tych osób rozwija się bardzo szybko, jest to tzw. czerniak guzowaty.

Czy samobadanie skóry zwiększa szanse na wcześniejsze wykrycie czerniaka?

- Czerniaka jesteśmy w stanie zauważyć gołym okiem, co więcej on daje nam czas, aby go dostrzec i w porę reagować. Dlatego tak ważne są kampanie edukacyjne, jak choćby kampania "Zostań skin checkerem", które nie straszą czerniakiem, a wręcz przeciwnie, zachęcają do badania skóry. Tylko regularne i świadome przyglądanie się własnemu ciału, pozwala na wczesną diagnozę. Pamiętajmy, strach jest złym doradcą, a czerniak to nie wyrok.

Dr n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek jest specjalistą dermatologiem-wenerologiem. Współpracuje z Kliniką Dermatologii i Wenerologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Dr n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek należy do Polskiego Towarzystwa Dermatologii, Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii, Międzynarodowego Towarzystwa Teledermatologii.



PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy